Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Acai berry – všetko čo potrebujete vedieť + skúsenosti a recenzie

acai berry

Acai berry je exotické ovocie, ktoré vďaka svojmu zloženiu blahodarne pôsobí na zdravie človeka, posilňuje imunitu, predchádza vzniku rakoviny a bojuje proti predčasného starnutiu pleti. O jeho ďalších účinkoch, zložení a cene sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je acai berry?

Acai berry je ovocie, ktoré rastie na palmách Acai v Amazónii, Strednej a Južnej Amerike. Sú to bobule veľmi nápadne pripomínajúce naše čučoriedky. Blahodarný vplyv plodov na ľudský organizmus je známy už dlhé storočia. Obyvatelia Amazónie sa nimi živia celé generácie.

Palmy, na ktorých v tropických oblastiach vyrastajú plody acai berry, dorastajú do výšky 20 metrov. Tieto vysoké palmy drží vztýčené neprimerane úzky kmeň, ktorý má v priemere 7-18 cm. Listy dorastajú do dĺžky 2-4 metrov a sú pravidelne usporiadané. Kvety plodov sú bielej farby, samotné plody majú v nezrelom štádiu zelenú farbu, neskôr stmavnú a sú tmavo fialové.

Prémiová BIO kvalita
Acai berry kapsule BIO

 • 100% Acai BIO kapsule z čistého prírodného prášku z lyofilizovaného BIO ovocia acai
 • Lyofilizácia je jedným z najšetrnejších spôsobov spracovania
 • Zachováva maximálne množstvo účinných látok
 • Produkt je zaradený do skupiny exkluzívnych potravín “SUPER FOODS”

 

button

 

Veľkosť bobule je približne 2 centimetre. Na jednom strapci ich môže byť aj tisíc, čo predstavuje zhruba 20 kilogramov. Na tieto fantastické antioxidanty si však treba počkať nejaký čas. Palma začne plodiť asi po 10 rokoch od jej vysadenia.

Palmám najviac vyhovuje prostredie mokrín a okrajov riek, pretože potrebujú veľa vlhkosti. Pôvodným domovom týchto paliem boli územia dnešnej Brazílie, Kolumbie, Ekvádoru a Venezuely. Dnes už sú, pre vysoký dopyt, vysádzané po celej Strednej a Južnej Amerike.

Bobuľové ovocie opradené legendami

O pôvode tohto zázraku z prírody sa traduje jedna legenda. Jeden z amazonských kmeňov, nazývaný Itaka, čelil v určitom období nedostatku potravy. S pribúdajúcimi členmi klesala schopnosť zásobiť celý kmeň jedlom, preto náčelník kmeňa vydal rozkaz, aby bolo usmrtené každé novorodené dieťa. Nechcel totiž, aby umierali jeho ľudia na hladomor. Tento čin si naplno uvedomil až vtedy, keď muselo prísť o život aj jeho prvé vnúča, ktoré porodila jeho jediná dcéra Iaca.

Tá bola celé dni ponorená do smútku a stále plakala. Jedného dňa započula z džungle detský plač a rozbehla sa tým smerom, čo jej sily stačili. Veľmi skoro však bola vyčerpaná a padla pod veľký palmu, na ktorej viselo mnoho tmavo fialových plodov. Keď ju otec našiel a ona bola stále naživo, z vďaky zhliadol k nebesiam, a v tom uvidel tie zázračné bobule, ktoré ukončili trápenie celého kmeňa. Na počesť toho pomenovali túto plamu Acai, čo je odzadu meno náčelníkovej dcéry.

Čo obsahuje acai berry?

V týchto bobuliach sa nachádza predovšetkým vitamín A, C, E, B1, B2 a B3. Z minerálov sú zastúpené najmä vápnik, horčík, meď, draslík, zinok, železo a fosfor. Nesmieme zabudnúť ani na aminokyseliny a omega 3, 6, 9 mastné kyseliny. Plody tiež obsahujú sacharidy, tuky, bielkoviny a vlákninu. No a v neposlednou rade tie zázračné látky zvané antioxidanty.

Široké spektrum vitamínov, minerálov a vlákniny obsahujú aj zelený jačmeň a chlorella. Veľmi obľúbeným doplnkom stravy je tiež kokosový olej, ktorému sme venovali tento článok.

Acai berry – recenzie a skúsenosti

Prehliadaním rôznych internetových portálov, kde ľudia zdieľajú svoje skúsenosti s doplnkami stravy podobnými Acai berry, môžete rýchlo zistiť, že pozitívne účinky sú skutočnosť. Mnoho ľudí už po pár dňoch či týždňoch užívania cíti zlepšenie tráviaceho systému a metabolizmu. Podpora imunitného systému sa síce ťažko dá objektívne zmerať, no aj tento efekt je vraj pri užívaní Acai berry citeľný.

Vyberte si z poctivých produktov s obsahom Acai berry

Allnature Acai Berry BIO

button
BIO Acai 70 g button
ADVANCE DetoxActive button
Acai Slim 90 kapsúl button
Acai Berry Naturalis 100 g button
Acai berry kapsule BIO button

Motiváciou pre kúpu tohto doplnku stravy je v mnohých prípadoch jeho priaznivý vplyv na chudnutie a stratu váhy. Je však potrebné si uvedomiť, že na trhu neexistuje žiaden produkt, ktorý vám zabezpečí vysnenú postavu bez toho, aby ste sami priložili ruku k dielu. Podobne ako vám proteín bez cvičenia neprinesie svaly, rovnako acai berry bez správnej životosprávy nezabezpečí stratu váhy. Prehnané očakávania môžu viesť k negatívnej skúsenosti. Pokiaľ si však uvedomujete, že základom pre chudnutie je úprava jedálnička a dostatočný pohyb, nebudete sklamaní. Acai berry vám pomôže schudnúť rýchlejšie a to hlavne nápravou metabolizmu a odbúraním nafukovania, no do fitness centra namiesto vás nepôjde.

