Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Spacák – rady a tipy, ako si vybrať ten správny

Chystáte sa stanovať v prírode či prespať na nejakej chate a nemáte ešte spacák? Radi Vám pomôžeme. V nasledujúcom článku predstavíme rôzne typy spacákov a upozorníme na faktory, ktoré treba pri výbere a kúpe spacáku zohľadňovať.

V prvom rade si treba uvedomiť, akú má spacák funkciu. Spací vak sám o sebe vás nehreje ani teplo nijako nevyrába. Spacáky pôsobia ako izolanty, a teda iba zabraňujú prieniku chladu. Preto treba vopred premýšľať, do akého počasia a do akej teploty budete spací vak potrebovať.

Ak ešte nemáte svoj vlastný stan, rady a tipy Vám ponúkame v tomto článku.

spacák

 

Recenzie spacákov

Husky spacáky

Spacák rady Mikro do +2°Cultraľahký spacák s motnosťou iba 600g. Spacák má jednovrstvovú konštrukciu a je určený pre osobu do 185 cm. Vnútorná náplň spacáku je syntetické vlákno Supreme Loft. Spacák má malý objem, preto je vhodný aj na pešiu turistiku.

Spacák perový Dopy do -25°Ckvalitný spacák plnený husím perín vás zahreje aj v mrazivom zimnom počasí. Má komorovú konštrukciu, kompresný obal a protišmykové pásy. Jeho hmotnosť je 1690g a je určený pre osoby do výšky 195 cm.

Zlatá stredná cesta
Spacie vrece Husky Cyklo Mikro +2°C

  • HMOTNOSŤ: 600 g
  • KONŠTRUKCIA: Jednovrstvová
  • NÁPLŇ: 1 x 80 g / m 2 Supreme Loft
  • PRÍSLUŠENSTVO: Kompresný obal
  • Rozmer: 85 x 210 cm
  • VNÚTORNÝ MATERÁL: Soft Nylon

button

Voľba pre náročných
Spacie vrece Husky dopy -25°C

  • Náplň: husacie perie 750g, 90 / 10- 650cuin
  • Konštrukcia: komorová
  • Vnútorný materiál: 420D 240T Tactel Nylon
  • Vonkajší materiál: 30D Nylon Tactel
  • Hmotnosť: 1690g
  • Rozmer zbalený: 38 x 24 cm

button

Spacák do -30°C

Spacák Husky Premium Proud – tento spacák je jeden z najlepších na trhu. Vyrába ho Husky, čo je záruka kvality. Bol testovaný v extrémnych podmienkach pri teplote -29°C. Hmotnosť spacáku je 2250g a je určený pre osoby do 190 cm.

Náš tip spacák do -30°C
Spacie vrece Husky Premium Proud -29°C

  • Konštrukcia: trojvrstvová
  • Vnútorný Materiál: 40D 280T Nylon
  • Vonkajší Materiál: 30D 350T Nylon
  • Príslušenstvo: kompresný obal, protišmykové pásy
  • Hmotnosť: 2250 g
  • Rozmer: 85 x 215 cm

button

Spacáky pre dvoch

Outwell Campion Lux Double – jedná som o dekový typ spacáku, ktorý je určený pre dve osoby do výšky 195 cm. Ide o trojsezónny spacák, teda je využiteľný počas väčšej časti roka. Má kvalitný zips s možnosťou pripojenia ďalšieho spacáku. Z hľadiska teplotných parametrov je extrém na hodnote -16°C, comfort je udávaný na 5°C.

 

Cyklospacák

Spacák FERRINO Colibri  je vďaka bavlnenému materiálu extrémne ľahký. Zároveň  však vynikajúco drží teplo, za čo je zodpovedná hliníková vrstva. ktorou je potiahnutá stredná netkaná textília spacieho vaku. Vďaka jeho nízkej hmotnosti a praktickým rozmerom je vhodný na cyklotúry. Nepremokavý materiál umožňuje použiť tento spací vak aj ako ochranu pred nepriaznivým počasím. Na cestách vám poskytne úkryt pred vetrom či dažďom.

