Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako si vybrať nordic walking palice – rady a tipy!

nordic walking palice

Turistika je aktivita, ktorú môžeme praktizovať počas celého roka. U nás je veľmi obľúbená najmä horská turistika, ktorej hlavná sezóna je od jari do jesene. Čoraz populárnejším je aj nordic walking – pohybová aktivita súčasťou ktorej sú nordic walking palice. Tento šport je možné praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek má celú radu blahodárnych účinkov na organizmus.

Čo je nordic walking?

Čoraz viac si svoje miesto medzi pohybovými aktivitami získava aj nordic walking, inak nazývaný aj severská chôdza. Je to bežná chôdza, ktorá je doplnená špeciálnymi palicami. Tie sa podobajú lyžiarskym alebo trekingovým paliciam, ale je medzi nimi rozdiel. Severská chôdza sa zdá byť jednoduchý spôsob, ako si udržať kondíciu, spáliť prebytočné kilogramy a ako bonus si užiť pohyb na čerstvom vzduchu v spoločnosti priateľov či rodiny.

Zlatá stredná cesta
Nordic Walking palice Ferrino Step-in

 • protišmyková korková rukoväť
 • dve teleskopické časti z hliníkovej zliatiny
 • praktický systém rýchloupínania
 • odnímateľné snehové taniere
 • odnímateľné nastaviteľné pútko

button

Voľba pre náročných
Nordic Walking palice Leki Micro Trail Pro 2019

 • štvordielne skladacie palice na trail running
 • pevná dĺžka
 • vyrobené zo 100% karbónu
 • odnímateľné pútka z priedušného materiálu
 • predĺžený úchop z prírodného korku

button

Výhody nordic walking

Výhodou nordic walkingu je možnosť jeho celoročného praktizovania. Dá sa robiť tak v lete, ako aj v zime. Tak na dedine, v horách či vo veľkomeste. A čo je najpodstatnejšie, v každom veku. Pravidelná severská chôdza je prevenciou pred vznikom srdcových komplikácií, prispieva k zníženiu následkov obezity, pomáha bojovať proti kĺbovým ochoreniam.

Nordic walking vznikol vo Fínsku a veľmi rýchlo sa rozšíril po celej Škandinávii. Pôvodne to bol len mimosezónny tréning pre bežcov na lyžiach, ale pre jeho jednoduchosť, praktickosť, dostupnosť a efektívnosť si získal veľkú obľubu a dnes sa už teší popularite na celom svete.

Prečo sú potrebné palice na nordic walking?

Nordic walking pripomína bežnú chôdzu, avšak jeho neodmysliteľnou súčasťou sú špeciálne palice. Nie sú určené na udržiavanie stability u starých ľudí, ako si môže niekto myslieť. Práve používaním nordic walking palíc sa zvyšuje efektivita chôdze až o 40%! A to už naozaj nie je málo. Správnym používaním palíc zapájate do pohybu až 600 svalov. Zároveň pri chôdzi je Vaša tepová frekvencia v hodnotách pre telo prijateľných a príjemných a Vy nemáte pocit, že sa príliš namáhate, no môžete spáliť až 400 kalórií za hodinu. Ak patríte medzi milovníkov prírody a outdooru, nordic walking palice si zamilujete. Podobne ako spacák či stan sa rýchlo zaradia do vašej povinnej outdoor výbavy.

nordic walking palice

Trekingové či turistické palice

Trekingové alebo tiež turistické palice sa využívajú najmä na horskú turistiku, ale ľudia ich zvyknú používať aj pri dlhších prechádzkach či ako oporu v nepravidelnom teréne. Nie sú určené len pre seniorov, ale siahne po nich aj skúsený turista. Trekingové palice totiž majú celú škálu výhod.

Kvalita za výhodnú cenu
Kvalitné fitness stroje a športové príslušenstvo – Nakupujte na inSPORTline.sk

 

 

 

 • Overení predajca športového príslušenstva a fitness strojov prvotriednej kvality
 • Doprava ZADARMO pri nákupe nad 49,90 €
 • Vernostná zľava až – 10 % na ďalší nákup
 • Nákup na splátky bez navýšenia

button

Používaním trekingových palíc šetríte svoje zdravie, zefektívňujete Váš pohyb a tým znižujete aj spotrebu energie.  Palicami tlmíte nárazy pri chôdzi a udržujete si lepší postoj. Poskytujú Vám oporu, udržujú rytmus Vašej chôdze a môžete si nimi ľahko „ohmatať“ terén.

nordic walking palice

Rozdiel trekingové a nordic walking palice

Nordic walking palice a trekingové palice sa zdajú na prvý pohľad pre neznalca rovnaké a mnohí neprikladajú veľký význam kúpe jedných či druhých palíc, resp. nezohľadňujú pri kúpe žiadne parametre a takpovedziac kupujú iba na slepo.

Je dobré vedieť, že trekingové a nordic walking palice sa líšia vo viacerých smeroch a nie je jedno, aké palice si na nordic walking kúpite. V nasledujúcich riadkov Vám popíšeme rozdiely medzi jedným a druhým typom palíc.

