Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Klavír a klávesové nástroje – všetko, čo potrebujete vedieť.

klavír

Hoci sa doba rýchlym krokom mení, niektoré veci ostávajú nemenné alebo sa zmenili len veľmi málo. Možno to viete, možno nie, klavír zdobí mnoho domácností už niekoľko storočí, a je tomu tak aj v súčasnosti. Patríte medzi tých, ktorí tento pozoruhodný strunový klávesový nástroj ešte nemajú vo svojej obývačke, no práve sa stali jeho fanúšikom? V tomto článku sa dozviete, aké typy sú dnes k dispozícii pre tých, ktorých očaril tento nástroj a rozhodli sa odhaliť jeho tajomstvá.

Klavír je využiteľný ako sólový nástroj, ale vo veľkom množstve aj ako sprievodný nástroj k sláčikovým, dychovým nástrojom či spevu, je súčasťou rôznych komorných zoskupení, tak klasických ako aj jazzových či inej populárnej hudby, a samozrejme je súčasťou orchestra. Klavír je monumentálny nástroj a jeho životnosť je vďaka pravidelnej starostlivosti, vysokej konštrukčnej kvalite a použitého materiálu neobmedzená.

klavír

Jeho výhoda je tá, že svoje umenie na ňom vie ukázať malé dieťa, dospelý či človek vekom starší, na duši mladý. Samozrejme nájdeme aj niektoré nevýhody. Je veľmi ťažký, ťažko sa premiestňuje a uskladňuje.

Z konštrukčného hľadiska je klavír zložitý nástroj skladajúci sa z mnohých súčastí. Nám obyčajným ľuďom však netreba poznať každý detail. Potrebujeme len vedieť či je vyrobený z kvalitných materiálov a či má dobrý zvuk. No je tu možno jedna vec, ktorú by mal ovládať každý klavirista, a to sú pedále, pretože tie sa využívajú takmer vždy.

Náš tip na klavír:

klavír yamaha b1-pe

Yamaha B1-PE

 • Štandardné, vysoko kvalitné spracovanie
 • Bezkonkurenčné vo svojej kategórii
 • Disponuje 88 klávesmi a 3 pedálmi
 • Spracovanie leštený Eben
 • Váha 174 kg

 

button

Pravý pedál je spojený s dusitkom a po jeho stlačení zvuk pokračuje a tóny preznievajú. Ľavým pedálom je zvuk slabší. Pedál uprostred ovláda dusitko a predlžuje len tie tóny, ktoré boli stlačené len vo chvíli stlačenia pedálu.

Klavírne krídlo a pianino

Podľa typu konštrukcie môžeme klavír rozdeliť na klavírne krídlopianino. Na trhu je množstvo druhov rôznych veľkostí, tvarov a použitého materiálu. Záleží už len na vás, aký veľký priestor viete vášmu novému klavíru dať a koľko financií ste ochotní do kúpi nového nástroja vložiť.

klavírne krídlo

Porozmýšľať by ste mali aj nad tým, či sa chcete venovať hre na klavíri profesionálne alebo vám klavír bude slúžiť len na domáce muzicírovanie, či ste začiatočník a vhodný pre vás bude klavír pre začiatočníkov alebo sa tomuto nástroju venujete už dlhšie. S nárastom popularity klavíra vzrástol a počet ďalších verzií určených pre konkrétnejšie skupiny ľudí. Ide o elektrický klavír, klavír pre deti či keyboardy.

 

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

 

Ako sme už spomenuli, pred výberom toho správneho klavíra si stanovte cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Ak ste sa rozhodli vydať sa na dráhu profesionála a namierite si to na základnú umeleckú školu či k profesionálovi – súkromnému učiteľovi, potom by ste mali rozmýšľať nad klavírom – krídlom či pianinom. Vďaka jeho originálnemu zvuku sa dostanú Mozartove či Beethovenove skladby každému pod kožu.

klavír

Klavírne krídlo nie je možné kvôli jeho veľkým rozmerom len tak umiestniť do obývačky v paneláku, preto ho možno nájsť skôr v koncertných sálach. Pianino na druhej strane sa viac hodí do domácnosti, pretože zaberá omnoho menej miesta. Týmto dvom typom sa budeme venovať bližšie v ďalšom článku.

Akustické krídlo – ušľachtilá elegancia ktorá zanechá dojem

klavírne krídlo

Dobra pokročila a na trh sa dostali aj akustické krídla, ktoré vďaka svojim menším rozmerom je možné umiestniť aj v paneláku. Zmenšená verzia nie je na úkor kvality zvuku a dynamický rozsah ostáva rovnaký. Pri týchto typoch je však potrebné siahnuť hlbšie do vrecka.

