Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Akustická gitara. Ako vybrať tú ideálnu pre Vás?

akustická gitara

Nasledujúci článok sa bude užšie špecializovať na akustické gitary. Akustická gitara je vhodnou voľbou ak sa rozhodujete, že sa začnete učiť hrať na tento populárny hudobný nástroj. V článku sa dozviete  o jednotlivých typoch akustických gitár, kedy je ktorý typ gitary vhodné zvoliť a aké gitary sa používajú pre jednotlivé hudobné žánre. Tiež Vám v ňom predstavíme tipy na konkrétne modely gitár. Pri výbere akustickej gitary je v prvom rade nutné vedieť, akému typu hudby sa v budúcnosti plánujete venovať.

Klasická gitara – nielen pre „klasikov“

Ak gitaru vyberáte pre dieťa, ktoré budete prihlasovať do základnej umeleckej školy, tak je nutné zvoliť klasickú gitaru často nazývanú aj španielka. Tento typ gitary je na školách vyžadovaný. Pre španielsku gitaru je typický klasický tvar hlavy a tela. Španielka má menšie telo a široký hmatník. Na gitare sú natiahnuté nylonové struny, ktoré sa upevňujú na kobylke špeciálnym uzlom.

Španielska gitara nemá možnosť doťahovania alebo uvoľňovania hmatníka ako to je pri akustickej gitare jumbo. Vďaka telu a vďaka nylonovým strunám má klasická gitara kratší, v hĺbkach majestátny a vo výškach matný zvuk. Práve z tohto dôvodu nie je vhodná na akordové hranie, doprovod pre pesničky. Zvuk tohto typu gitary vyniká pri vybrnkávaní. Ak by ste sa rozhodli na klasickú gitaru natiahnuť kovové struny, tak by sa mohlo stať, že sa odtrhne kobylka.

akusticke gitary

Westernová gitara (Dreadnought)

Westernové gitary sú vhodné na akordové hranie ako podklad pod pesničky. Používajú ich hlavne muzikanti hrajúci v kapeláchpesničkári, ktorí sa doprevádzajú pri spievaní hraním na gitare. Od klasických gitár sa líšia tým, že majú väčšie telo, tenký hmatníkoceľové struny. Zvuk je  od klasických gitár odlišný,  je dlhý a zvonivý.

 

Náš tip na gitaru:

akusticka gitara

FENDER F1000

 • Typ tela: dreadnought
 • Tvar hlavy: Fender ’70s
 • Vrchná doska: laminovaný smrek s vrúbkovanou výstužou v tvare písmena “X”
 • Zadná doska + boky: laminovaný mahagón
 • Krk: mahagón, v tvare “C”
 • Hmatník: palisander

button

 

U klasických gitár existuje jeden ustálený tvar, no v prípade westernových gitár rozlišujeme rôzne tvary. Podľa tvaru sa westernové gitary ďalej delia do viacerých kategórií. Dreadnought gitary sa vyrábajú ako čisto akustické, elektroakustické s výrezom alebo bez výrezu. Dreagnought gitara má sklon hrať stredovo.

Pozrite si zopár užitočných rád a tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere akustickej gitary!

Jumbo gitara

Tieto gitary majú mierne zaoblený hmatník a veľké okrúhle telo.  Tvar gitary určuje charakteristický zvuk pre jumbo. Jumbo gitary znejú výrazne výškovobasovo. Tenké struny znejú „cinkavo“ a hrubšie struny zase basovo. Stredy sú potlačené. Práve tvar tela a možnosti zvuku sú hlavnými rozdielmi medzi dreadnoughtjumbo gitarami.

Náš tip na gitaru:

akusticka gitara

VINTAGE VJ100N

 • Farba: Natural
 • Typ: Super Jumbo
 • Korpus: Polomasivní
 • Predná doska: Smrek-masív
 • Zadní doska: Mahagon
 • Luby: Mahagon
 • Krk: Nato

button

Folková gitara –  pre obľúbencov folku a bluesu

Folková gitara má útlejší tvar. Je akousi kombináciou medzi dreadnoughtjumbo gitarami. Zvuk je oproti väčším gitarám viac stredový, a preto je využívaná hlavne na prstovo hrané techniky, pri ktorých dobre vyznievajú jej výrazné tóny. Tento typ gitary je využívaný hlavne vo folku, americaneakustickom blues.

Náš tip na gitaru:

akusticka gitara

Takamine GN30-NAT

 • Predná doska z masívneho smrekového dreva
 • Zadná doska a boky z mahagónu
 • Palisandrový hmatník
 • Hmatník s 20 pražcami
 • Palisandrová kobylka

 

button

Ovationy

Majú v sebe zabudovanú aktívnu elektriku. Snímač s ovládaním hlasitosti a ekvalizérom. Sú určené hlavne na koncertovanie a ich akustický zvuk býva menej výrazný, čo je spôsobené menšou hĺbkou nástroja – luby (označenie pre bočné tvarové dosky) sú aj o polovicu kratšie ako u bežných gitár. Luby tvoria jednoliaty celok so zadnou doskou. Dnes sa tento typ gitary používa menej, bol využívaný hlavne v 80-tych rokoch.

ovation

 

Akustická gitara – cena

Cenu akustických gitár nejde zovšeobecňovať. Cena gitary sa odvíja v prvom rade od materiálu – dreva z ktorého je gitara vyrábaná.  Teda čím je kvalitnejšie drevo použité na výrobu gitary, tým je cena akustickej gitary vyššia. Najčastejšie využívané materiály pre jednotlivé cenové kategórie gitár sú: preglejka, polomasív a masív. Gitara vyrobená z preglejky patrí zväčša do najnižšej cenovej kategórie a  zvukovo nedokáže konkurovať gitarám vyrobeným z masívnych materiálov.

akusticka gitara

Záleží aj na druhu dreviny z ktorej je gitara vyrábaná.  Cena sa samozrejme odvíja aj od prestíže gitarovej značky. Známe gitarové značky si za výrobky nechajú poriadne zaplatiť, no svojou kvalitou sa na nich doťahujú aj menej známe firmy, ktorých cena je už omnoho dostupnejšia. V našich tipoch na produkt sa pre vás snažíme vybrať cenovo dostupne gitary, ktoré nesklamú kvalitou a zvukom.

 

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

 

Akustická gitara pre začiatočníkov

Pre začiatočníkov je určite spočiatku lepšia akustická gitara s nylonovými strunami, čo môžem odporučiť.  V mojom prípade som začala hneď od začiatku hrať na kovové struny  a bolo to spočiatku veľmi problémové, pretože prsty nie sú zvyknuté a na gitare nie ste, bez bolesti prstov, schopní už po krátkej dobe hrať. Nylonové struny sú preto aspoň na začiatok praktickejšie.

 

Náš tip na gitaru:

Valencia VC104 SET

valencia vc104

[/su_list]
 • Klasická gitara štandardnej veľkosti 4/4
 • Vynikajúca voľba pre začiatočníkov !
 • Pomer cena / kvalita – od 73,90 € !

 

 

button

 

Rovnako si myslím, že pre začiatok nie je nutné vyberať nejakú extra drahú gitaru a je lepšie si vybrať z dostupnej cenovej kategórie, pretože až po pár mesiacoch sa ukáže, či pri hraní skutočne ostanete, alebo to bola pre Vás len chvíľková záležitosť.  Existujú aj gitarové sety, ktoré obsahujú gitaru, ladičku, puzdro v jednom, čo je pre začiatočníkov, dobrá možnosť voľby. Tieto gitary je často možné vidieť v umeleckých školách a sú pre začiatok ideálne.

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*