Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Čo by malo byť súčasťou Vašej výbavy do prírody?

Patríte medzi milovníkov prírody a radi v nej trávite čas? Či už máte radi pohodové prechádzky lesom, alebo viacdňové turistiky v horách, sú niektoré veci, ktoré by sa dali označiť ako povinná výbava do lesa. V tomto článku sa budeme venovať práve tejto povinnej výbave a dôvodom, prečo by ste ani obyčajnú lesnú prechádzku nemali podceňovať.

Kvalitný nôž je základ

Všetci milovníci prírody, ktorí v nej pravidelne trávia dostatok času, dajú určite za pravdu, že kvalitný a ostrý nôž je jedným z prvkov tzv. základnej výbavy do lesa. Práve tento nástroj je riešením mnohých situácií. Pre väčšinu turistov je vhodným riešením univerzálny vreckový nôž, ktorý je vďaka svojej priestorovej nenáročnosti a univerzálnosti veľmi vítaným pomocníkom. Okrem otváračov na konzervy či pivo dobre poslúži aj pílka či samozrejme samotný nôž. Vhod príde aj vývrtka alebo nožničky. Niekedy však čepeľ malého univerzálneho nožíka nestačí.

Pre obratnejších a skúsenejších, tak s lesom ako aj s prácou s nožom, je vhodný lovecký nôž. Lovecké nože nie sú určené len pre lovcov, aj keď tí ich využijú pravdepodobnejšie najviac. Dĺžka a tvar ich čepele sa líši, no charakteristickými znakmi sú ostrá čepeľ a pevná rukoväť. Aj medzi loveckými nožmi nájdete univerzálne nože, ktoré disponujú pílkou či otváračom.

Spoľahlivá baterka by nemala chýbať

Čas pri prechádzke lesom často ubieha veľmi rýchlo. Voľnosť myšlienok a príjemné prostredie tomu hrajú do karát. Ani sa nenazdáme a vonku je šero. Pre tieto prípady je vždy správne a bezpečné mať so sebou spoľahlivú baterku do lesa. Aj známe prostredie lesnej cestičky môže po tme vyzerať úplne inak. Spoliehať sa na baterku z telefónu, ktorý sa môže ľahko vybiť, nie je bezpečné riešenie.

Vybrať si môžete z viacerých typov svietidiel či bateriek do lesa. Poľovnícke baterky vydržia svietiť hodiny a ich svetlo dopadá na desiatky ba až stovky metrov ďaleko. Vreckové svietidlá sú zas malé a môžete ich nosiť ako prívesok na kľúčoch. Ich svetelnosť je však podstatne slabšia ako pri tých poľovníckych, no v prípade potreby poslúžia. Pokiaľ viete, že budete lesy a hory pravidelne navštevovať po tme, môže byť tým najvhodnejším svietidlom čelovka, vďaka ktorej budete mať voľné ruky.

Oblečenie

Samozrejmosťou by malo byť kvalitné oblečenie s vhodnými vlastnosťami. Tričko by malo byť ľahké a vzdušné. Bunda podľa možností takisto, ale tu je treba klásť dôraz na odolnosť voči vlhkosti a dažďu. Farba oblečenia by vám mala pomôcť splývať s prostredím a nie naopak. Hnedá, maskáčová či kaki zelená sú obľúbenými farbami oblečenia do lesa. Praktické je mať na oblečení dostatok vreciek. Na to najčastejšie poslúžia nohavice s vreckami nad úrovňou kolien, ale aj klasickými vreckami hneď pod pásom.

Správne sa obliecť do prírody je veľmi dôležité, pričom mnoho ľudí tento faktor podceňuje. Rovnako ako sa lepšie cvičí či bicykluje v športovom oblečení, aj krásy prírody sa lepšie objavujú v outfite na to určenom. Hľadajte preto u špecializovaných predajcov outdoor oblečenia, ktorí vám dobre poradia a pomôžu správne vybrať.

Sprej na medvede

Áno, čítate dobre. Medveď nie je len akýsi bájny Yeti. Naozaj ich môžete kedykoľvek pri prechádzke lesom stretnúť. Buďme však realisti, pravdepodobnosť toho, že budete niekedy sprej na medvede skutočne potrebovať je pomerne malá. Avšak platí – lepšie mať a nepotrebovať, ako nemať a doplatiť na to. Nejde o veľkú investíciu, preto je dobré na to myslieť a vybaviť sa týmto sprejom. Funguje nie len na medvede, ale aj na iné agresívne zvery, na ktoré môžete v prírode natrafiť. Sprej obsahuje látky, ktoré dráždia dýchacie cesty, rozostrujú videnie a spôsobujú paralýzu.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*