Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Stoličky ku klavíru

stolička ku klavíru

V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o klavírnej stoličke a ešte viac.

Na svete sú hudobné nástroje, pri ktorých, ak chceme na nich hrať, už nepotrebujeme žiadne ďalšie komponenty. Môžeme si tak hru na nich vychutnať bez starostí. Potom sú ale hudobné nástroje, ktoré ešte vyžadujú doplňujúce komponenty.

Napríklad pri violončele je potrebný bodec, hoci ani ten nebol vždy samozrejmosťou. V minulosti sa bodec nepoužíval a hráč tak musel držať nástroj pevne medzi kolenami. Hráči na husliach alebo viole používajú takzvaného pavúka. Gitaristi, ktorí hrajú klasickú hudbu, zase používajú podstavec alebo podnožku.

Náš tip na stoličku ku klavíru:

GEWA PIANO CHAIR AUTOLIFT

 • Kovová konštrukcia
 • Nastaviteľná výška 42-56cm
 • Sedák z umelej kože o rozmere 52x33cm

 

 

 

button

Pre hudobné nástroje je tiež typická poloha hráča pri hraní. Pri niektorých nástrojoch je možná hra v stoji, ale aj v sede. Napríklad huslisti a violisti v orchestri sedia, ale ak účinkujú ako sólisti, tak stoja. Rovnako aj dychári – flautisti, hobojisti, klarinetisti, hornisti, ak hrajú v orchestri, tak sedia. No ak hrajú ako sólisti nejaký koncert so sprievodom orchestra alebo iného nástrojového zoskupenia, v tom prípade stoja. Pre tieto nástroje je možná hra v sede alebo v stoji.

stolička ku klavíru

No napríklad pre také violončelo alebo kontrabas je typická hra len v sede. Aj gitarista, ak hrá s orchestrom, tak sedí. Iný je prípad hráča na gitaru na koncerte populárnej hudby. Tam si jednoducho zavesí gitaru na krk vďaka pásu a môže sa začať.

Profesionálni hráči na hudobné nástroje cvičia hodiny a hodiny. Ak musia sedieť, ich sedacie svaly a chrbtica sú veľmi namáhané, a preto je veľmi dôležitá pohodlná stolička.

Ak hovoríme stoličke, tak tá je veľmi typická pre klavír, či už klasický alebo digitálny. Hra na klavíri je ruka v ruke spojená so stoličkou. Veď skúste si predstaviť hrať na klavíri bez nej. To by asi nešlo.

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

muziker
 • Bezplatná výmena do 30 dní
 • Záruka až 3 roky
 • Doprava pri nákupe nad 49 eur ZDARMA
button
melodyshop
 • Poradenstvo – zákaznícka linka
 • Množstvo akcií, výpredaje
 • Doprava pri nákupe nad 49 eur ZDARMA
button

Každý asi pozná tie typické, otočné, vŕzgajúce a labilné drevené klavírne stoličky. Sedenie na nich nebolo nikdy pohodlné a po hodinách cvičenia by asi každý klavirista vedel popísať ako sa cítila určitá časť jeho tela.

V minulosti však klaviristi nemali na výber. No doba sa mení, nastali rôzne zmeny a vylepšenia, ktoré sa dotkli aj takej obyčajnej stoličky na klavír.

stolička ku klavíru

Odborníci, ktorí sa týmto vylepšeniam venovali, určite poznali trápenie každého klaviristu. Urobili preto všetko, aby hodiny za klavírom boli príjemnejšie, komfortnejšie a radosť z hry nenarúšali nepríjemné bolesti. Zvlášť to platí pre profesionálnych klaviristov, ktorí sa hrou na klavíri živia, a trávia za klavírom nespočetné množstvo hodín.

Dnes sú na výber stoličky drevené alebo s kovovou konštrukciou, so štyrmi nožičkami, ale aj tie klasické otočné. Väčšie pohodlie sa pri niektorých dosiahlo tým, že sedadlo je čalúnené alebo koženkové a tým pádom je mäkšie.

Náš tip na stoličku ku klavíru:

ROLAND RPB-500BK-EU

 • Farba: Čierna
 • Materiál: Drevo
 • Nastavenie výšky: Áno
 • Farba sedáka: Čierna
 • Typ sedáka: Koženka

 

 

button

Stoličky sú výškovo nastaviteľné. Ich nosnosť je rôznorodá, od 100 kg, niektoré aj do 130 kg.

Praktickými sú skladacie stoličky s oceľovou konštrukciou v tvare X, ktoré šetria priestor a majú aj nižšiu hmotnosť. Tie sú aj cenovo lacnejšie. Vhodné sú pre tých, ktorým ide hlavne o praktickosť alebo pre deti, ktoré si to s hrou na klavíri môžu kedykoľvek rozmyslieť a rodičom tak vznikne starosť, čo s ňou.

stolička ku klavíru

Drahšie a ťažšie sú drevené stoličky so štyrmi odnímateľnými nožičkami, vyrobené prevažne z bukového dreva. Tieto majú aj vyššiu nosnosť. Pôsobia luxusným vzhľadom a skôr sa hodia serióznemu hráčovi, ktorý za klavírom trávi hodiny s cieľom byť profesionál alebo do koncertných sál.

Náš tip na stoličku ku klavíru:

GEWA PIANO BENCH GEWA PIANO DELUXE CLASSIC

 • Luxusná čalúnená sedačka ku klavíru z výberového bukového dreva
 • Pomocou otočného mechanizmu na boku sedačky je možné výškové prispôsobenie
 • Rozsah od 46 do 59 cm. Sedadlo je oddeliteľné.
 • Rozmery sedadla 32 x 58 cm.
 • Hmotnosť stoličky 7,2 kg

 

button

 

Pri výbere klavírnej stoličky je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Pre koho bude – či pre dieťa alebo dospelého, pre príležitostné hranie alebo profesionála, na doma alebo do koncertnej siene a, koniec koncov, aký je rozpočet. V prvom rade sa hráč musí na stoličke cítiť pohodlne, aby počas cvičenia netrpelo jeho telo. Vďaka kvalitnej stoličke tak bude hra na klavíri veľmi príjemná.

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk a Muziker.sk. 

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*