Akustické krídla sa výborne hodia do sál, do učební na základnej umeleckej škole či do väčšej obývačky. Materiál použitý na jednotlivé časti krídla je kvalitný. Väčšinou je to masívny smrek, z ktorého je vyrobená rezonančná doska, rebrá a klávesy a masívny javor je použitý na mostík.

Náš tip na klavírne krídlo:

klavírne krídloklavírne krídlo

PETROF P173 Breeze Demichippendale Mahogany

 • Akustické krídlo zo série Art Collection
 • Rezonančná doska: smrek (radiálne rezaný), aktívna plocha 1,3m²
 • Liatinový rám
 • Kostra klavíru a kobylka: buk/masívny javor
 • Klaviatúra: tangenciálne rezaný smrek (kladivka Renner), vyvážená olovom
 • Prevedenie: lesklé mahagónové
 • Rozmery: 1730 x 1525 x 1025mm
 • Hmotnosť: 320kg
 • Dostupné aj v prevedení Chippendale Mahogany

 

button

Navyše biele a čierne klávesy majú aj akrylátovú a fenolovú živicovú vrstvu. Basové struny majú medené vinutie. Hornú dosku je možné nastaviť do 5 polôh. Samozrejmosťou sú tri pedále, z ktorých stredný je pre basový sustain. Aby bolo možné krídlo lepšie presúvať, sú namontované mosadzné kolieska, ktoré sú pevné a záťaž vydržia.

Okrem zmenšených akustických krídel  sa vyrábajú aj digitálne krídla. V súčasnosti je možné preklenúť rozdiely medzi akustickým a digitálnym krídlom. Výsledkom je rovnaký pocit z hrania či už na akustickom alebo digitálnom klavíri. S digitálnym krídlom sa odborníci dokonale vyhrali a ponúkajú rovnaký hrací efekt. Veď posúďte sami:

 • drevená klaviatúra na nerozpoznanie od slonoviny
 • kladivková mechanika a klávesy majú optické senzory, ktoré počítajú hodnotu tlaku, ktorým pôsobíte na klávesy
 • vstavaný audio systém, ktorý reprodukuje zvuk z akustických klavírov a vďaka nemu je výsledný zvuk rovnaký s akustickým klavírom
 • vďaka špeciálnemu systému je dokonca zachovaná aj rezonancia a klavirista takto cíti vibrácie pri hraní
 • nechýba ani USB kompatibilita, vstavaný audio rekordér, vstavaný metronóm, binaurálny posluch pri použití slúchadiel

 

Elektrický klavír

Cenovou aj priestorovou alternatívou môže byť elektrický klavír známy tiež ako digitálny klavír alebo pianino. S klasickým klavírom má spoločnú kladivkovú mechaniku, takže si zachováva rovnaký pocit pri hraní. Má však jemne odlišný zvuk, ktorý je tvorený elektronicky. Zvuk vychádza z reproduktorov. Svojimi vlastnosťami uspokojí každého žiaka a vynikajúco poslúži na domáce hranie.

Klavír pre začiatočníkov

Pri elektrickom piane sa výrobcovia snažia o čo najautentickejší zvuk. Výhodou je napríklad aj to, že ak sa elektrický klavír používa vo vyučovacom procese, klávesnicu je možné rozdeliť na rovnaké oktávy, a tak môže učiteľ aj žiak hrať to isté, čo výrazne uľahčuje učenie pre žiaka. Samozrejmosťou je vstavaný metronóm či možnosť nahrávania. Ďalšou výhodou je, že elektrický klavír nie je potrebné ladiť a netreba ani dávať pozor na teplotu či vlhkosť v miestnosti. Bližšie sa elektrickému klavíru budeme venovať v samostatnom článku.

