Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Zima a elektromobil: Je sa čoho obávať?

Mnohých pred kúpou elektromobilov odrádza množstvo mýtov, ktoré kolujú nielen po internete, ale aj po autoservisoch. Veľa z nich súvisí so zimným obdobím. Je sa však čoho obávať? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Ak teda rozmýšľate, že svoj Opel Crossland alebo Opel Grandland vymeníte za niečo elektrické, napríklad nový Opel Astra Electric, zimy sa nemusíte obávať.

Čo sú mýty a čo skutočné výzvy?

Pri návode na elektromobily sa často zdôrazňujú ich výhody v zmysle ekológie a hospodárnosti. Zima však prináša nové výzvy pre majiteľov týchto áut. Je však dôležité odlíšiť medzi mýtmi a skutočnými problémami, ktoré zimné obdobie prináša.

Jednou z najväčších obáv je zníženie dojazdu v dôsledku nízkych teplôt. Zníženie teploty môže ovplyvniť výkon batérií, čo môže viesť k zníženiu dojazdu. Avšak moderné elektromobily sú vybavené systémami na riadenie teplôt batérií, ktoré minimalizujú tento efekt. Správne ohrievanie batérií pred jazdou môže pomôcť udržať výkon na optimálnej úrovni.

V zime môžu byť rekuperácia energie a účinnosť brzdového systému takisto ovplyvnené. V dôsledku nízkych teplôt môže byť rekuperácia menej účinná a brzdy menej reaktívne. Na toto ale opäť myslia moderné technológie v elektromobiloch.

Dobíjanie v zime a rýchlosť nabíjania

Zimné podmienky môžu mať vplyv aj na proces nabíjania. Nižšie teploty môžu spomaliť nabíjanie batérií, čo si vyžaduje viac času na ich dobitie. Niektoré nabíjacie stanice sú vybavené technológiami na zvýšenie rýchlosti nabíjania aj v chladnom počasí.

Pre ideálny výkon aj počas zimných mesiacov skúste zaradiť predhrievanie vozidla, optimalizáciu jazdných režimov, použitie predhrievania batérií a plánovanie trás s ohľadom na nabíjacie stanice. Pretože aj v zime môžete v elektromobiloch jazdiť spoľahlivo, bezpečne a bez starostí.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*