Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako dostať do interiéru pôvab rustikálneho štýlu?

koberec

Vkusný a praktický spôsob bývania s návratom k prírodným zdrojom. Taký je rustikálny štýl, ktorý aj naďalej oslovuje čoraz viac domácností. Viete ale, čo si pod ním vlastne predstaviť a v čom spočíva jeho skutočné čaro?

Tento štýl bývania sa často označuje aj ako vidiecky a je to najmä z toho dôvodu, že stavia na svojej jednoduchosti a je úplne prirodzený. Žiadny nábytok či dekorácie nie sú v interiéri rušivé, každá z nich má totiž svoje vyhradené miesto a ako celok ide o perfektný súlad s autentickými prvkami.

Stavia na pevnom základe

Už dávno neplatí, že tento typ sa hodí len na horské chaty či chalupy. Čoraz modernejšie je jeho zariaďovanie aj do takých priestorov, v ktorých sa nachádzame takmer väčšinu svojho času. Či už ide o mestské domy či byty, tento súčasný trend hravo nájdete vo viacerých z nich. Praktické a zároveň útulné. Tak by malo vyzerať bývanie v rustikálnom štýle, ktoré je spojením prírodných materiálov, mohutného nábytku a zemitých farieb. Zabúdať by sa nemalo ale ani na dostatočnú priestrannosť a dostatok prirodzeného svetla. Práve dostatok svetla umožní v otvorenom priestore vyznieť celkovému zariadeniu miestnosti.

Ideálna farebná škála

Prírodné zdroje sa vyznačujú zemitými farbami, nie je teda žiadnym prekvapením, o akú farebnosť by malo ísť pri rustikálnom štýle bývania. Farby neutrálnych odtieňov sú pre tento štýl typické, kombinácia bielej, hnedej a šedej bude vítanou voľbou.

Návrat k prírodným zdrojom

Typickým prvkom rustikálneho šarmu je drevo. Nábytok z masívu, trámy či drevené podlahy sú v tomto prevedení viac ako vítanými. Dôraz by sa však mal dávať aj na kamenné obklady či tie tehlové, zaujímavou voľbou budú však aj steny nahrubo omietnuté. Ďalší návrat k prírode môžu okrem samotného obloženia, riešenia pôdorysu a výberu nábytku predstavovať aj bytové textílie a doplnky. Napríklad taký koberec z juty dokonale podčiarkne tento vizuál, kým surové neopracované drevo so zvyškami kôry ho perfektne dotvorí.

Výber rustikálneho nábytku

Robustný, sofistikovaný a moderný. Nábytok v tomto štýle vyžaruje teplo a výrazne sa podieľa aj na dotvorení príjemnej atmosféry, útulného prostredia a celkového pohodlia. Každý tento kúsok by mal byť zvolený a umiestnený tak, aby prírodný materiál v danom interiéri bezpodmienečne vynikol. Či už si zvolíte ten starožitný, neopracovaný alebo renovovaný, v tomto štýle je priestor na akýkoľvek nábytok, ktorý umožní kontakt s prírodou. Pútavým prvkom bude najmä taký, ktorý nesie príbeh a má viditeľné stopy po remeselnej práci. V obývacej izbe bude veľmi vítaná prítomnosť krbu s tehlovým obkladom či zaujímavé spracovanie vitríny s kovovými úchytkami, kým v spálni budú dominantou zase rustikálne postele s masívnym čelom.

Jednoduché doplnky v neutrálnom tóne

Okrem prírodných materiálov nábytku by sme malo prepojenie prírody nájsť aj medzi doplnkami. Či už pôjde o rôzne prikrývky, čalúnenie alebo posteľnú bielizeň, prednosť dostávajú jednoduché spracovania bez vzorov. Do interiéru sa dokonale hodí aj špeciálna technika na zošívanie látok, známa aj ako patchwork, pričom ide o to, že sa dokopy zošívajú malé rôznofarebné látky. Môže tak pokojne vzniknúť zaujímavé prevedenie deky. Z hľadiska dekorácií nepôjde ale o nepraktické doplnky, každý z nich by mal mať totiž aj svoje funkčné využitie.

Nádych histórie

Pri zariaďovaní bývania v rustikálnom štýle nič nepokazíte ani s takým nábytkom, ktorý bude odzrkadlovať návrat do minulých časov. Kým kedysi bolo ich používanie úplne zrejmé, postupne ich nahradili modernejšie verzie. Tieto starožitnosti však prešli inováciou a dnes nájdete napríklad aj úložné truhly vo veľmi pútavom prevedení. Tie budú nielen funkčným prvkom v interiéri, ale ich dizajnové spracovanie v kombinácií s prírodným materiálom ešte viac priblíži rustikálny štýl.

Veľmi vítaná je recyklácia

Nielen spojenie s prírodou ale aj využívanie opotrebovaných prírodných materiálov je pre rustikálny štýl typické. Kým niekto tento nábytok považuje už za nepoužiteľný, iný mu hravo dokáže dať nový nádych a po renovácii ho opäť plnohodnotne využívať. Kreativita je tu na mieste, nech už pôjde o akýkoľvek starodávny nábytok alebo predmet, opäť nájde svoje využitie. Šetrnosť k prírode je tu viditeľná a mnohí túto formu udržateľnosti ocenia.

Na prvý pohľad na vás môže rustikálny štýl pôsobiť drsnejším dojmom, prvky modernizácie v spojení prírodných zdrojov majú svoj šarm a navyše je tu citeľný aj návrat do minulosti. Možno teda povedať, že nie každého očarí takýto neformálny vzhľad, ten kto mu ale neodolá, získa pocit tepla a pohodlia domova s bezprostredným kontaktom prírody.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*