Vyberte si z najlepších Nordic Walking palíc!

Nordic Walking palice LEKI Genius Carbon

button

Nordic Walking palice Leki Response Lady 2018

button

Nordic Walking palice LEKI Skate Airfoil Nordic Skating / Blading

button
Nordic Walking palice Leki Spin 2019 button

TREKINGOVÉ PALICE SPARTAN NORDIC WALKING

button
Nordic Walking palice Leki Response Shark button

Trekingové palice:

 • Určené na turistiku
 • Majú vyššiu hmotnosť ako nordic walking palice
 • V prevažnej miere sú odpružené
 • Pre lepšiu stabilitu sú hroty zakončené špicmi
 • Najčastejšie vyrobené z plastu a hliníka
 • Zvyčajne teleskopické (viacdielne)
 • Pútko pripomína očko

Nordic walking palice:

 • Určené na nordic walking
 • Nižšia hmotnosť ako trekingové palice
 • Bez odpruženia
 • Hroty zakončené tzv. papučou
 • Vyrobené z karbónu a sklolaminátu
 • Nie sú teleskopické, ale jednodielne
 • Pútko pripomína rukavicu
 • Ergonomicky tvarovaná konštrukcia

nordic walking palice

Ako si správne vybrať nordic walking palice

Hlavné výhody nordic walking palíc sme spomenuli o pár riadkov vyššie. Teraz sa pozrieme bližšie na parametre, ktoré by ste mali zvážiť, ak si plánujete tieto palice kúpiť a aktívne ich používať.

Dĺžka palíc

Palice na nordic walking majú rôznu výšku. Ich výber je však veľmi jednoduchý. Postavte sa, priložte ruky k telu, ohnite v lakti tak, aby ste vytvorili pravý uhol a uchopte palice. Ideálne by ste si mali vybrať takú, ktorá pri tomto postavení dosahuje po zem.

Samozrejme sa dajú kúpiť aj teleskopické palice, ktoré sú viacdielne a Vy si viete výšku prispôsobiť. Je to výhodné v prípade, že palice chcú používať viacerí ľudia. Z hľadiska dynamickosti chôdze však nie sú tieto typy palíc spoľahlivé tak veľmi, ako tie jednodielne.

nordic walking palice

Materiál palíc

Dopyt po trekingových paliciach dáva trhu veľký priestor na výrobu rôznych druhov palíc s použitím rôznych materiálov. Najčastejšími materiálmi sú oceľ, hliník, sklolaminát, karbón.

Oceľové palice sú  pevné a ich výroba je lacná. Ich nevýhodou je však vyššia hmotnosť. Preto sa musíte rozhodnúť, či radšej investujete do drahšiemu materiálu alebo sa potrápite s ťažšími palicami. Avšak pripomíname, že pri nordic walkingu je práve gramáž palíc veľmi dôležitá.

Hliníkové palice sú narozdiel od tých oceľových naozaj ľahké, avšak hliník má jednu nevýhodu. Je to mäkký kov, preto sa môže ľahko ohnúť a zničiť. Na trhu sú však aj palice z duralu, je to zliatina hliníka s inými kovmi a tie sú podstatne pevnejšie a zároveň si zachovávajú svoju ľahkosť.

Náš tip na Nordic Walking palice
Nordic Walking palice Leki Response Shark

 • jednodielne hliníkové palice
 • komfortné, protišmykové držadlá
 • odnímateľné pútka
 • nízka hmotnosť
 • dĺžka palíc: pevná 110, 115, 120, 125 a 130 cm
 • materiál: hliník HTS 6.0

button

Sklolaminátové palice sú ešte o niečo ľahšie ako hliníkové. Treba však ale podotknúť, že ich výroba je nákladnejšia, preto očakávajte pri tomto type palíc vyššiu cenu.

Karbónové palice sú veľmi pevné a veľmi ľahké. Sú to jedny z najlepších palíc, čo sa týka materiálu, ale pri ich kúpe si zo všetkých spomínaných budete musieť siahnuť najhlbšie do vrecka.

Madlá sú dôležité pre pohodlné uchopenie

Aj pri výbere madiel máme na výber z viacerých druhov materiálov. Najlacnejším typom sú plastové madlá, ktoré sú síce lacné, ale pre ruku klzké a tvrdé. O niečo lepšie sú gumové madlá, ktoré sú mäkšie a menej klzké, avšak u spotených dlaní sa začnú aj tak šmýkať.

Penové madlá sú opäť o čosi mäkšie, príjemné na úchop, nie sú klzké, sú priedušné a navyše absorbujú pot. To, čo sa však javí ako výhoda, môže sa premeniť na nevýhodu. Po čase totiž tieto penové madlá nasakujú pot, prípadne vodu natoľko, že ich používanie prestáva byť príjemné a môžu sa začať trhať.

nordic walking palice

Okrem týchto druhov materiálov sa madlá vyrábajú aj z korku, buď prírodného alebo umelého, čo je pre úchop najpríjemnejšie, ale zároveň sú tieto madlá aj najdrahšie.

