Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako začať behať? Všetko čo potrebujete vedieť

ako začať behať

Zdraviu prospešné účinky behania sú známe od nepamäti. Samotný beh má neskutočne veľa pozitív. Je ich toľko, že prevažujú nad jeho negatívami. Behom si zlepšujeme kondíciu, ale aj mentálne zdravie. Vo svete je preto nespočetne veľa ľudí, ktorí si túto fyzickú aktivitu obľúbili. Stal sa akousi doménou zdravého životného štýlu a preto sa k nemu odhodláva veľmi veľa ľudí. Je pravdou, že niektorí ľudia zo zdravotných dôvodov behať nemôžu, no ak patríte medzi tých, ktorí nemajú žiadne vážnejšie problémy, mali by ste s ním čím skôr začať.

Prečo začať behať

Pretože beh je jednoducho úžasný. Dodáva silu, energiu, vitalitu. Na jednej strane sa po ňom cítite skvele, na druhej strane Vám prináša množstvo benefitov. Skvelé na tomto športe je to, že sa dá realizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Druhou skvelou výhodou je to, že tento šport je pomerne lacnou záležitosťou.

Tipy na bežeckú výbavu pre dámy

Dámske topánky La Sportiva Bushido II  button

Dámska mikina Run Warm

button

DÁMSKA BEŽECKÁ OBUV ASICS GEL GT 2000

button

Dámske športové legíny BAS BLACK Passion

button
Bežecké podkolienky CRAFT Body Control button

Behu sa môže venovať takmer každý. Je však len na Vás či sa budete donekonečna na niečo vyhovárať alebo prekonáte svoju vlastnú lenivosť. Frázy ako „nemôžem behať, lebo budem hneď chorý“ alebo „nemôžem behať, lebo ma hneď budú bolieť uši“ sú už povedzme si na rovinu „otrepané“. Ak máte pocit, že Vás po behu bolia uši, existuje veľmi jednoduché riešenie – dať si cez uši šatku či natiahnuť na hlavu čiapku. Ak behať skutočne chcete, budete hľadať spôsoby, ako sa to dá, nie dôvody, prečo sa to nedá. Všetko závisí len od Vás a od Vášho postavenia sa k danej veci. A to platí v každej životnej sfére, pri každom probléme.

Zdravotné benefity

Beh nie je zázračný – nečakaj, že sa ním vyriešia všetky tvoje zdravotné problémy. Má však čarovnú moc, ktorá pomáha rôzne zdravotné problémy zmierňovať. Dokonca je dokázané, že behom sa dokážu odhaliť zdravotné ťažkosti, o ktorých ste ani len netušili, včas. A čas hrá niekedy príliš veľkú rolu.

Z výskumov vychádza, že ľudia, ktorí majú pravidelný pohyb a venujú sa kondičnému behu, majú až o polovicu nižšiu úmrtnosť na rakovinu ako ľudia, ktorí sa fyzickej aktivite nevenujú vôbec. Zaujímavé však?

Beh a motivácia

Motivácia ako základ všetkého. Platí to aj v tomto prípade. Dôležité je však vnútorné nastavenie, vnútorná motivácia. Sám od seba chcieť behať. Sám od seba chcieť sa cítiť lepšie a zdravšie. Nerobiť to preto, lebo to od teba vyžaduje niekto iný. V takomto prípade behanie veľmi dlho nevydrží.

Každý kto sa na beh dal, sa naňho dal z nejakého dôvodu. Niekto chce schudnúť, iný behom vyprázdňuje hlavu, niekto zabúda na problémy. Ísť si zabehať raz, dvakrát je super, potom však človek (človek tvor lenivý) stráca motiváciu pre beh. Dôležitá je aj správna technika behania, vďaka ktorej dokážete behať dlhšiu dobu a požadovaný efekt dosiahnete skôr.

Ako sa pre beh stále motivovať, resp. ako nestratiť motiváciu pre beh?