Náš tip spacák do -30°C
Spací vak FERRINO Colibri

  • vonkajší materiál: Nylon
  • vnútorný materiál: Bavlna
  • hmotnosť: 600 g
  • rozmery rozloženého spacáku: 190 x 75 cm
  • rozmery zbaleného spacáku: 14 x 37 cm

button

Rybársky spacák

Spací vak FERRINO Lightec SSQ 950 je vyrobený z nepremokavého a dýchateľného materiálu. Vytvarovaná kapucňa s ľahkým sťahovaním zabezpečí komfort a ochranu počas celej noci. Výplň je tvorená ľahkými syntetickými látkami s výbornými izolačnými vlastnosťami. Vlákna sú antialergické a neabsorbujú vlhkosť. Teplotný limit uvedený výrobcom je 5°C pre muža 9°C pre ženu. Teplotný extrém je uvedený až do – 9°C.

Náš tip na rybársky spacák
Spací vak FERRINO Lightec SSQ 950 (shingle)

  • vonkajší materiál: 260T Polyester Ripstop
  • vnútorný materiál: Polyester
  • výplň: HTF Compact 50 g/m2
  • teplotný limit: 5°C/9°C
  • hmotnosť: 950 g
  • rozmery zbaleného spacáku: 15 x 29 cm (po kompresii 15 x 25 cm)
  • rozmery rozbaleného spacáku: 215 x 75 cm

button

Spací vak – aké druhy sú na trhu?

Spacie vaky delíme podľa toho, do akého chladného prostredia ich budeme potrebovať. Na väčšine spacákov je uvedení údaj, do akej minimálnej teploty je daný spacák určený.

Spacák treba vyberať tak, aby vám zabezpečil čo najväčší komfort, spánok v ňom bol pohodlný a hlavne, aby vám v ňom nebola zima alebo naopak, príliš teplo.

Expedičné – tieto typy spacích vakov sú určené do najchladnejších vonkajších podmienok. Skvelým tepelným izolantom je husacie a kačacie páperie a perie, preto sa tieto druhy výplní používajú do expedičných spacákov.

Zimné – tie sú určené na zimné obdobie v stredne vysokých horách. Rovnako, ako u expedičných sa využíva ako náplň husacie a kačacie páperie a perie.

Trojsezónne (jar, leto, jeseň) – tieto typy spacích vakov sú ľahké, často páperové. Do vlhkého prostredia skôr odporúčame syntetické výplň.

Letné – sú to najľahšie a najtenšie spacáky. Často sú určené do prostredia minimálne 10°C. V týchto spacákoch sa využíva syntetická výplň.

Materiály výplne

Pri predchádzajúcom delení sme spomenuli základné typy výplní spacákov, aké sú na trhu. Nasledujúce riadky sú určené pre tých z vás, ktorých zaujíma bližšie ich funkčnosť a podstata.

V úvode sme spomínali, že spacák samotný nehreje, iba teplo udržiava a funguje ako izolant. Súvisí to s tým, ako je spacák schopný udržiavať vzduch. Množstvo vzduchu zadržaného v izolačnej náplní sa stará o udržanie tepla vo vnútri spacieho vaku. Z toho vyplýva, že čím viac vzduchu je zadržaného v izolačnej vrstve spacáku, tým je spacák schopný udržať viac tepla.

Okrem samotného materiálu výplne vplýva na komfort pri spaní aj šitie či smer a usporiadanie vláken v izolačnej vrstve.

Syntetické vlákna

Tento typ náplne prevažuje nad perím. Hlavným dôvodom je jeho finančná dostupnosť. Veľkou výhodou syntetických materiálov oproti periu je aj odolnosť voči vlhkosti. Aj vo vlhkom prostredí dobre hreje, pretože vlákna zadržiavajú vzduch aj vlhké.

spacák

Nie sú náročné na údržbu a po zmoknutí rýchlo uschnú. Výhodou je to, že vlhkosť nedegraduje vlastnosti vláken. Ďalšou výhodou v porovnaní s perím je fakt, že spacáky zo syntetických materiálov možno prať aj v práčke na šetrnom programe.

