Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Keď práca šatí

stavba

V súčasnosti existuje veľké množstvo povolaní, ktoré vyžadujú zvýšenú ochranu zdravia pri práci. Jedným z prostriedkov zabezpečenia ochrany a bezpečnosti pracovníkov je aj nosenie vhodného pracovného oblečenia. Čo všetko musí spĺňať kvalitné pracovné oblečenie a na čo si dávať pozor pri jeho výbere si predstavíme v nasledujúcom článku.

Pod pojmom pracovný odev si každý predstaví montérky. No pracovným odevom sú aj iné druhy oblečenia, ktoré sa viažu k danej profesii ako napríklad plášte u lekárov či laborantov, zdravotnícke oblečenie, rovnošaty, zváračské oblečenie či uniformy pre vojakov, policajtov a hasičov.

Čo zohľadňovať pri výbere pracovného oblečenia?

Pri výbere pracovného odevu je dobré staviť na overené špecializované firmy, ktoré majú svoju tradíciu a renomé. Pri výbere odevu dbajte nielen na štýlovosť, ale najmä na bezpečie a komfort. V prípade, že pracujete v prostredí, v ktorom vám hrozí nejaký pracovný úraz, vyberajte pevný materiál. Ten by mal byť na namáhaných miestach zosilnený. Vhodnou kombináciou je bavlna a polyester, ktorý dodáva materiálu odolnosť.

Ďalším veľmi dôležitým prvkom pracovných odevov sú topánky. Vyberajte si obuv podľa druhu práce. Najmä v stavebníctve a priemysle je potrebné kupovať obuv so zosilnenou oceľovou špičkou, pevným členkom a hrubou podrážkou. V prípade prác vykonávaných v interiéri ako sú nemocnice či kancelárie, voľte vzdušné a ľahké materiály, ktoré zabezpečia dostatočné vetranie nôh počas dňa.

Ochranné prvky

Niektoré povolania si vyžadujú aj použitie ochranných prostriedkov, medzi ktoré radíme ochranné slúchadlá pri práci v hlučnom prostredí, ochranné okuliare a masky na ochranu očí a tváre či prilby a rukavice. V prípade, že ste zamestnávateľ a potrebujete zabezpečiť pre vašich zamestnancov väčšie množstvo odevov, poslúžiť vám môže spoľahlivá nákladná preprava.

Ochranné prvky pri práci vyžaduje množstvo zamestnaní, ako napríklad práca v sklade či na stavbe. Zamestnávateľ by nemal podceňovať bezpečnostné riziko. Jeho povinnosťou je potrebné ochranné prvky zabezpečiť pre všetkých zamestnancov na pracovisku.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*