Keď sa povie akordeón, čo vám ako prvé v mysli napadne? Detstvo u starých rodičov na dedine spievajúc ľudovky a dedko s akordeónom na kolenách? Letné folklórne slávnosti? Či pouličných hudobníkov vo veľkých mestách hrajúcich na akordeóne francúzsku hudbu? Významné miesto zastáva tento krásny nástroj, či v klasickej hudbe alebo ľudovej, počuť ho v orchestroch a vo folklórnych skupinách.
Tento nástroj sa začal vyrábať už v 19. storočí, dokonca dnes existuje aj svetová akordeónová konfederácia. V roku 1965 sa akordeón stal prvým nástrojom, ktorý zaznel vo vesmíre. Astronaut Wally Schirra na ňom na vesmírnej stanici zahral vianočnú koledu Rolničky.
Akordeón dnes mnohí nazývajú iným menom, a to harmonika, hoci tento názov pôvodne označuje nástroje založené na inom princípe. Na výber sú akordeóny klávesové alebo gombíkové (alebo chromatiky). Klávesový má klávesy podobne ako klavír a na nich sa hrá pravou rukou. Ľavou rukou sa hrá po gombíkoch, ktorých je od 60 po 120. Gombíkový má namiesto klávesov okrúhle gombíky, ktoré sú usporiadané v troch až piatich zvislých radoch. U nás sa viac stretnete s klávesových typom, na ktorý sa v porovnaní s gombíkovým hrá ľahšie.
Náš tip na klávesový akordeón:
HOHNER Bravo III 96 black Silent Key
- Počet klávesov: 37
- Registre : 7
- Počet basov: 96
- Basové registry : 3
- Hmotnosť: 8,6 kg
- Farba: Čierna
- Obsah balenia: Popruhy, obal
- Krajina výroby: Nemecko
Možno ste však narazili aj na termín bajan. Týmto slovom zo zvyku voláme všetky harmoniky pôvodom z východu, ktoré majú špecifické rozloženie tónov, napríklad je tam kombinácia gombíkového akordeónu s klávesovým. No originál bajan je, čo sa týka vzhľadu, rovnaký ako gombíkový, ale majú inak usporiadanú melodickú časť.
Je tu ešte jeden nástroj, veľmi populárny a obľúbený, a tým je heligónka. Zvlášť ho obľubujú ľudovkári. Svoje meno dostala po tom, ako sa do nej na ľavú stranu začali montovať heligónové basy, a práve tie jej zaručujú ten typický zvuk. Je hlbší a pripomína zvuk trúbky. Heligónky majú po ľavej strane niekoľko basových gombíkov, ktorých je od 8 po 12 a po pravej strane sú gombíky usporiadané v dvoch alebo troch zvislých radoch. U nás sú najrozšírenejšie dvojradové heligónky. Heligónku robia heligónkou práve heligónové basy.
Hra na heligónke sa dnes učí z generácie na generáciu, z deda na syna či dcéru a potom ďalej na vnúčatá. Ak máte to šťastie, že váš starý otec či iný príbuzný hrá na heligónke, nie je žiaden problém to na nej skúsiť. No ak takého nemáte, ostáva vám len možnosť skúsiť to na vlastnú päsť. Úplne iná situácia je s klávesovým akordeónom, ktorý sa učí aj na základných umeleckých školách, konzervatóriách a vysokých hudobných školách.
Cena akordeónu sa dnes pohybuje v rozpätí od 1000€ a vyššie. Kúpiť sa dajú v rôznych hudobninách alebo aj lacnejšie cez bazár, avšak kvalita a stav nástroja je vždy otázny. Zo skúsenosti odporúčame pri kúpe takto drahého hudobného nástroja zvoliť jedného z overených predajcov hudobných nástrojov.
Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!
S hrou na akordeóne môžu začať už malé deti. Konštrukcia detského akordeónu je spravená tak, aby hru na ňom zvládlo aj trojročné dieťa. Má okolo 17 tónov, ale môže mať aj viac, 8 basov, vzduchový ventil, pútko na ruku a ramenné popruhy. So zvyšujúcim sa počtom klávesov narastá aj hmotnosť, ktorá sa pohybuje od jedného do vyše dvoch kilogramov. Dieťa sa môže učiť hrať aj na gombíkovom akordeóne, ktorý je prispôsobený jeho malým rúčkam.
Ak máte doma malého adepta na akordeón a mieri aj do základnej umeleckej školy, na začiatok je preňho vhodný 60-basový akordeón. Je vďaka svojej nižšej hmotnosti vhodný pre menších hráčov, ľahko sa na ňom hrá a ponúka veľmi kvalitný zvuk.
Vysokou kvalitou sa vyznačujú akordeóny nemeckej značky Weltmeister, ktorá je obľúbená aj medzi učiteľmi základných umeleckých škôl a hráčmi na tomto nástroji. Nástroje tejto značky sa vyznačujú vynikajúcimi hracími vlastnosťami, majú vhodnú veľkosť, nízku hmotnosť, kvalitný zvuk a širokú škálu výšok a basov.
Náš tip na akordeón:
Weltmeister Rubin 30/60/II/3 MT Black
- Akordeón z modelovej série Rubin
- Akordeón sa vyznačuje svojou ľahkosťou a klaviatúrou veľkosti medium
- Vyznačuje sa bohatým zvukom a robustným prevedením
- Rubin 30/60/II/3 je model obzvlášť vhodný pre menších hráčov, žiakov ZUŠ a študentov
Naši západní susedia sa zase môžu pýšiť kvalitnými akordeónmi značky Delicia, ktoré sa vyrábajú v meste Hořovice. Na výber sú klávesové, gombíkové a diatonické, pre malých, žiakov na hudobnej škole, študentov, dospelých, laikov, pokročilých a profesionálov. Vhodný akordeón od tejto značky nájde úplne každý a kvalita je zaručená.
Ak sa rozhodnete pre kúpu akordeónu, budete k nemu potrebovať aj puzdro. Vo väčšine hudobných obchodoch alebo priamo od výrobcu dostanete k akordeónu aj popruhy a prenosné puzdro. Ak si kupujete puzdro samostatne, je potrebné vedieť presný počet klávesov, basov a rozmery, aké váš akordeón má. Niektoré puzdrá majú aj ďalšie vrecká na noty či iné príslušenstvo alebo majú rukovať ako kufor, čo značne uľahčuje prenášanie nástroja.
Náš tip na akordeón:
- 92 gombíkov napravo a 120 gombíkov naľavo
• Disponuje linkovými výstupmi (aj pre slúchadlá)
• Schopnosť emulácie orchestrálnych zvukov, orgánu a bicí
• Chorus, Reverb a periodické efekty
• Vstavaný nahrávač
• Nastaviteľná zotrvačnosť mechu
• 2 x vstavaný reproduktor + tweeter
• Digitálny LCD displej
Akordeón je veľmi bohatý nástroj so širokou ponukou zvukov, preto k svojej dokonalosti nepotrebuje hrať s ďalším nástrojom. Či to na ňom skúsite ako amatér vo folklórnej skupine alebo profesionálne na hudobnej škole, stále vám bude mať čo dať a bude zdrojom dokonalého zážitku pre vás a ľudí, ktorí vás budú počúvať.