Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ashwagandha – liečivá bylina našich predkov

ashwagandha

Ashwagandha – tropická bylina známa už z čias staroveku svojimi liečiteľskými účinkami. V posledných rokoch sa do popredia opäť ostáva klasická čínska a ajurvédska medicína, ktorá sa vyznačuje používaním liečivých rastlín z prírody. Jednou z takýchto rastlín je aj ashwagandha. Čo to teda je, aké sú jej účinky na ľudský organizmus a čo táto liečivá bylina obsahuje? To sa dočítate v nasledujúcom článku.

Čo je ashwagandha?

Ashwagandha je rastlina, ktorej prirodzeným prostredím sú subtropické oblasti Afrického kontinentu a Indie. Ashwagandha je u nás známa aj ako indický ženšen alebo zimná čerešňa. Táto rastlinka s krkolomným názvom má liečiteľské účinky, preto sa už dlhé stáročia využíva v ľudovej a tradičnej medicíne.

Zaujímavosťou je, že jeden z prekladov je Vôňa koní. Tento názov si táto bylina vyslúžila pre typický zápach čerstvého koreňa, ktorý prináša silu a mužnosť koní.

Ashwaganda je bylina pripomínajúca krík, ktorá dorastá do výšky pol metra až dva metre. Má zelenožlté až zelené lístky, ktoré sú vyrastajú pomerne nariedko, preto si ju nepredstavujme ako hustý ker. Indický ženšen má aj plody, ktorými sú červené bobule. Liečivé účinkymá však najmä koreň, ktorý má horkastú chuť.

Náš tip - Ashwagandha kapsule
Ashwagandha ADVANCE

 • koncentrovaný extrakt z koreňa ashwagandhy 10 : 1
 • vysoký obsah withanolidov
 • prvotriedna kvalita spracovania
 • balenie obsahuje 90 kapsúl
 • garancia najnižšej ceny

 

button

Liečiteľské účinky tejto rastliny siahajú až do staroveku, konkrétne do oblasti Mezopotámie. Starovekí mezopotámski liečitelia využívali ashwagandhu ako narkotikum, zatiaľ čo v starovekej Indii ju využívali ako životabudič a tonikum. V stredoveku ju obyvatelia arabských krajín využívali ako prísadu do kadidiel. V Európe sa táto rastlina začala objavovať až v 16. storočí.

Ashwagandha účinky na fyzické a mentálne zdravie

Ako je to u rastlín ako acai alebo spirulina, aj ashwagandha oplýva antioxidačnými účinkami. Chráni bunky pred oxidačným stresom, ktorý je spôsobený voľnými radikálmi. Tým spomaľuje starnutie buniek.

Indický ženšen je vhodný aj ako doplnok výživy pri oslabenej imunite. Zvyšuje totiž obranyschopnosť organizmu pred škodlivými vplyvmi. Pôsobí protizápalovo, má antivirotické a baktériocidné účinky. Chráni telo pred pesticídmi a ťažkými kovmi.

Túto bylinu užívajú tiež ľudia, ktorí si budujú svalovú hmotu. Ashwagandha znižuje percento tuku v tele a tým dáva priestor svalom. Rýchlejšie adaptuje telo na tréning. Znižuje cholesterol a tiež mierne znižuje aj hladinu glukózy. Čo je pre športovcov ďalším z prínosov je, že táto rastlina dokáže pri dlhodobejšom používaní (8-12 týždňov) zefektívniť spotrebu kyslíka a má teda pozitívny kardiorespiračnú vytrvalosť.

Testy na zvieratách a v laboratórnych podmienkach dokázali, že ashwagandha pomáha indukovať apoptózu (programovanú smrť) rakovinových buniek. Blokuje tiež rast nových nádorových buniek. Výrazne pomohla pri liečbe nádorov pŕs, pľúc, mozgu, čreva a ovárií u laboratórnych zvierat.

Nielen fyzické, ale aj mentálne zdravie je veľmi dôležité. Ashwagandha patrí medzi adaptogény. Sú to látky, ktoré prirodzene pomáhajú adaptovať sa na stres rôzneho pôvodu a v rôznych formách. Znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a má neuroprotektívny charakter.

Rastlina sa používanie na zníženie pocitov úzkosti a nepokoja. Pomáha redukovať symptómy depresie. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí majú problém so zaspávaním. Ashwagandha podporuje činnosť mozgu, zlepšuje náladu a priaznivo pôsobí aj na pamäť.

V neposlednom rade patrí ashwagandha medzi prírodné afrodiziaka. Napomáha plodnosti, zlepšuje sexuálnu aktivitu a celkovú vitalitu. Výskumy ukázali, že užívanie tejto bylinky ovplyvňuje hladinu testosterónu a tvorbu spermií. Po 90 dňoch sa zvýšil počet spermií o závratných 167%, zvýšil sa objem semena o 53% a taktiež sa zlepšila pohyblivosť spermií o 57%.

