Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Výber tlačiarne má svoje pravidlá, viete, čím sa riadiť?

Nie je tlačiareň ako tlačiareň – a práve preto sme pre vás pripravili jednoduchého sprievodcu pravidlami výberu tlačiarne. Či už hľadáte prístroj pre firemné či domáce účely, prinášame vám niekoľko stručných a prehľadných tipov, ako sa vo svete tlače vyznať, aby ste našli ideálny prístroj, ktorý naplní vaše očakávania. Čo je dobré vedieť?

 

S nástupom moderných prístrojov a neustálych inovácií je pomerne ľahké stratiť sa pri prehľadávaní trhu pred samotnou kúpou tlačiarne. Ktoré vlastnosti tlačiarní je nutné poznať a ktorými parametrami sa pri výbere môžete riadiť?

Laserové a LED tlačiarne

Technológia týchto tlačiarní funguje nasledovne: toner (náplň do tlačiarne) nanáša farby cez valec na papier, následne dôjde k tzv. zapečeniu a tlač je hotová. Aby ste si mohli predstaviť rozdiel medzi týmto variantom a atramentovou tlačiarňou, tu je jednoduché vysvetlenie: atramentové tlačiarne vstrekujú na papier atramentové kvapôčky priamo z trysiek. A aké sú výhody laserových alebo LED tlačiarní? Nízke náklady na tlač a tiež rýchlosť procesu tlače. Má to však háčik – tým je vyššia nákupná cena. Kedy vyberať z tejto kategórie tlačiarní?

 • Ak tlačíte veľký objem dokumentov.
 • Ak hľadáte rýchlu a kvalitnú tlač.
 • Stačí vám rýchla a pravidelná čiernobiela tlač? Stavte na čiernobielu laserovú tlačiareň.

Klasické atramentové tlačiarne

Väčšinou sú vyrábané ako farebné – atramentové tlačiarne, ktoré zaujmú kvalitnou tlačou. Dokážu dokonca vytlačiť aj fotografie – a to s pomerne slušným výsledkom. Nevýhodou v prípade atramentu môže byť cena náplní – záleží teda len na vašich preferenciách. Ako ešte ušetriť?

 

 • Zaujímavé sú tankové atramentové tlačiarne, do ktorých nedokupujete cartridge s atramentom, ale priamo do tanku dolievate atrament. Náklady sú nízke, nevýhodou môže byť možnosť schnutia pri nepoužívaní tlačiarne.
 • Použité tonery v prípade bežnej tlačiarne nevyhadzujte. Niektorí výrobcovia ponúkajú populárny výkup tonerov – môžete tak ušetriť náklady na tlač.

 

TIP: Vždy vyberajte vhodné náplne podľa značky vašej tlačiarne. Pre tlačiarne HP kúpte iba určené farby a náplne do tlačiarne HP. Predídete poškodeniu tlačiarne.

A čo formát tlače?

Možno to nebude váš prípad, ale existuje viac formátov tlače než len klasický A4. Niektoré tlačiarne tak dokážu vytlačiť aj formát A3, ale samozrejme za zmienku stoja tiež formáty menšie – napríklad ak potrebujete vytlačiť obálky alebo želania. Zaujímavou funkciou môže byť aj formát s označením PLUS. Tento ukazovateľ hovorí, že je možné vytlačiť A4 formát, avšak bez okrajov – teda tlač prebieha až ku kraju papiera. Ak ste si istí, že vám postačí bežná tlač, sústreďte sa na bežné tlačiarne.

Od všetkého trochu? Vyberajte multifunkčné zariadenia

Chcete pomocníka, ktorý toho dokáže veľa? Potom je pre vás určená kategória multifunkčné. Tieto prístroje ponúkajú aj ďalšie služby – kopírovanie, skenovanie, často tiež faxovanie. Môžete tak rozdať úlohy a hravo sa pustiť do práce. Pracovné centrá s viacerými funkciami nemusia byť iba kancelárskym riešením – dnes nájdu uplatnenie aj vo vyťaženej domácnosti.

Ako tlačiareň pripojiť?

A je tu ďalší dôležitý parameter. Kdeže, dnes tlačiareň nie je nutné pripojiť iba káblom. Moderný spotrebič už možno pripojiť k PC či notebooku aj bezdrôtovo – teda pomocou USB, bluetooth alebo WI-FI. Výhodou tak môže byť možnosť tlače napríklad z mobilného telefónu. Je to rýchle, jednoduché a pohodlné – ideálne pre domácnosti, kde potrebuje tlačiť viac členov.

Čas na otázky

Základný prehľad už máte, je teda ideálny čas, aby ste si položili niekoľko otázok a zistili, aké sú vaše finančné možnosti. Aby ste v rozdelení typov tlačiarní vybrali tú najlepšiu, spýtajte sa sami seba:

 • Budete tlačiť čiernobielo, alebo farebne?
 • Ako často a v akom množstve chcete tlačiť?
 • Chcete tlačiť fotografie?
 • Koľko členov domácnosti / kancelárie bude tlačiť?
 • Aké funkcie navyše by ste radi?

 

A v nadväznosti na otázky je možné vyberať z týchto cenových kategórií:

 • Občasná TLAČ: investície do lacnej domácej tlačiarne do 60 €
 • PRAVIDELNÁ nenáročná ČB TLAČ pre domácnosti a firmy: ekonomické laserové tlačiarne
 • ČB AJ FAREBNÁ PRAVIDELNÁ TLAČ: atramentové, prípadne atramentové multifunkčné tlačiarne do 120 €
 • FOTOGRAFIE: vyberajte z fototlačiarní do 1200 €

 

TIP: K tlačiarni vždy nakupujte originálne tonery. Vynikajú maximálnou kvalitou, predídete možnému poškodeniu prístroja.

 

Vo svete tlačiarní už máte základný prehľad. A rada na záver? Sledujte hodnotenia jednotlivých prístrojov, dozviete sa tak o výhodách a nevýhodách priamo z pier používateľov, ktorí prístroj nejakú dobu používajú. Jedine tak sa nakoniec nepomýlite!

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*