Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Tri zdravotné problémy, s ktorými sa pravdepodobne stretnete aj vy

Každý človek sa počas svojho života stretne s rôznymi viac, či menej vážnymi zdravotnými problémami. Niektoré sú ojedinelé, ale nájde sa aj veľa takých, ktoré sú pomerne časté a skúsenosť s nimi má veľa ľudí. Patrí medzi ne aj nasledujúca trojica.

 

Jednoduchý opar

 

Jedným z úplne najčastejších vírusov, s ktorým sa počas života stretne väčšina ľudí, je Herpes simplex virus. Ten spôsobuje jednoduchý opar, ktorý bežne označujeme ako herpes alebo aj jednoduchý herpes.

Ak sa týmto vírusom nakazíte, už sa ho nikdy nezbavíte. U väčšiny ľudí sa však neprejaví a aj z tých, u ktorých áno, sa u väčšiny vytvorí dostatočná imunitná ochrana a opar sa u nich po prvom výskyte už neopakuje.

 

Hemoroidy

 

Častým zdravotným problémom, najmä u ľudí nad 50 rokov, sú aj bolestivé hemoroidy. V tejto vekovej kategórií postihujú takmer polovicu populácie bez ohľadu na to, či ide o mužov, alebo ženy.

Hemoroidy poznáme aj pod ľudovým názvom zlatá žila. To síce znie pomerne príjemne, ale ochorenie samotné rozhodne príjemným nie je. Hemoroidy sú v podstate rozšírením a zápalom žíl v posledných 2 – 3 cm konečníka. Medzi ich príznaky patria krvácanie, svrbenie, pálenie, zápal, opuch, či tvorba hlienu.

 

Benígna hyperplázia prostaty

 

Do tretice spomenieme ešte ochorenie, ktoré sa opäť týka starších ročníkov, ale tentokrát len mužov. Ide o benígnu hyperpláziu prostaty, čiže nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré jednoducho nazývame aj ochorenie prostaty.

Zväčšovanie prostaty sa začína okolo 30. roku života a čo sa samotnej benígnej hyperplázie prostaty týka, napríklad v 80ke má toto ochorenie až 75 % mužov. Aj keď ide o nezhubné ochorenie, spôsobuje komplikácie s močením, napríklad časté nutkavé močenie, močenie v noci, čiastočnú stratu kontroly nad prúdom moču a tiež slabý prúd moču.

 

Zdroj obrázka:

Autor: RFBSIP / Stock.adobe.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*