Mnoho ľudí v detstve či mladosti sníva o tom, že bude jedného dňa vlastniť krásny rodinný dom. V minulosti si ľudia zvykli stavať domy svojpomocne. Tieto domy boli vo väčšine viacgeneračné. Dnes už chce mladá rodina bývať samostatne, preto sú na výslní menšie domy alebo bungalovy, ktoré nie sú tak finančne náročné na výstavbu a tiež nevyžadujú veľkú výmeru pozemku. Pri dnešnej pracovnej vyťaženosti mladých ľudí si čoraz väčšie množstvo rodín necháva postaviť dom na kľúč. Aké sú teda výhody a nevýhody svojpomocnej výstavby verzus domu na kľúč?
Svojpomocná stavba – výhody a nevýhody
Mnohých mužov k svojpomocnej stavbe domu láka najmä túžba po dokonalom dome snov pre seba a ich rodinu, a preto sa snažia urobiť to čo najlepšie a neuchyľovať sa k fušerskej robote. Ak sa im niečo nepáči, vidia to hneď a vedia si to podľa seba upraviť. Taktiež pri svojpomocnej stavbe domu majiteľ častejšie likviduje stavebný odpad a nemá preto na vlastnom pozemku malé smetisko.
Najväčšou nevýhodou takejto stavby je časová náročnosť, keďže prebieha najmä počas voľného času. Je to náročné aj psychicky, pretože celá zodpovednosť za stavbu je na pleciach staviteľa. Na niektoré špecifické úkony je však potrebné najať si odborníkov. Či už sa jedná o elektrické rozvody, vykurovanie, prípojky alebo revízne správy.
Výhody a nevýhody domu na kľúč
Opačným pólom k samostavbe je stavba domu na kľúč. Vtedy majiteľovi odpadajú akékoľvek povinnosti a všetky starosti týkajúce sa stavby a administratívy vyrieši daná firma. Nevýhodou však je bezpochyby vyššia cena stavby a neschopnosť kontroly množstva a kvality použitého materiálu.
Súčasťou domu bývajú dnes aj garáže. Vstup do nich zabezpečujú moderné garážové brány, ktoré sú ovládané špičkovými elektromotormi. Scenériu rodinného domu dotvárajú krásne záhrady s anglickým trávnikom a často aj exotickými druhmi drevín. Sedieť na vlastnej terase a vychutnávať si raňajky je balzamom na dušu pre celú rodinu.