  • beh vnímajte ako každodennú vec – podobne ako keď ráno vstávate do práce alebo ako keď obedujete, večeriate. Berte ho ako samozrejmú činnosť, bez ktorej sa Váš deň nezaobíde
  • behajte s niekým – beh vo dvojici je skutočne super motivujúci. Dohodnite si rande s kamoškou alebo s polovičkou a uvidíte, že sa Vám behať bude oveľa lepšie. Okrem iného tu vzniká priestor pre vzájomnú pomoc, podporu, pre vzájomnú motiváciu – keď jeden nevládze, ťahá ho ten druhý a naopak.
  • zmena pozadia v mobile – ak si dáte na pozadie v telefóne svoju vysnívajú postavu alebo vyšportovanú postavu, verte, že na beh nezabudnete. Veď na mobil každý z nás do dňa pozerá veľakrát. Práve pozadie Vám bude pripomínať čo chcete urobiť.
  • zbaľte si športovú tašku – ak ráno cestujete do práce, zbaľte so sebou aj športovú tašku. Kedykoľvek sa na ňu počas dňa pozriete, bude Vám pripomínať, aby ste na beh nezabudli.

Tipy na bežeckú výbavu pre pánov

BEŽECKÁ BUNDA RUN WARM+ TEHLOVO ČERVENÁ KALENJI

button

Pánske bežecké topánky La Sportiva Akasha

button

ZIMNÉ BEŽECKÉ TRIČKO KIPRUN SKINCARE S DLHÝM RUKÁVOM 

button

PÁNSKA BEŽECKÁ OBUV ASICS GEL SUPERION 

button
Pánska nepremokavá bunda Under Armour  button

Beh a pravidelnosť

Behať treba rozumne. Treba s ním však začať a vytrvať pri ňom. Pri behu to platí dvojnásobne. Ak začínate behať s tým, že chcete schudnúť, musíte dodržiavať zopár princípov. Nikdy neschudnete mávnutím čarovného prútika. Pri behu je dôležitá istá pravidelnosť – napr. behať trikrát/štyrikrát do týždňa. Po takomto prvom odbehnutom týždni si poviete „skvelé, zvládol som to, je to hračka“. Ale do hry môžu vstúpiť iné veci – neodkladné pracovné povinnosti, zdravotné problémy, problémy v osobnom živote. Vy zrazu na beh nemáte čas. A v tom spočíva háčik. Ak sa na beh dáte, behávajte skutočne pravidelne. Neodkladajte beh na zajtra či pozajtra, choďte si zabehnúť už dnes!

Nezabúdajte však, že všetkého veľa škodí. Pohyb je síce super pre vašu fyzickú aj psychickú pohodu, no odporúča sa kombinovať viacero druhov pohybu. Pokiaľ budete dlhodobo len behať, môže dôjsť postupom času k bolesti nôh či kĺbov, beh začne byť nudný a riskujete, že sa vám časom sprotiví. Preto je lepšie beh kombinovať s inými športovými aktivitami, napríklad začať cvičiť alebo plávať.

Čo jesť ak chcem schudnúť? Čo jesť ak začínam s behom? Mal by som jesť niečoho viac či menej? Aj to sú otázky, nad ktorými sa zamýšľajú ľudia, ktorí nad behom uvažujú.

Ak s behom začínate alebo sa behu venujete párkrát do týždňa, nie je potrebné stravu nijako špeciálne upravovať. Zmena stravy sa týka bežcov, ktorí behávajú pravidelne. Profesionálni bežci, ktorých čaká nejaká súťaž, musia napr. týždeň pred výkonom jesť veľa uhľohydrátov, ryže, zemiakov či zeleniny.

Sú ľudia, ktorí behávajú nalačno, iní zase musia niečo zjesť, aby bežať vôbec vládali. Ak si predsa len chcete dať niečo pod zub pred behom, malo by ísť o ľahké jedlo – napr. ryža, rizoto, cestoviny. Určite nie nič vyprážané či mastné. Po behu sa však neodporúča hneď jesť. Najideálnejšie je počkať približne hodinu a opäť si dať niečo ľahko stráviteľné.

Ak sa bavíme o strave, nesmieme zabudnúť na dodržiavanie pravidelného pitného režimu každého bežca. To, že by sme mali vypiť počas dňa 2 litre vody, vie hádam každý. Zo skúseností vieme, že nie stále sa nám to podarí alebo poznáme ľudí, ktorí pitný režim doslova zanedbávajú. Ak však športujeme, je nutné skutočne vypiť spomínané 2 litre (minimálne).