Nordic walking palice majú na madlách aj špeciálne pútka, ktoré obopnú dlaň a palec. Preto dávajte pozor na to, ktorá je pravá a ľavá ruka.

Tanieriky a ochranné návleky

Na nordic walking paliciach, ale aj na tých trekingových sú tzv. tanieriky, alebo ochranné krúžky. Tie zabezpečujú stabilnejšiu chôdzu na nie príliš pevnom teréne, ako je napríklad piesok, sneh, štrk. Tanieriky zabraňujú hlbšiemu ponoreniu do takého druhu terénu a tým tiež bránia väčšiemu poškodeniu palíc v prípade zanorenia. Lepšie palice obsahujú viacero druhov tanierikov, v závislosti od prostredia, v ktorom chcete šport vykonávať.

Pozrite si, ako na správnu techniku:

Súčasťou palíc sú aj gumové ochranné návleky na hroty, aby sa rýchlo nezničili pri častom používaní. Ak s nordic walkingom iba začínate, je lepšie zo začiatku používať palice bez ocharnných návlekov. Docielite tým rýchlejšie osvojenie techniky. Neskôr však už odporúčame tieto návleky používať, aby ste predĺžili životnosť Vašich palíc.

nordic walking palice

Aká je cena nordic walking palíc?

Na trhu sú dostupné mnohé prevedenia palíc. Cena sa odvíja najmä od použitia materiálu. Ako sme si popísali vyššie, niektoré materiály sú pevné a lacné, ale sú ťažšie. Niektoré sú ľahké a lacné, ale patria medzi mäkšie materiály, ktoré skôr podliehajú poškodeniu.

Je len na Vás a Vašich finančných možnostiach, aký druh palíc si na nordic walking vyberiete. Ak Váš fyzický komfort pri cvičení nie je prvoradý a uprednostňujete skôr lacnejšiu variantu, v obchodoch a na e-shopoch je možné nájsť palice už od 20€. Ak si potrpíte na kvalitu, profesionálne palice Vám peňaženku odľahčia aj o 200€.

Prehľad najpredávanejších nordic walking palíc na inSPORTline

Nordic walking palice inSPORTline Potosi – sú moderné hliníkové palice. Patria medzi lacnejšie varianty. Majú protišmykovú rukoväť, ktorá je vyrobená z korku a je veľmi príjemná na dotyk. Majú nastaviteľné pútko a sú vybavené antishock odpružovacím systémom. Pre vyššiu bezpečnosť sú palice vybavné reflexným pruhom. Výška palíc je nastaviteľná v rozmedzí 82-135 cm. Hmotnosť palíc je 460g. Súčasťou je aj praktická taška na palice.

Tip na Nordic Walking palice
Nordic walking palice inSPORTline Potosi

 • 2-sekčné teleskopické palice
 • antishock systém (odpruženie)
 • reflexné prvky
 • jednoduché nastavenie dĺžky (skrutkovaním)
 • nastaviteľné pútko rukoväte
 • vymeniteľné pätky do rôznych terénov
 • výmenné klobúčiky pre pohodlnú chôdzu na snehu

button

Nordic Walking palice Leki Micro Trail Pro 2019 – sú ultraľahké a sú celé vyrobené z karbónu. Ich hmotnosť je len 178g. Sú ideálne pre trailových bežcov. Sú 4-dielne a jedným stlačením ich hneď zložíte na 37 cm dlhé časti. Palice majú pevnú dĺžku, odnímateľné pútka z priedušného materiálu, úchop je z korku.

Nordic Walking palice Leki Spin 2019 – ľahké hliníkové palice s hmotnosťou 440g. Dĺžka palíc je nastaviteľná v rozmedzí 100-130cm. Rukoväť palíc je z gumy, dobre padne do ruky a tlmí nárazy. Výrobca garantuje nosnosť až 140 kg na palicu. Palice sú dvojdielne a sú vybavené zabezpečovacím systémom Super lock, ktorý bezpečne uzamkne nastavenú výšku palíc.

Tip na Nordic Walking palice
Nordic Walking palice Leki Spin 2019

 • dvojdielne nastaviteľné palice
 • aretačný systém Super Lock
 • dĺžka palíc: 100-130 cm
 • materiál: hliník HTS
 • priemer palice: 14/16 mm
 • držadlá palíc: guma
 • hrot: karbid železa, Flex Tip Short

button

Nordic Walking palice Leki Response 2018 – tieto jednodielne palice sú vyrobené z ľahkého a pevného hliníka, vybavené rukoväťou z prírodného korku a gumy. Obsahuje odnímateľné pútko. Dĺžka palíc je fixná, k dispozícii sú  100, 105, 110, 115, 120, 125 a 130 cm. Hmotnosť palíc je 375g.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených e-shopoch inSPORTline.sk, Gamisport.sk a Najlacnejsisport.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*