Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Účinky Ashwagandhy a arganového oleja na ľudské zdravie

V starých indických spisoch je oslavovaná ako omladzujúci prostriedok a regeneračné tonikum. Ashwagandha je známa hlavne ako veľmi silný prírodný adaptogén – látka, ktorá pomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči napätiu a stresu. Účinky Ashwagandhy keďže sú aj ukludňujúce, priaznivo pôsobia aj pri chronickej nespavosti a nervovom rozrušení. Aplikuje sa pri psychických poruchách – strese, neuróze, schizofrénii, depresii či paranoidných stavoch. Táto bylina súčasne navracia silu pri prepracovanosti, únave a vyčerpaní, podporuje pamäť, jasnú myseľ a mozgovú činnosť.

Ďalej pomáha pri roztrúsenej skleróze, slabozrakosti, regulácii lymfatického obehu a posilnení imunitného systému. Koreň indického ženšena tiež pomáha ženám v prechodnom období menštruačného cyklu, pri infekčných ochoreniach a pri odbúravaní toxínov z pečene. Používa sa pri neuralgických bolestiach chrbta a chrbtice a aplikuje sa účinne pri liečbe onkologických ochorení.

Ashwagandha je prírodný adaptogén a stelesňuje samotnú podstatu holistického prístupu k zdraviu v ajurvéde. Funguje jednoducho tak, že pomáha udržiavať rovnováhu látok a procesov prebiehajúcich v ľudskom tele. To zvyšuje jeho odolnosť a harmonizuje všetky telesné funkcie.

Účinky Ashwagandhy

Poskytuje nerušený spánok

Dobrý spánok je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoje zdravie. Nie nadarmo botanici nazývajú Ashwagandhu aj spiacou rastlinou alebo driemajúcou rastlinou. Jeho silné účinky pomáhajú pri ťažkostiach so zaspávaním a nespavosti. Je dôležité ho používať pravidelne, aby mal maximálny efekt.

Konzistencia v používaní je veľmi dôležitá

Všetky doteraz vykonané štúdie naznačujú, že účinky ashwagandhy na stres a úzkosť sa postupne zlepšujú v priebehu najmenej prvých dvoch mesiacov po začatí každodenného užívania. Vďaka súčasným vedeckým poznatkom sa tak v súčasnosti vo svete výrazne rozšírilo používanie ashwagandhy.

Odporúčané cykly

Pri adaptogénoch, ako je napríklad Ashwagandha, nemožno z dlhodobého hľadiska vylúčiť stratu účinnosti. Preto odporúčame pravidelne striedať cykly jeho každodenného užívania s cyklami, keď ho neužívate vôbec (alebo skúsite iný adaptogén). Cieľom cyklov je zabrániť tomu, aby si telo vybudovalo toleranciu na účinné látky.

S tým by sme ukončili informácie o tom, aké sú účinky Ashwagandhy.

Arganový olej a jeho parádne účinky na vlasy

Arganový olej si získal svoju obľubu už v dávnej minulosti a vďaka širokému využitiu v kozmetickom, farmaceutickom i potravinárskom priemysle si vyslúžil prezývku tekuté alebo marocké zlato. Jeho vzácnosť spočíva aj v ojedinelom výskyte arganovníka, ktorý sa vyskytuje výlučne v Maroku, Alžírsku a Izraeli.

Výroba oleja

Výroba arganového oleja je obzvlášť náročná, na výrobu 1l oleja sa spotrebuje 30 kg plodov arganovníka. Výrobné tradície pochádzajú z Marockého kmeňa Berberov a zber plodov prebieha výlučne manuálne. Tie sa následne nechajú vysušiť , odstráni sa škrupina a získané semená sa roztlčú v kamenných mlynoch. Najúčinnejším spôsobom zachovania všetkých vzácnych látok je lisovanie semien za studena, po ktorom vzniká zlatožltý arganový olej.

Účinky arganového oleja

 

Arganový olej je neoceniteľným pomocníkom pri výrobe šampónov, kondicionérov, balzamov alebo zábalov na vlasy. S prehľadom si poradí s rozštiepenými končekmi, suchými i lámavými vlasmi a zároveň im dodá prirodzený lesk a pevnú štruktúru. Vyživuje nie len vlasovú štruktúru, ale aj pokožku hlavy.

Ak si vlasy často žehlíte, farbíte, chemicky upravujete alebo ich vystavujete intenzívneho slnečnému žiareniu  či vode s obsahom chlóru, doplnok v podobe arganového oleja si vo vašej domácnosti nájde svoje opodstatnenie. Je taktiež skvelým pomocníkom pre nepoddajné kučeravé ťažko rozčesávajúce sa a zamotané vlasy.

Pre optimálny účinok naneste arganový olej na poškodené časti vlasov a po hodine ho zmyte teplou vodou. V prípade zamotaných vlasov uľahčí rozčesávanie pár kvapiek oleja.

Trápia vás suché a rozštiepené vlasy? A skúšali ste arganový olej? Ten totiž vyživuje vlasy po celej ich dĺžke a do hĺbky. Stačí, keď do vlhkých vlasov votriete pár kvapiek oleja a prečešete ich hrebeňom. Arganový olej zároveň ošetruje pokožku hlavy, ktorú pomáha udržiavať hydratovanú a vyživenú.

Ak vám teda na poličke v kúpeľni ešte nestojí fľaštička s čistým arganovým olejom alebo niektorý z produktov, ktorý ho obsahuje, premýšľajte o ňom.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*