Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Víno a jeho blahodarné účinky na Vaše zdravie

Patríte medzi milovníkov kvalitného vína? Určite v tom nie ste sami. Pohár dobrého vínka ešte nikomu neublížil, ba naopak. Vedci zistili, že víno v rozumnej miere môže mať pozitívny vplyv na zdravie a vitalitu.

Konzumácia alkoholických nápojov sa síce málokedy spája so zdravým životným štýlom, no v tomto prípade je tomu tak. O kvalitnom červenom víne sa už dlhú dobu hovorí ako o alkohole, ktorý nie len skvelo chutí, ale má aj viacero pozitívnych účinkov na ľudské telo.

Medzi tie patrí napríklad znižovanie hladiny cholesterolu, prevencia kardiovaskulárnych ochorení či cukrovky a spomalenie rastu rakovinových buniek. Samozrejme, čo platí na jedného jedinca nemusí nutne fungovať aj druhému. Víno nie je zaručeným liekom, no jeho blahodarné účinky ťažko poprieť.

Medzi „dôkazy“ pozitívneho vplyvu konzumácie červeného vína na zdravotný stav patrí aj tzv. Francúzky paradox. Ten sa spája s tým, že aj napriek obľube ťažko stráviteľných jedál, patria Francúzi medzi národ s najmenším výskytom ochorení srdca. Francúzke ženy sa v celosvetových meradlách umiestňujú na popredných priečkach v dlhovekosti.

Nezabúdajme však ani na milovníkov bieleho vína. Jeho konzumácia v primeranom množstve má takisto blahodarné účinky na ľudský organizmus. Alkohol v bielom víne má antibakteriálne účinky a niektoré kultúry ho dokonca používali na dezinfekciu. Podľa nemeckých štúdií biele víno dokonca napomáha strate váhy.

Aj napriek tomu, že sa za „zdravé“ považuje najmä víno červené, posledné zistenia a štúdie dokazujú množstvo zdraviu prospešných vplyvov bieleho vína. Treba však podotknúť, že tieto pozitívne účinky prináša len striedma konzumácia vína. Pocítia ich najmä tí, ktorí si vedia v pokoji vychutnať pohár kvalitného vínka.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*