Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Tipy pre údržbu a starostlivosť o drevený záhradný nábytok

Záhradný nábytok z dreva patrí k tým najobľúbenejším. Ide o prírodný materiál, ktorý dodá záhrade, terase či balkónu prirodzenú krásu, nadčasový a elegantný vzhľad. Každé drevo, aj to najodolnejšie, však časom a vplyvom rôznych faktorov starne. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých krokov ale môžete jeho životnosť predĺžiť.

Začnite výberom dreva

Už samotný výber dreva hrá dôležitú úlohu. Rôzne druhy majú rôzne vlastnosti aj úroveň odolnosti voči slnku, dažďu alebo vetru. V zmysle záhradného nábytku je najlepšie zvoliť drevo s vysokým obsahom prírodného oleja, ako je napríklad pravé teakové drevo či nábytok z akácie. Vďaka tomu je odolnejší voči hnilobe, plesni aj poveternostným vplyvom.

Ochranné nátery na drevo

Na ochranu záhradného nábytku je potrebné aplikovať aj špeciálne nátery na drevo. Na ochranu pred vlhkosťou a slnečným žiarením je vhodné používať prostriedky na impregnáciu dreva. Na nábytok, ktorý je dlhodobo vystavený poveternostným vplyvom (počas celej sezóny) sú zase vhodné lazúry s obsahom ochranných zložiek proti starnutiu dreva. Vhodné sú aj oleje na drevo, ktoré na rozdiel od lazúry nevytvárajú na povrchu ochranný film a drevo tak dýcha. Prenikajú do jeho štruktúry, chránia ho zvnútra a zvýrazňujú jeho prirodzenú krásu. Okrem toho môžete použiť aj vosk na drevo, ktorý olej zafixuje.

Pozor, pri výbere oleja je potrebné zvážiť druh dreva, z ktorého je váš záhradný nábytok vyrobený, ako aj úroveň ochrany a požadovaný vzhľad.

Pravidelné čistenie

Aby ste odstránili nečistoty a prach, pravidelne nábytok čistite vlhkou handričkou z jemného materiálu alebo špongiou. Nepoužívajte kefy ani drôtenky. Pre hlbšie čistenie, napríklad ak potrebujete odstrániť kruhy od pohárov, môžete použiť aj zmes vody a mydla, vyhnite sa však agresívnym čistidlám. Keď nábytok vyschne, môžete ho ošetriť ochranným olejom. Nerobte to však príliš často, mohlo by ho to poškodiť. Stačí jedenkrát do mesiaca.

Kryty na záhradný nábytok

Ochranné plachty pomáhajú nábytok chrániť pred znečistením, poškodením a prírodnými živlami. Vyberajte plachty, resp. kryty, ktoré sú prispôsobené používaniu v exteriéri. Vyznačujú sa vodotesnosťou, no zároveň skvelou priedušnosťou. Na trhu je dostupný široký sortiment ochranných krytov, preto si môžete vybrať rozmer a tvar podľa svojho nábytku, či už ide o závesné kreslo, alebo sadu záhradného nábytku. Správnu priľnavosť zabezpečia sťahovacie šnúrky, takže sa nemusíte obávať, že by poťah odfúklo.

Rozmanitú ponuku záhradného nábytku, od lehátok, cez závesné kreslá, až po slnečníky a ochranné kryty nájdete na adrese: https://di-volio.com/sk/.

Prístrešok a podložky pod nábytok

Ak je to možné, umiestnite nábytok do tieňa, resp. pod záhradný prístrešok alebo slnečník, aby bol chránený pred priamym slnkom. Aby sa pod ním nezadržiavala vlhkosť, je vhodné použiť podložky, ktoré eliminujú kontakt s vlhkou zemou a znížia riziko hniloby.

Záhradný nábytok by ste okrem toho mali pravidelne kontrolovať, či nie sú viditeľné nejaké známky poškodenia, napríklad praskliny, aby ste prípadný problém mohli ihneď riešiť.

 

Zdroj foto: Halfpoint / Adobestock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*