Tieto syntetické vlákna sa najčastejšie využívajú v trojsezónnych spacákoch a sú ideálne pre alergikov, ktorí majú s perím problémy. Nevýhodou syntetických vláken je ich nižšia životnosť.

Pri kúpe spacáku zo syntetických vláken treba dávať pozor na kvalitu. Najlacnejšie spacáky nemajú tak odolné vlastnosti a ich životnosť je podstatne vyššia a syntetické vlákna vyššej kvality.spacák

Najčastejšie používané syntetické vlákna sú duté vlákna alebo mikrovlákna. Aký je medzi nimi rozdiel? Duté vláknaodolnejšie voči mechanickému namáhaniu, čo sa najčastejšie deje pri balení spacáku do obalu. Vtedy sú vlákna mechanicky namáhané.

Mikrovlákno má zas v porovnaní s dutým vláknom asi 10x menší priemer, čo mu zabezpečuje lepšie naväzovanie vzduchu, a teda hreje viac. Hmotnosť a objem mikrovláken je menšia, preto sa využívajú najmä do ultraľahkých a cyklistických spacákov.

Nevýhodou mikrovlákna v porovnaní s dutým vláknom je jeho menšia odolnosť voči mechanickému namáhaniu. To sa môže preukázať na jeho životnosti. Mikrovlákno totiž stráca objem rýchlejšie ako duté vlákno a tým klesajú jeho izolačné vlastnosti.

Vyberte si z najlepších spacích vakov!

Páperový spací vak FERRINO Lightech 850 W Duvet

button

Spacák Husky Extreme Ember Long -14°C modrá

button
SPACÍ VAK COLEMAN PATHFINDER button

Spacák Husky Darvin 0°C oranžová

button

Spací vak FERRINO Lightech SM 1100 

button
Spací vak FERRINO Travel 190 button

Páperové spacáky

V nedávnej minulosti sa práve páperie a perie využívalo ako základný materiál výplne všetkých teplých spacích vakov. Od tohto sa však v poslednej dobe upúšťa. Perie sa dnes používa takmer výhradne v špičkových spacákoch určených do extrémnych podmienok vysokohorského prostredia, kde sa vyskytujú suché mrazy, prípadne na miestach, kde vlhkosť vzduchu je minimálna a nie sú prítomné takmer žiadne zrážky.

Arktické a antarktické oblasti preto určite nie sú tým správnych prostredím, kde tieto druhy spacákov využívať a to práve kvôli vysokej vlhkosti. Do týchto oblastí sa dnes vyrábajú špeciálne polárne spacie vaky.

Z tohto plynie hlavná nevýhoda peria, ktorú sme už vyššie spomenuli, a teda absorbcia vlhkosti. Tým, že perie absorbuje vlhkosť z okolia, stane sa mokrým, zrazí sa dokopy a stráca pozitívne vlastnosti. Nepôsobí už ako izolant, nezadržiava vzduch a vám bude pod takýmto spacím vakom chladno. Mohli by ste pri veľkých mrazoch v spánku aj umrznúť.

Je dobré sa vo výplniach aspoň trochu vyznať, prípadne si nechať poradiť zaškoleným personálom v predajniach športového tovaru a nenakupovať bezhlavo na internete. Mokré perie sa suší príliš dlho. Doba úplne uschnutia môže byť až dva týždne. A toľko určite čakať nechcete, kým vám uschne váš spací vak. Premočené perie môže byť kvôli dlhej dobe sušenia napadnuté plesňou.

Náš tip: Nakupujte v overených a špecializovaných e-shopoch

insportline button
button
button

Ďalšou nevýhodou peria je, že… Aj by sme napísali nejakú, ale pravdou je, že vyššie spomínaná nevýhoda je tou jedinou, ktorú perie má. Je to prírodný produkt, ktorý svojou kvalitou vysoko prevyšuje všetky syntetické materiály, aj keď v dnešnej dobe ide pokrok míľovými krokmi vpred.

