Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Viete, ako sa správne starať o kožené čižmy?

Každý správny milovník topánok určite pozná príslovie ktoré hovorí o tom, že pokiaľ sa budete o svoje topánky dobre starať, oni sa postarajú o vás. A pri kožených čižmách to platí dvojnásobne. Ak si totiž vyberiete kvalitný kúsok a doprajete mu správnu starostlivosť, kožené čižmy sa vám odvďačia nielen pohodlím, ale tiež bezchybným stavom počas niekoľkých sezón.

V prvom rade stavte na kvalitné kožené čižmy

Pokiaľ je reč o čižmách z pravej kože, dôležitá je nielen poctivá starostlivosť, ale tiež výber správneho páru. Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych kúskov, preto môže byť náročné vybrať si ten najlepší. Pokiaľ však stavíte na internetovú či kamennú predajňu CCC, na kvalitu sa môžete vždy spoľahnúť. V ich ponuke sa totiž nachádzajú iba vysoko odolné a kvalitne spracované kožené čižmy. A navyše tu nájdete trendy a štýlové kúsky, v ktorých zažiarite.

Ak kožené čižmy nakupujete v kamennej predajni, vždy si ich poriadne a zblízka prezrite. Všímajte si detaily ako prešívanie, podrážku, váhu či opätok. Nebojte sa čižmy nakupovať aj online, no vždy si podrobne prečítajte popis produktu a pozrite si fotografie zblízka. Vždy však máte možnosť čižmy vrátiť naspäť do predajne. Preto ak si nie ste istá, ktorý pár si objednať, pokojne si ich vezmite viac, doma si ich prezrite a vyskúšajte a nechajte si tie, ktoré vám sadnú najlepšie.

Patríte k ženám, ktoré idú ruka v ruke s najnovšími módnymi trendmi? Tak potom okrem kvality prevedenia hľadajte aj trendovosť a nadčasovosť. S takto vybranými koženými čižmami s nimi budete spokojná aj niekoľko sezón, preto ich nemusíte po každej zime meniť. Ak by sme vám mali poradiť, medzi nadčasové kožené čižmy patria v čiernej alebo hnedej farbe, ideálne s minimalistickými ozdobami v podobe jemnej pracky či elegantného loga. Pokiaľ sa pýtate na opätok, klasické čierne kožené čižmy so špicatým tvarom a tenkým ihličkovým opätkom nikdy nevyjdú z módy, rovnako tiež kožené čižmy s okrúhlou špičkou a nízkym opätkom.

Správna starostlivosť o kožené čižmy

V prvom rade je potrebné kožené čižmy pripraviť na aktuálnu sezónu. Ako? Najlepšie vám poslúži impregnačný sprej, ktorý čižmy ochráni pred škodlivými vonkajšími vplyvmi ako znečistenie či premoknutie. Nezabudnite ich aj počas nosenia pravidelne impregnovať, no určite to nepreháňajte. Pokiaľ často prší alebo sneží, čižmy opäť naimpregnujte po 3 týždňoch, no v prípade suchej zimy stačí impregnácia po 5 týždňoch. A ešte jedna dôležitá poznámka – čižmy musia byť pred aplikáciou impregnačného prípravku čisté.

Výhodou kožených topánok je fakt, že starostlivosť o ne nie je v dnešnej dobe veľmi náročná. Prečo píšeme v dnešnej dobe? Na trhu totiž nájdete množstvo špeciálnych a skutočne kvalitných prípravkov na ošetrenie koženej obuvi. Ak by sme mali vyzdvihnúť najdôležitejší faktor pri starostlivosti o kožené topánky, bola by to pravidelnosť. Tú majte v čistení, impregnácii aj nanášaní špeciálnych prípravkov, pretože iba tak zabránite tomu, aby sa vonkajšie nečistoty dostávali do vnútornej štruktúry kože.

Určite je ešte na mieste spomenúť fakt, že starostlivosť o čižmy z hladkej prírodnej kože je iná ako o čižmy z brúsenej kože, respektíve zo semišu. Rozdiel spočíva najmä vo výbere prípravkov, preto vždy pozorne čítajte informácie na obale. Krémy sú skvelým pomocníkom pri starostlivosti o čižmy z hladkej kože, no tie z brúsenej kože by sa mohli po použití krému nenávratne poškodiť.

 

Zdroj foto: ccc.eu

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*