Indický ženšen má pozitívny vplyv na mnohé ďalšie ochorenia ako sú ADHD, bipolárna porucha osobnosti, obsedantno-kompulzívna porucha (OCD), Parkinsonova choroba, osteoartritída, revmatoidná artritída, diabetes, fibromylagia, pečeňové problémy, ulcerácie, teberkulóza a iné.

Mnohé blahodarné účinky na ľudské zdravie má aj zelený jačmeň a chlorella.

Ashwadandha zloženie

Čo teda táto bylina s mnohorakými účinkami obsahuje? Celá rastlina obsahuje veľké množstvo alkaloidov, flavonoidov, tanínov, saponínov aj laktónov. Najviac ich je obsiahnutých už vo vyššie spomínanom koreni, ktorý sa preto najčastejšie používal a používa v Ajurvédskej medicíne.

Alkaloidy sú vo vysokých dávkach pre telo toxické, v správnej miere však majú liečivé a omamné účinky. Práve alkaloidy spôsobujú horkú chuť koreňa. Flavoniody sú antioxidanty, ktoré výrazne chránia ľudské bunky pred poškodením. Laktóny sa podieľajú na posilnení vitality a imunity.

Okrem už spomínaných látok obsahuje rastlina tiež mnoho minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Z nich je najvýznamnejšie zastúpené železo, ktoré stimuluje krvotvorbunapomáha liečeniu anémií z nedostatku železa.

Ashwagandha – vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi

Krátkodobé užívanie tejto byliny je pomerne bezpečné. Z dlhodobého hľadiska však nie je dostatočne preskúmaný jej účinok na zdravie človeka. Môže spôsobiť tráviace ťažkosti ako napríklad bolesti žalúdka, zvracanie či hnačku.

Náš tip - Ashwagandha kapsule
Ashwagandha ADVANCE

 • koncentrovaný extrakt z koreňa ashwagandhy 10 : 1
 • vysoký obsah withanolidov
 • prvotriedna kvalita spracovania
 • balenie obsahuje 90 kapsúl
 • garancia najnižšej ceny

 

button

Neodporúča sa užívať tehotným a dojčiacim ženám, ako aj deťom do 18 rokov. Pozor by si mali dať užívatelia, ktorí sa liečia na niektoré ochorenia a užívajú lieky ako sú imunosupresíva, antidiabetiká a sedatíva. V kombinácií s týmito liekmi totiž sa umocňujú ich účinky.

Ashwadandha tablety/čaj – cena a dávkovanie

Táto bylina sa u nás predáva vo forme tabliet, čaju alebo prášku. Dávkovanie je vždy uvedené na etikete produkty. Denná dávka ashwagandhy by mala byť 300-500mg. 100 tabletové balenie vás bude stáť okolo 8€. Samozrejme, cena závisí od výrobcu a od sily výťažku rastliny. Za prášok s hmotnosťou 200g zaplatíte okolo 10€ a za 100g sypaného čaju okolo 4-5€.

Čaje obsahujúce túto bylinu sú určené najmä na spanie. Upokoja myseľ a doprajú telu potrebný oddych a regeneráciu. Okrem už hotových čajov si tiež môžete pripraviť výluh zo sušenej rastlinky. Použiť môžete koreň aj listy. Prášok obsahuje mletý koreň, ktorý je horkej chuti. Tým, ktorým to nevadí, si ho môžu rozmiešať v pohári vody, častejšie sa však mieša s mliekom a medom alebo si ho môžete rozmiešať vo vašom obľúbenom smoothie nápoji.

Tablety sú najpohodlnejšia forma, stačí ich zapiť vodou. Veľkosti balení sú rôzne, záleží na vás, ako dlho chcete ashwagandhu užívať. Najčastejšie sa predávajú 60, 100 či 150 tabletkové balenia, ktoré sú voľne dostupné. Užívajú sa v množstve 1-2 tablety denne. Odporúčané je dlhodobé užívanie, aj keď prvé účinky sa môžu dostaviť už po prvých týždňoch užívania.

Dá sa ashwagandha pestovať doma?

Odpoveď znie áno. Musíte však myslieť nato, že je to tropická bylina, ktorá nie je na naše podmienky zvyknutá a chladnejšie počasie určite neprežije. Musíte ju teda pestovať v črepníku vo vnútri a dopriať jej dostatočné teplo a vlhko.

V prvom rade si potrebujete zabezpečiť kvalitné semená tejto byliny. Odporúčame ich sadiť do dostatočne veľkého črepníka, aby ste rastlinu nemuseli každú chvíľu presádzať, keďže dorastá do väčších rozmerov. Vhodné obdobie na sadenie je jar. Vtedy už býva aj vonkajšia teplota o čosi vyššia a tým sa zvýši klíčivosť rastliny.

Ako pôdu použite rastlinný substrát pre tropické rastliny. V letnom období môžete rastlinu vyložiť na balkón a dopriať jej dostatočné množstvo slnečného žiarenia. Nezabúdajte ani na dostatok vlahy a rastlinu pravidelne polievajte.

 

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*