Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Prestaňte sa hanbiť!

Poďte sa s nami pozrieť na rýchly sumár histórie textílie. Tá siaha už do dávnych rokov. Môžeme sa vrátiť až na počiatok našej civilizácie, keď si začali ľudia uvedomovať, že by nemali ostávať nahými. Chceli určité miesta na ich telách niečím prekryť. A práve tam sa začína história textilu. Na úplnom začiatku sa ľudia snažili prekryť svoje citlivé miestam šupkami alebo listami od stromov. Neskôr sa snažili vymyslieť niečo pohodlnejšie a stabilnejšie. Dôležitým míľnikom na ceste za oblečením aké poznáme dnes je práve vlákno.

Šaty robia človeka

Dnes už poznáme klasické nástroje na výrobu tých najrôznejších kúskov oblečenia. Hoci máme možnosť si oblečenie zakúpiť v obchodoch, mnohí ľudia sa šitiu venujú vo svojom voľnom čase. Niekedy sa to stane ich prácou, v iných prípadoch to považujú len za svoje hobby.

Základom každého oblečenie je látka. Výber látky metráž by sa mal odvíjať na základe týchto faktorov: kvalita látky, gramáž, pevnosť, farebnosť, dĺžka, materiál. Tento samotný výber v prvom rade závisí od toho, čo budete šiť.

Ďalším aspektom, ktorý treba brať do úvahy je štýl nanesenia vzoru na látku. Môže sa jednať o vzor, ktorý je vytkaný alebo o taký, ktorý je na látku natlačený. Potlačené látky sa využívajú častejšie ako látky tkané. Látky s natlačeným vzorom sú lacnejšie, ale na druhú stranu majú kratšiu životnosť.

Za pomoci kvalitných tlačiarní na textil dosiahnete to, že sa vami zvolený motív z textílie nebude lúpať. Vlastná potlač na oblečenie poslúži aj ako skvelý darček. Vášho blízkeho môžete obdariť napríklad tričkom s jedinečným odkazom alebo s nejakou vtipnou hláškou.

Dávajte si však pozor na pranie týchto textílií s potlačou. Nájdete také, ktoré môžete prať len na určitom programe s obmedzenou teplotou. No rovnako sa nájdu aj také, pri ktorých praní si nebudete musieť dávať veľký pozor. Všetko závisí od najmä od toho, akú firmu a najmä metódu si na potlačenie vyberiete.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*