Hlava a tvár patria medzi najzraniteľnejšie časti ľudského tela. Pri výkone špecifických povolaní môže dôjsť nielen k narušeniu kože a poškodeniu kosti, ale zasiahnuté môžu byť aj dôležité zmyslové orgány a mozog. Nezahrávajte sa s osudom! Bezpečnosť a ochranu by ste na pracovisku nemali podceňovať.
Pracovné riziká ohrozujúce hlavu a tvár
Dôležitou súčasťou pracovného oblečenia sú aj pomôcky, ktoré chránia hlavu a tvár pred potenciálnymi rizikami. Medzi ne patrí napríklad riziko:
- nárazu,
- padajúcich predmetov,
- postriekania chemikáliami alebo horúcimi kvapalinami,
- rozstreku roztaveného kovu, napríklad pri zváračských prácach a i.
Aby ste im predišli a minimalizovali možné pracovné úrazy, je dôležité zvoliť vhodné pracovné pomôcky. V kontexte ochrany hlavy a tváre sú najviac využívané pracovné prilby, bezpečnostné vystužené čiapky a ochranné štíty.
Pracovné prilby
Pracovné prilby chránia lebku pred poškodením – zabraňujú rozbitiu hlavy, absorbujú (tlmia) nárazy a odrážajú padajúce predmety. Na trhu nájdete klasické prilby pripomínajúce škrupinu, v ponuke sú však aj prilby s integrovanými ochrannými okuliarmi alebo so štítom, ktorý poskytuje ochranu celej tvári. Pracovné prilby sú vyrábané tak, aby bolo ich nosenie pohodlné, tzn. ich hmotnosť je nízka (do 500 gramov), aby nezaťažovali krk a sú prispôsobiteľné obvodu hlavy vďaka ozubenému, otočnému koliesku. Niektoré modely môžu disponovať projektilmi na uchytenie čelovky.
Ochranné pracovné čiapky
Bezpečnostné čiapky môžete zvoliť v prípade, ak sú pracovné riziká nižšie. Svojím tvarom pripomínajú baseballové čiapky, disponujú však ochrannou plastovou výstuhou. Vnútro zvyčajne ešte obsahuje mäkkú vypchávku pre väčší komfort pri nosení a tlmenie nárazov. Výhodou oproti pracovným prilbám je lepšia ventilácia.
Tvárové štíty
Pre ochranu celej tváre, vrátane očí, sú tu tvárové štíty. Častokrát sa využívajú v zdravotníctve, pri práci v laboratóriách, v chemickom priemysle, ale aj v stavebníctve a ďalších odvetviach, kde je potrebné chrániť tvár pred prachom, nebezpečnými látkami či vírusmi. Vhodný model je preto potrebné vyberať s ohľadom na konkrétnu profesiu a náplň práce. Ak napríklad pracujete v prostredí, kde ste vystavený vysokým teplotám a agresívnym chemikáliám, siahnuť by ste mali po celotvárovom ochrannom štíte so zorníkom z acetónových vlákien. Ak hrozí riziko poranenia lietajúcimi pevnými časticami, hodiť sa vám bude drôtený ochranný štít.
Zdroj foto: PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock.com