Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

V roku 2050 bude krátkozraký každý druhý Stredoeurópan

zrak

Až 54 % obyvateľov strednej Európy bude v roku 2050 krátkozrakých. Toto zistenie z austrálsko-singapurskej štúdie uverejnenej v časopise Ophtalmology nás núti zamyslieť sa nad tým, ako našim očiam pomôcť. Čo zmeniť, aby každý druhý z nás nenosil čoskoro okuliare?

Práca za počítačom, neustále ostrenie zraku do blízka, málo pohľadov do diaľky, to všetko má za následok čoraz častejšie sa vyskytujúce prípady krátkozrakosti. Štatistka údajov o zdraví očí hovorí, že najviac tento problém postihuje ľudí v mestách. Ako našim očiam pomôcť?

 1. Precvičujte si oči

Očná joga naberá na popularite čoraz viac. Ide o súbor cvičení, ktoré zaberú len pár minút, pre oči sú však veľmi prínosné. Uvoľňujú svaly okolo očí, obnovujú pôvodnú dĺžku očných svalov, pomáhajú predchádzať krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti a upravujú rozmazané videnie.

2. Jedzte stravu vhodnú pre oči

Niektoré potraviny pomáhajú našim očiam a chránia ich. Ktoré to sú?

  • Vajcia – konkrétne vaječný žĺtok, ktorý obsahuje vitamín A, luteín, zeaxantín a zinok – všetko látky, ktoré naším očiam pomáhajú udržať sa vo forme
  • Citrusy a čučoriedky – majú silné antioxidačné účinky, pohlcujú voľné radikály, ktoré sa tvoria zo slnečného žiarenia
  • Mrkva – obsahuje luteín a betakarotén, ktorý pohlcuje voľné radikály achráni oko pred starnutím pod vplyvom UV žiarenia
  • Minerály ako zinok, selén, horčík a omega-3 mastné kyseliny zohrávajú v ochrane oka viacero dôležitých úloh. Ak ich konzumujeme dostatok, naše oči sa nám odvďačia dobrou kondíciou.

Všetky minerály, antioxidanty aj iné látky, ktoré naše oči potrebujú, nájdeme v potravinách. Preto by sme sa mali stravovať zdravo a jesť najmä veľa ovocia a zeleniny. Hoci ide zima, aj teraz nájdeme v supermarketoch čerstvé ovocie a zeleninu. Napríklad reťazec Lidl má čerstvosť potravín zahrnutú aj vo svojom motte, ktoré znie “Lidl, jednotka v čerstvosti”. Každý týždeň preto nájdete vždy niekoľko druhov čerstvých potravín, medzi iným aj ovocie a zeleninu. Všetky aktuálne akcie nájdete v Lidl letáku. Ak hľadáte viac potravín v akcii, všetky obľúbené supermarkety nájdete na stránke Kimbino.sk aj s ich letákmi. Takto si viete jednoducho porovnať ceny medzi jednotlivými obchodmi ešte predtým, ako pôjdete na nákup.

3. Nezabúdajte na prevenciu

Ako úvádza portál cmo.sk, až 75 % očných ochorení sa dá predísť vďaka prevencii. Ľudia do 25 rokov by mali na prehliadky chodiť až dvakrát ročne, ľudia po päťdesiatke aspoň raz ročne.

Venujme čas našim očiam. Doprajme im vhodnú stravu, starostlivosť aj cvičenie. Odvďačia sa nám dlhodobým zdravím, ako aj orlím zrakom.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*