Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Basgitara – dôležitá súčasť každej kapely!

basgitara

Basgitara je strunový hudobný nástroj, ktorý je dôležitý v každej kapele. Spolu s bicími nástrojmi vytvára rytmický základ, dotvára harmóniu a tvorí hlavný pilier, na ktorom stavajú ďalšie nástroje. Hlavnou úlohou basovej gitary je hrať basovú linku.

V dnešnej hudbe basgitara nahradzuje funkciu kontrabasu. V minulosti boli často problémy s ozvučovaním kontrabasu a vznikom elektrickej basgitary sa tento problém hlavne pre zvukárov ideálne vyriešil. V niektorých hudobných žánroch sa basgitara presadzuje aj ako výlučne sólový nástroj (jazz, funky).

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

Vzhľadom pripomína basgitara elektrickú gitaru, no má mohutnejšie telo, dlhší krk a silnejšie struny. Väčšinou majú basgitary štyri struny, no sú aj 5-strunové a 6-strunové basgitary. Pre tento nástroj je špecifické, že okrem pražcových basgitár sa vyrábajú aj bezpražcové basgitary.

basgitara

Hra na basgitaru – ako sa naučiť hrať?

Basgitara a elektrická gitara sú nástroje, ktoré patria v kapele k sebe, no technikou hrania sa od seba výrazne odlišujú. To, že ste gitaristom z vás prirodzene ešte nerobí aj basgitaristu. V prípade basgitary existujú viaceré spôsoby hrania. Rovnako každý hudobný žáner sa vyznačuje trochu iným štýlom hrania.

Náš tip na basgitaru:

SX Vintage Precision Bass 57 2 TS

 • Elektrická basgitara typu PB
 • Telo je vyrobené z masívneho jelšového dreva
 • Lepený javorový krk s 20 pražcami
 • Farebné prevedenie: Vintage Sunburst

 

 

 

button

Najlepšou voľbou pre začiatočníkov si je nájsť učiteľa, ktorý vás do problematiky hry na basgitare uvedie. Myslím si, že veľa ľudí hru na basgitare podceňuje a myslí si, že to, že sa naučí chytať na pražcoch základné tóny z neho robí basgitaristu. V skutočnosti je to celé o niečo komplikovanejšie a na to aby ste hrali kvalitné basové linky, potrebujete o niečo viac znalostí.

K výuke existuje veľa materiálov aj na internete v podobe video lekcií.

Slap and pop

Je basgitarová technika, ktorá sa využíva vo funku, pope dokonca hip-hope. Je to základný funky prvok hudby. Táto technika stojí na tom, že struna je priplácnutá k nástroju a tým vzniká pleskavý basový zvuk.

V dnešnej hudobnej sfére patrí medzi najznámejších basgitaristov používajúcich slapping Michael Balzary z kapely Red hot chili peppers, ktorý je považovaný za jedného z najlepších basgitaristov súčasnosti.

Double thumb

Táto technika je charakteristická tým, že sa struny rozoznievajú palcom. Palec narazí na strunu, zastaví sa o strunu nižšie, a tak sa vráti naspäť hore.Technika býva doplnená trhnutím ukazováka a prostredníka.

basgitara

 

Elektrická basgitara

Eletrická basgitara je nástroj, ktorého zvuk sa zosilňuje pomocou zosilňovača. Týmto sa líši od akustickej basgitary, ktorá produkuje zvuk sama o sebe.

Vznik elektrickej basgitary sa datuje v roku 1950. Leo Fender prišiel v tomto roku s masovou výrobou basgitary s plným telom. Od tohto roku vzniklo veľké množstvo rôznych modelov, tvarov a značiek a farieb.

Náš tip na elektrickú basgitaru:

WASHBURN AB5B-A-U

 • Farba výrobcu: Black
 • Farba: Čierna
 • Povrchová úprava : Lesk
 • Typ: Mini Jumbo
 • Snímač: Áno
 • Výrez: Áno

 

 

 

button

 

Akustická basgitara

Akustická basgitara je podobná akustickej gitare. Líšia sa od seba väčším telom basgitary a tým, že basgitaru pokrývajú len 4 struny. Prvé akustické basgitary boli vyrobené taktiež v 50 -tych rokoch a populárne sú dodnes.

Zvukovo sú tichšie ako akustické gitary, a preto sú poväčšine vybavené snímačmi, ktoré umožnújú zvuk zosilniť zosilňovačom. Akustický zvuk gitary však ostáva zachovaný. Akustická basgitara je vhodná pre všetky akustické formácie či unplugged koncerty.

Náš tip na akustickú basgitaru:

FENDER KINGMAN BASS SCE WITH CASE, NATURAL

 • Tvar tela: dreadnought zo série California
 • Vrchná doska: masívny smrek
 • Zadná doska + boky: laminovaný mahagón
 • Krk: javor, v tvare”C”
 • Hmatník: palisander
 • Počet pražcov: 20 (Medium Jumbo)

 

 

 

button

 

Bezpražcová basgitara

Bezpražcová basgitara sa líši od klasickej basgitary zvukom. Keďže táto basgitara nedisponuje pražcami, tak struna musí byť pritisnutá na presnom mieste, rovnako ako to je v prípade huslí či kontrabasu. Dokonca aj malá odchýlka môže spôsobiť, že tón bude falošný.

Výsledný zvuk je mäkší a umožnuje možnosť väčšieho experimentovania so zvukom a hudobným výrazom. Tento typ basgitary sa presadil hlavne v jazze.

Basgitaristi často používajú pražcové aj bezpražcové basgitary a menia ich podľa typu skladby.

basgitara

Basgitara – aká je jej cena?

Cena basgitary záleží predovšetkým na značke, materiály či type snímačov. Dá sa zohnať už približne od 150 eur, no na lepšiu basgitaru si pre začiatok vyčlente apoň takých 300 eur. Ušetriť však vždy môžete prostredníctvom zľavových kupónov.

 

Struny na basgitaru

Pri basgitare je veľmi dôležité mať kvalitné struny, pretože kvalita strún hrá veľmi význanú rolu v tom, aký zvuk bude basa produkovať. Frenkvencia menenia strún je individuálna a záleží na viacerých faktoroch: ako často na basgitare hráte, ako kvalitné struny ste zvolili a taktiež akú techniku hrania používate. V prípade hrania slapu a hrania trsátkom sa struny ničia rýchlejšie ako pri jemnom hraní prstami.

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

 

 

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*