Perie vyniká skvelou tepelnou izoláciou, pretože vzduch sa naňho viaže omnoho lepšie ako na syntetické vlákna. Ďalšou výhodou je dobré vstrebávanie telesnej vlhkosti, jeho nízka hmotnosť. Je dobre stlačiteľné, preto zaberie málo objemu, má dlhú životnosť a je tvarovo stále.

Ak sa chcete udržať v kondícii, skvelou možnosťou je nordic walking. Ako postupovať pri výbere nordic walking palíc sme písali v našom článku.

Teplotné limity

Na spacákoch sú uvedené viaceré číselné údaje, čo sa týka teploty. Tu je prehľad skratiek a vysvetlenie toho, čo dané hodnoty znamenajú a ako sa v tom vyznať.

MAX – udáva najvyššiu teplotu prostredia, pri ktorej sa v spánku človek ešte nepotí. Tento údaj zohľadňujte, ak si chcete kúpiť trojsezónny spacák a chcete ho využívať aj v lete. Je vysoká pravdepodobnosť, že vám v ňom bude v lete príliš teplo a vy sa preto počas spánku budete potiť.

COM – ide o najdôležitejšiu teplotnú hodnotu. Udáva minimálnu teplotu, pri ktorej je spánok komfortný a vám nie je zima.

LIM – ide o limitujúcu spodnú teplotnú hodnotu, pri ktorej vám s pokrčenými nohami nie je zima.

EXT –  táto hodnota udáva teplotu, pri ktorej vám bude zima, ale spacák vás ešte stále ochráni pred umrznutím.

spacák

Do úvahy však treba brať aj iné faktory a to najmä subjektívne vnímanie teploty každého jedinca či premenlivé faktory okolia.

Na vnímanie tepla/chladu vplývajú:

  • teplota vzduchu
  • teplota plôch v okolí
  • rýchlosť a prúdenie vzduchu
  • vlhkosť okolia
  • vlhkosť vo vnútri spacáku
  • tepelná izolácia povrchu zeme
  • oblečenie
  • poloha ležiaceho
  • tlak na spací vak hmotnosťou používateľa
  • pomer vnútorného priestoru spacáku a objemu tela

Medzi špecifické osobné faktory patria:

  • telesná teplota
  • otužilosť
  • vek
  • pohlavie
  • metabolizmus
  • kondícia
  • potenie
  • únava, hlad, psychický stav …

Tvar spacáku

Na trhu sú dva varianty spacákov: ide buď o dekový typ alebo typ múmia.

Dekové spacáky majú tvar obdlžníka a po odzipsovaní sa môže použiť ako deka na sedenie v prírode alebo ako väčšia prikrývka. Tvar dekového spacáku má nevýhodu vtom, že nekopíruje dokonale tvar ľudského tela, a preto nezadržuje teplo tak dobre. Hlavne v oblasti nôh sa nachádza nevyužitý priestor, ktorým teplo odchádza. Preto sa tento typ spacáku odporúča skôr na chaty, do kempov alebo na letnú prespávačku na záhrade. Výhodou je, že je priestranný a zmestí sa doň človek akýchkoľvek rozmerov.

spacák

Spacie vaky múmia, ako z názvu vyplýva, obopnú telo a nohy a tým dokonale udržujú teplo a zabraňujú ochladzovaniu priestoru v okolí nôh. Mnohé spacáky sa dajú aj gumičkou stiahnuť na ramenách a okolo hlavy a tiež majú praktickú kapucňu. Tým sa zefektívni zamedzenie úniku tepla. Neposkytujú síce taký komfort v dolných častiach tela, ale v chladnom počasí určite viac oceníte teplo počas spánku.

spacák

Spací vak pre deti

Pri výbere spacieho vaku pre dieťa musíte okrem vyššie spomínaných kritérií myslieť aj na detský metabolizmus telesnú konštitúciu. Deťom býva väčšia zima ako dospelým. Preto treba pozornosť upriamiť na veľkosť spacáku. Možno vám príde praktické kúpiť dieťaťu väčší spacák, ktorý bude mať na niekoľko rokov, ale z hľadiska úniku tepla to nie je práve najšťastnejší nápad. Vo veľkom spacáku bude veľa priestoru, ktoré dieťa nevyhreje. Preto treba kúpiť radšej lacnejší spacák, ktorý bude vyhovovať veľkosťou pre dané dieťa. Na trhu je možné kúpiť aj tzv. rastúce spacáky, ktoré sa dajú zipsom zmenšovať či zväčšovať. Je to tiež dobrá alternatíva.