Pozitíva spojené s behom:

  • behom sa chudne – pravidelným športovaním naše telo postupne znižuje váhu. Beh je kardiom, ktoré je prospešné pre chudnutie z akejkoľvek partie tela
  • zvyšuje sebadôveru – ak začnete pravidelne behávať, budete sebavedomejší, Vaše sebavedomie omnoho narastie, budete sa cítiť atraktívnejší
  • budete sa viac kontrolovať – najmä čo sa jedla týka. Ak si totiž každý deň zabehnete päť kilometrov, večer už nebudete mať chuť napchávať sa. Nebudete si totiž chcieť zničiť pocit z dobre odvedenej práce
  • zlepšíte si svoje psychické zdravie – vieme veľmi dobre, že pri športe naše telo vylučuje endorfíny alebo hormóny šťastia. To pozitívne vplýva na naše mentálne zdravie, naše telo sa uvoľňuje, menej vnímame akúkoľvek bolesť, neprepadneme tak ľahko depresii
  • zvyšuje sexuálny apetít – áno, správne. Pravidelným behom si zlepšíte aj Váš život v spálni s polovičkou. Okrem iného, beh má pozitívny vplyv aj na potenciu
  • nárast energie – odrazu budete cítiť, že máte viac energie. Skutočne. Ráno už nebude vstávať unavení do práce, naopak – budete sa tešiť čo Vám nový deň prinesie. Budete lepšie zvládať akékoľvek pracovné či súkromné starosti.
  • zníženie krvného tlaku – rokmi overený, lekármi odporúčaný a najmä jednoduchý spôsob pri problémoch s vysokým krvným tlakom je beh
  • menej starostí s cholesterolom – pri aktívnom a pravidelnom behu sa znižuje hladina zlého cholesterolu (tzv. LDL) a zvyšuje sa hladina toho dobrého (tzv. HDL)
  • lepší spánok – kvalita spánku sa behom značne zlepší. Veď si len predstavte – ráno idete do práce, ste v nej celý deň, po práci si idete na hodinu zabehnúť. Či chcete alebo nie, do postele ľahnete unavený a zaspíte ako bábätko. Zaspíte oveľa rýchlejšie, no spánok budete mať aj kvalitnejší.
  • na margo srdcovocievnych ochorení – beh má za „následky“ zdravšie a vitálnejšie srdce, no okrem toho môže prechádzať aj srdcovému infarktu
  • pomalšie starnutie – tým, že sa Vaše telo bude hýbať, budete zdraví a nezačnú sa Vám tak skoro objavovať vrásky. Prečo? Pretože Vaša pleť bude pevná, vypnutá.

Aplikácie na behanie

V súčasnej dobe, kedy je už aplikácia takmer na všetko, sú samozrejmosťou aj aplikácie na behanie. Je ich množstvo – spoplatnených, ale aj zadarmo. Sú skvelým pomocníkom najmä pre tých, ktorým motivácia veľmi dlho nevydrží. Na začiatok si vo väčšine z nich zadáte svoju váhu, výšku a podobné údaje. Zaznamenávajú všetok Váš pohyb – nielen beh. Môžete ich zapnúť pri akejkoľvek fyzickej záťaži. Vypočítajú Vám aj kalórie, ktoré Vám ubudli, tep srdca a podobne.

Behanie s nadváhou

Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodnutú začať s behom, chcú jedno – schudnúť. Ľudia, ktorí chcú schudnúť zopár kíl by na to však mali ísť postupne. Dôležité je nezaťažovať príliš kĺby. Na začiatku je dôležité začať s chôdzou – chodiť pešo všade možne kde sa len dá. Postupne prejsť do rýchlejšej až rýchlej chôdze. Aj rýchlou chôdzou sa Vaše telo dokáže zbaviť kilogramov. Až potom prejsť k behu. Ide o to, aby si Vaše telo naozaj zvykalo. Dôležité je spomenúť aj to, že je potrebná skutočne kvalitná obuv. Ak viete, že behávať budete po lesných cestách, obuv tomu treba prispôsobiť. Podobne, ak viete, že budete behávať po cestách, resp. po asfalte, treba zvoliť iný druh obuvi. Nechajte si preto poradiť v športovom obchode odborníkmi.

Behanie v zime

Na behu je skvelé to, že behať môžete kdekoľvek a kedykoľvek, ako sme písali na začiatku. V chladnejšom počasí a zime tomu však treba prispôsobiť naše oblečenie – mať kvalitnú obuv, kvalitné termo oblečenie, čiapku, prípadne nákrčník. V prípade oblečenia treba voliť také, ktorého úlohou je odvádzať pot z tela – vhodný je nátelník. Nezabudnite ani na nepremokavú bundu a rukavice.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*