Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako vybrať vonkajšie svietidlá do Vašej záhrady?

vonkajšie svietidlá

Máte doma, či pri chalupe záhradku a rozmýšľate nad výberom osvetlenia? Potom ste na správnej adrese! V tomto článku Vám s tým pomôžme. Vonkajšie svietidlá, lampy a lampáše – o tom všetkom bude reč.

Tiež Vám ponúkneme konkrétne typy záhradných svietidiel, ktoré vyniknú svojim výzorom, cenou i kvalitou.

Potrebujete vonkajšie osvetlenie alebo len dekoráciu?

Pri výbere vonkajšieho svietidla si musíte zodpovedať najprv na túto otázku – aká bude funkcia svetiel vo Vašej záhrade? Potrebujete presvetliť terasu či tmavé zákutia, alebo len pomocou externého osvetlenia vytvoriť príjemnú atmosféru na dlhé letné večery?

V prípade, že ide len o dekoratívnu funkciu, nie je nutné kupovať veľké množstvo vonkajších svietidiel, ale stačí zvoliť zopár správne umiestnených svetiel či lámp. Ak však potrebujete záhradu skutočne presvetliť, treba sa zamerať na kvalitné svietidlá s vysokou svietivosťou.

Náš tip: Nakupujte výhodne zo špecializovaných a overených e-shopov!

button
button
  button
button

Oplatí sa lacné vonkajšie osvetlenie?

Pri externých svietidlách treba myslieť na fakt, že sú neustále vystavené vonkajším poveternostným vplyvom – dážď, sneh, mrholenie aj silný vietor. Tomu všetkému musia odolať. Ako možno aj tušíte, práve lacné svietidlá s týmto majú často problém a ich životnosť môže byť len sezónna.

Preto z dlhodobého hľadiska určite odporúčame priplatiť za svietidlá, ktoré Vám poslúžia roky. Výhodnou alternatívou je siahnuť po LED záhradných svietidlách, ktoré sú kvalitné, trvácne a spotrebujú menej energie. Väčšia investícia sa Vám pri vonkajšom osvetlení rozhodne vyplatí.

Najlepšie záhradné svietidlá

Záhradné osvetlenie 230V vs 12V

Rozdiel medzi 230V a 12V je vo výške napätia. Osvetlenie s napätím 230V je klasickým typom, ktorý sa pripája na elektrickú sieť 220-240V. Pri tomto vyššom type napätia je potrebné dbať na bezpečnostné prvky a tesnenie proti vlhkosti, keďže pri vonkajších svietidlách sa nemôžeme spoľahnúť na stále podmienky prostredia, ako napríklad v obývačke.

Záhradné osvetlenie s napätím 12V je bezpečnejšia alternatíva, ktorú oceníte najmä ak sa Vám v záhrade hrávajú ratolesti alebo máte domáceho miláčika. Na toto nízkonapäťové osvetlenie však potrebujete transformátor (menič AC/DC 230/12V). Niektoré 12V svietidlá už tento transformátor majú, inak je potrebné dokúpiť ho osobitne.

LED reflektor ako skvelá možnosť na osvetlenie terasy

Pokiaľ chcete presvetliť väčšiu terasu, alebo vchodové dvere, práve LED reflektor je správnou voľbou. Poskytuje totiž vysokú svietivosť a úsporu energie, ktorá pri častom využívaní šetrí Vašu peňaženku.

Ak použijete reflektor na osvetlenie vchodových dverí, odporúčame kúpu vonkajšieho LED reflektora so senzorom pohybu. V internetových obchodoch nájdete desiatky typov v cene už od 20 € a keď pogooglite, môžete získať zľavu.

Prečo LED vonkajšie svietidlá či reflektory?

V tomto článku sme už pár krát vyzdvihli výhody LED svietidiel, no poďme si ich zhrnúť a tiež pridať pár rozhodujúcich faktorov:

  • Odolnosť voči počasiu – LED žiarovky sú spoľahlivé pri nízkych teplotách aj pod -20 °C
  • Vyššia svetelnosť – jasné LED svetlo nie len že žiari, ale je aj esteticky príjemné na pohľad
  • Kvalitné spracovanie – kvalita krytu a tesnenia voči vlhkosti je spravidla lepšia ako pri bežných svietidlách
  • Moderný dizajn – nájdete rôznorodé dizajny lámp, reflektorov a svietidiel
  • Úspora energie – a samozrejme peňazí

Najlepšie vonkajšie svietidlá

 

Osvetlite chodník vonkajšími lampami

Stojace lampy sú tým správnym riešením na osvetlenie chodníka alebo presvetlenie skalky, či iných záhradných kútov. Nebojte sa ich využiť ako dekoráciu. V tme tak môžete nechať vyniknúť krásy Vašej záhrady a vytvoriť tak príjemnú atmosféru. Letná grilovačka na záhrade tak naberie úplne iný rozmer. Neveríte? Vyskúšajte.

Solárne záhradné svietidlá

Tento typ ekologických a energetický úsporných svietidiel sa teší čoraz väčšej popularite. Medzi ich najväčšie výhody patrí, že vďaka nízkemu napätiu sú bezpečné a pri manipulácii s nimi sa tak nemusíte báť  seba, či Vaše ratolesti hrajúce sa v záhrade.

Náš tip na solárne svietidlo:

Philips FLOWERS 17818/93/16 stĺpik LED solárny

 

 

button

Ďalšou nespornou výhodou je fakt, že inštalácia solárnych záhradných svietidiel je doslova hračka. Všetka práca spojená s káblami a zapájaním odpadá. Lampy alebo svietidla stačí jednoducho umiestniť na miesto s dostatočným prísunom svetla.

Dostatočný prísun svetla je to najdôležitejšie, čo musíte pri solárnych svietidlách zohľadniť. Solárne panely absorbujú počas dňa slnečné svetlo a uskladnenú energiu v noci využijú na osvetlenie záhrady. Mnohé z nich pri dostatočnom dennom prísune svetla dokážu svietiť až 12 hodín. Výkon a svietivosť býva o niečo slabšia, no šetrite svoju peňaženku aj životné prostredie.

Náš tip na solárne svietidlo:

Eglo 48425 – Solárne LED osvetlenie Z SOLAR LED

 

button

Lampáše dotvoria tú správnu atmosféru

Posledným typom vonkajšieho osvetlenia, ktorému sa budeme v tomto článku venovať, sú lampáše. Ide o svietidlá ktoré skôr potešia svojím dizajnom a romantickou atmosférou, ktorú vytvárajú. Svietivosť je pri nich nižšia, to Vám však nebráni použiť ich na skrášlenie svojej záhrady.

Nájdete rôzne typy lampášov – lampáše na čajovú sviečku, LED sviečku alebo aj starodávnejšie petrolejové lampáše

Náš tip na záhradný lampáš:

Čierny veľký kovový lampáš Dakls

button

Zhrnutie – vonkajšie svietidlá

Tento článok sme venovali záhradným svietidlám. Popísali sme si jednotlivé typy, ich výhody a použitia. Veríme, že sme Vám pomohli s výberom. Na našej stránke nájdete mnoho podobných článkov, zameraných na domácnosť, rôzne druhy techniky a iné.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch svetsvietidiel.sk, electronic-star.sk, najlampy.sk, a 123led.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*