Náš tip na elektrický klavír:

klavír

Yamaha YDP 143 Arius RW SET

 • Digitálne piano s klaviatúrou GHS vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých
 • Tónový generátor Pure CF Sound
 • Piano ponúka 10 hlasov, 192 hlasovú polyfóniu a nový vylepšený reverb
 • Možnosť nahrávania a ukladania skladieb do sekvenceru na 2 stopy
 • Vybavené integrovanou knižnicou s 10 prednastavenými skladbami a spevníkom s 50 piano skladbami

button

Klavír pre deti? Žiaden problém

Máte doma roztomilú ratolesť, ktorá vám pri každej pesničke z rádia tancuje a tlieska malými rúčkami či búcha po stole do rytmu? Chcete zistiť, či je vaše dieťa hudobne nadané alebo len hľadáte vhodný prostriedok, ktorý vášho nezbedníka nielen zamestná, ale ho aj niečomu priučí, hoci to preňho bude len hra? Potom je pre vhodný klavír pre deti.

klavír pre deti

Prvé stretnutie dieťaťa s klavírom sa nemusí udiať na drahom nástroji. Na zistenie, či je vaše dieťa hudobne nadané alebo len ako detská hračka môže poslúžiť detský klavír. Sú to vlastne drevené hračky, cenovo dostupné, ktoré šetria priestor a v prípade poškodenia či zničenia vám ho nebude ľúto. Pre dieťa sú ideálnou vstupnou bránou do sveta hudby.

Cez hru jednoduchých tónov dokáže upútať pozornosť dieťaťa a zároveň sa trénuje koordinácia oka a ruky, v neposlednom rade sa rozvíja hudobný sluch a hudobná tvorivosť. Aj týmto prostriedkom môžete zamestnať vaše ratolesti na niekoľko hodín, keď si s nimi už neviete dať rady. Klavír pre deti je odstupňovaný od tých najjednoduchších pre najmenšie deti až po zložitejšie pre sedem – osemročné deti.

Náš tip na detský klavír:

klavír klavír

Korg tinyPIANO 

 • Digitálne piano pre deti s 25 miniatúrnymi klávesm
 • 25 zvukov od klasického grand piana, elektrického piana, orgánu až po zvuk zvončekov a rôznych detských zvukov
 • Nástroj ponúka 50 demo skladieb
 • Mini jack vstup pre slúchadlá
 • Rozmery: 383 x 258 x 282 mm, Hmotnosť: 4,7 kg
 • Farebné prevedenia Pink, Black, Red, White

 

button

Detský klavír púta pozornosť už len svojimi výraznými farbami, ktoré sa nesú v znamení ružovej či modrej s rôznymi obrázkami či stojacimi postavičkami. Niektoré sú vybavené aj rôznymi svetelnými efektmi či možnosťou pripojenia audio prehrávača. Klavíry majú v sebe nahrávky niekoľkých pesničiek, dá sa zvoliť z niekoľkých hudobných nástrojov, rytmov a bicích efektov. Nechýba tiež funkcia nahrávania a prehrávania, nastavenia tempa a rýchlosti hudby, rovnako aj hlasitosti.

Detský klavír samozrejme spĺňa všetky kritéria bezpečnosti, o čom svedčí aj názor odborníka.

Keyboard je tiež skvelá možnosť!

keyboard

Ďalšou z možností je keyboard. Zvuk tvorený na klávesnici, ktorá v porovnaní s klavírom nemá kladivkový mechanizmus, vychádza z reproduktorov. Nepomýľte si keyboard s klávesnicou k počítaču.

Hra na keyboarde je podstatne ľahšia, no svoje miesto našiel aj v základnom hudobnom školstve, kde sa vyučuje predmet hra na keyboarde. Ak už navštevujete hodiny klavíra na základnej umeleckej škole, cvičiť doma na keyboarde by mala byť len ako druhá možnosť. Keyboard je určený hlavne pre tých, ktorí si chcú užiť hudobnú zábavu, pretože sa na ňom s ľahkosťou dajú hrať populárne piesne.

Keyboardy je možné kúpiť bez dynamiky alebo s dynamikou. Bez dynamiky znamená, že klávesy nemajú dynamickú odozvu. Ponúkajú niekoľko stoviek zvukov a hlasové polyfónie, autentické zvuky, jednoduché ovládanie, rôzne štýly a piesne, reverby a chorusy. 

Náš tip na keyboard:

keyboard

YAMAHA PSR-E363

 • Počet klávesov: 61
 • Veľkosť klávesov: Štandardné
 • Dynamika: Áno
 • Automatické sprievody: Áno
 • Výučbový systém: Áno
 • Vstupy: Line Jack 3,5 mm TRS, Pedal
 • Výstupy: Headphone Jack 6,3 mm TRS
 • Cenovo dostupné – od 179,- €!

keyboard

Nakupujte cez eshop!

 • Doprava zadarmo
 • Záruka 3 roky
 • Vrátenie do 30 dní

button

 

Taktiež ponúkajú možnosť transpozície, možnosť naprogramovať si vlastný sprievod alebo automatický sprievod, rôzne digitálne efekty ako sustain či vibrato, nahrávanie či režim automatického akordu. Súčasťou je aj nastavenie celkovej hlasitosti a hlasitosti sprievodu.