Náš tip na detský spacák
Detský spacák DEUTER Starlight

  • rozmery: 160-190 x 68 x 45 cm
  • rozmery kompresného obalu: 20 x 33 cm
  • hmotnosť: 900 g (944 g vrátane kompresného obalu)
  • materiál vonkajší: Deuter-210-T-Soft Nylon Taffeta
  • materiál vnútorný: Deuter-210-T-Soft Nylon Taffeta
  • plnenie: High-Loft Hollowfibre
  • hmotnosť náplne: 380 g
  • typ konštrukcie: múmia
  • výška postavy: 130 – 170 cm

button

Cena spacákov

Tak ako s rôznymi inými produktami, aj u spacákov sa cenný vyvíjajú od najlacnejších, ktoré kúpite za pár eur až po vysoko profesionálne, ktoré môžu stáť aj niekoľko stoviek eur. Na internete môžete nájsť množstvo výpredajov, akcií alebo zľavových kupónov nie len na spacáky, ale na rôzne iné outdoorové vybavenie.

Lacné spacáky

Lacné spacáky sa dajú v obchodoch nájsť pomerne ľahkorýchlo. Ich cena sa pohybuje medzi 10 – 50€. Keďže sú lacné, nemožno od nich očakávať vysokú kvalitu. Sú vyplnené syntetickými materiálmi, ktoré vás v chladnom počasí nezohrejú. Lacné spacáky sú určené na letné obdobie, na prespávanie na chatách či táboroch.

Spacáky za 50 – 100€ sú už o niečo kvalitnejšie, ale stále to nie sú spacáky, v ktorých chcete spať počas chladnej neskorej jesene či zimy. Sú tiež vyplnené syntetickými vláknami a vhodné sú na letné obdobie či neskoršiu jar a skorú jeseň, kedy teploty nie sú príliš nízke a spací vak vás v stane príjemne zohreje.

spacák

Kvalitné spacáky

Ak potrebujete kvalitný spací vak, určite nešetrite peniazmi a zadovážte si taký, v ktorom sa spánok aj v chladnej zime premení na niečo príjemné. Kvalitné spacáky začínajú nad hranicou 100€ a môžu dosiahnuť aj desaťnásobnú hodnotu.

Pozor si však treba dávať na umelo navýšené ceny, kde predajcovia chcú predať lacný a menej kvalitný spacák za cenu naozaj kvalitného spacáku. Odporúčame vsadiť na overené značky, ako napríklad Husky, Hannah, Coleman, Pinguin, Prima, Ferrino, Warmpeace a ďalšie.

Výpredaj spacákov

Ak vám kúpa spacáku nesúri a vy si chcete počkať na kvalitný spacák za dobrú cenu, odporúčame sledovať akciové ponuky športových obchodov. Môžete tak ušetriť aj pár desiatok eur.

Náš tip na lacný spacák
SPACÍ VAK KING CAMP TREK 300

  • vonkajší materiál: 100% Polyester 190T
  • vnútorný materiál: 100% Polyester 240T Polypouch
  • náplň: 100% Polyester Warm Loft 2x 150g/m2
  • veľkosť spacáku: 215 cm
  • veľkosť v zbalenom stave: 21 x 36 cm
  • kompresný obal
  • hmotnosť: 1,6 kg

button

Pozor si dávajte na nakupovanie spacáku na bazoši a podobných portáloch. Spacák, ktorý niekto už pár rokov používal stráca svoje pozitívne vlastnosti, výrazne klesá jeho kvalita a po určitej dobe sa vlákna poškodzujú a neviažu vzduch tak dobre a vám bude v spacáku zima, hoci je to spacák dobrej značky. Investujte preto vždy do nového spacáku.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených e-shopoch inSPORTline.sk, Gamisport.sk a Najlacnejsisport.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*