Na keyboarde nájdeme výstupy pre slúchadlá či reproduktory. Dodávané sú aj napájacím zdrojom a držiakom na noty. Keyboardy majú v sebe aj výukový systém, vďaka ktorému sa veľmi jednoduchým spôsobom dajú naučiť známe pesničky, a vy takto môžete zabávať celú partiu, ktorá k vám zavítala na piatkovú večernú návštevu.

Klavírna stolička – doprajte si pohodlie!

Čo ešte chýba? Pri hre na klavíri treba aj na niečom sedieť. Neodmysliteľnou súčasťou klavíra či už toho originálneho či digitálnej verzie je klavírna stolička. V porovnaní s minulosťou, kedy prevažovali drevené konštrukcie, je dnes možné kúpiť pohodlnejšie koženkové stoličky s oceľovou konštrukciou, ktoré sú výškovo nastaviteľné a dajú sa aj poskladať.

klavírna stolička

No klasické drevené stoličky sú tiež k dispozícii. Vyrábajú sa z masívneho dreva, sú výškovo nastaviteľné a nehrozí už ani zasekávanie pri otáčaní. Klavírne stoličky sú stabilné vďaka štyrom pevným tvarovaným nožičkám.

Drevené stoličky sa vyrábajú aj so štyrmi pevnými nožičkami a kvôli lepšiemu pohodliu je sedák polstrovaný, primerane veľký a samozrejmosťou je nastaviteľná výška.

Náš tip na klavírnu stoličku:

klavírna stolička

Soundstation SBH-100P-SBK

 • Farba: Čierna
 • Povrch: Matný
 • Typ sedáka: Koženka
 • Farba sedáka: Čierna
 • Nastavenie výšky: Áno

 

button

 

Akordeón 

Je tu ešte jeden hudobný nástroj, ktorý má s klavírom spoločné klávesy, hoci je to aerofónny nástroj, a tým je akordeón. Ten možno rozdeliť na gombíkovýklávesový a práve ten má okrem gombíkov aj klávesy v rozsahu od dvoch do troch oktáv. Mnohí poznáte akordeón pod názvom harmonika, avšak harmonika bolo meno, ktoré označovalo nástroje založené na inom  základe.

Náš tip na akordeón:

akordeón

HOHNER Bravo III 96 RD

 • 96-basový akordeón
 • 37 kláves
 • melodika – 3 hlasy – 7 registrov
 • bas – 4 hlasy – 3 registre
 • hmotnosť 8,5 kg
 • v cene je luxusný masívne polstrovaný prepravný obal a remene

 

button

 

Na trhu je možné kúpiť akordeóny pre začiatočníkov či pokročilých žiakov, pre deti či dospelých. Akordeóny ponúkajú bohatý tón, kvalitnú konštrukciu, dobrý pocit pri hraní. Nevýhodou je dosť veľká váha. Tento nástroj je veľmi populárny v ľudovej hudbe, ale zastáva dôstojné miesto aj v klasike, veď akordeón sa okrem základných umeleckých škôl vyučuje aj na konzervatóriách či vysokých školách.

klavír

Noty na klavír

Pre tých, ktorým nebola daná do vienka prirodzená schopnosť zahrať na klavíri hocičo bez nôt, sú samozrejme k dispozícii klavírne noty. V ponuke je množstvo klavírnych škôl pre úplných začiatočníkov, ale aj pokročilých. Po množstve hodinách a dňoch cvičenia a pod drobnohľadom skúseného pedagóga tak budete aj vy spokojne muzicírovať pre seba či svojich najbližších.

 

Po zvládnutí základov si môžete vybrať z nôt klasickej hudby alebo populárnu hudbu. Záleží už len na vás k akej hudbe viac inklinujete. Učiť sa hrať na klavíri samozrejme nie je jednoduchá záležitosť. Pri hre totiž musí človek ovládať všetkých desať prstov. Začať sa musí od úplných základov, nácvik nezanedbať, byť trpezlivý a dokonalá hra sa po pár rokov dostaví. Stačí chcieť a trochu aj toho talentu mať.

noty na klavír

Okrem nôt sa na klavíri dá učiť aj cez internet, kde je množstvo videí ako sa naučiť hrať online. Alebo ak už máte prvé kroky na klavíri za sebou a inklinujete k populárnej hudbe, na internete je množstvo výučbových videí súčasných melódií.

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*