Aké účinky má acai berry?

Acai je plod extrémne bohatý na antioxidanty – antokyaníny. Dalo by sa povedať, že je to priam antioxidantová bomba. Antioxidanty majú v ľudskom tele dôležitú funkciu. Chránia bunky tým, že vychytávajú voľné radikály. Tie totiž spôsobujú ich predčasné starnutie a ničia membránu buniek.

Skvelým antioxidantom je aj tropická rastlina ashwagandha.

Antioxidanty sa považujú za bojovníkov proti predčasnému starnutiu a to priam zázrak pre kozmetický priemysel. Čoraz viac kozmetických prípravkov obsahuje práve výťažky z tohto ovocia. Pridávajú sa do pleťových a telových krémov, do pleťových vôd, do vyhladzujúcich sér na tvár. Dokonca sú už na trhu značky, ktoré ponúkajú celú sériu dekoratívnej kozmetiky s výťažkami z týchto zázračných bobúľ. Sú to make-upy, púdre, očné tiene či rúže.

V bobuliach acai sa nachádzajú vo vysokej koncentrácii už spomínané antokyaníny. Typické je pre nich, okrem už spomínaných benefitov, aj znižovanie cholesterolu. To bráni zhlukovaniu tukových kvapôčok a ich následnému usádzaniu, čo odborne nazývame ateroskleróza. Je to degeneratívne ochorenie artérii. Vďaka dostatočnému príjmu antioxidantov si teda výrazne znižujeme riziko tohto civilizačného ochorenia, ktoré môže končiť infarktom srdcového svalu. Acai bobule zlepšujú cirkuláciu krvi v cievach a bránia ich upchávaniu. Takéto prečistenie organizmu a zlepšenie cirkulácie krvi pomáha napríklad aj pokiaľ sa rozhodnete prestať fajčiť

Ďalším benefitom užívania acai je fakt, že bráni vzniku zápalu, resp. urýchľuje hojenie rán. Blahodarne pôsobí aj na nervový systém, nielen vďaka antioxidantom, ale tiež vďaka omega-3, 6, 9 mastným kyselinám. Ďalším prínosom je, že zlepšuje činnosť tráviaceho traktu. K tomu napomáha vysoký obsah vlákniny, enzýmov a ďalších živín, ktoré podporujú trávenie, bránia vzniku hemoroidov a bojujú proti zápche.

Acai berry na chudnutie
Acai slim 90 kapsúl

 •  Kvalitný doplnok stravy s vysokým obsahom Acai berry
 • Acai Slim je určený na normálnu funkciu metabolizmu, napomáha kontrole váhy
 • Vyrobený metódou sušenia mrazom, ktorá uchová maximálnu čerstvosť

 

button

Bobule acai berry tiež zohrávajú úlohu v prevencii rakoviny. Obsahujú vitamíny a kyseliny, ktoré podporujú imunitný systém, ktorý bráni rakovinotvornému bujneniu. V neposlednom rade pôsobia priaznivo aj na zrak. Bráni vzniku retinopatie u diabetikov a v Japonsku dokonca antokyaníny užívajú ľudia, ktorí majú unavené či podráždené oči.

Zhrňme si teda najvýznamnejšie účinky acai berry:

 • Silný antioxidant
 • Posilňuje imunitu
 • Vychytáva voľné radikály
 • Prevencia rakoviny
 • Znižuje telesnú hmotnosť
 • Znižuje cholesterolu
 • Zrýchľuje metabolizmu
 • Menšia chuť do jedla
 • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • Zlepšuje zrak
 • Pozitívne pôsobí na nervový systém
 • Pôsobí proti depresii
 • Pomáha pri nespavosti

Acai berry na chudnutie

Podobne ako spirulina či chlorella, aj acai berry je výborným pomocníkom v boji s nadváhou. Samozrejme, tak, ako upozorňujeme aj pri už spomínaným potravinách, nie je to žiaden zázrak na chudnutie. Je to doplnok, ktorý vám pomôže zhodiť kilogramy rýchlejšie, musíte však začať s pohybom a zdravou stravou.

Ako vám teda acai pomôže pri chudnutí? Bobule obsahujú veľa vlákniny, ktorá spôsobuje skorší pocit nasýtenia a vy sa neprejedáte. Acai tiež pomáha rýchlejšie spaľovať tuky a pôsobí tiež ako čistič vášho žalúdku a čreva.

Počuli ste už o spiruline na chudnutie?

Acai berry prášok a kapsule

Acai berry je možné kúpiť v dvoch formách, a to buď vo forme prášku alebo kapsúl. Ktorému z týchto variantov dáte prednosť je len a len na vás. Niekto uprednostňuje tabletovú formu, 3x denne aspoň 30 minút pred jedlom. Niekto zas nemá prehĺtanie tabliet rád, tak uprednostní prášok, ktorý si môže rozmiešať buď v pohári vody alebo pridať 1 čajovú lyžičku do jogurtu či cereálií.

Denná dávka acai berry by nemala prekročiť 2000 mg. Acai berry prášok alebo kapsule môžete užívať po dobu 4-6 týždňov, potom si dajte aspoň týždennú pauzu. Acai sa neodporúča užívať deťom a dojčiacim ženám.

Cena produktov s obsahom acai

Cena acai berry prášku alebo tabliet závisí od výrobcu, spôsobu výroby, prepravy, balenia, množstva atď. Cena acai berry prášku sa pohybuje v rozmedzí 8-20€ za 100g. 100 tbl. balenie kapsúl stojí okolo 10€.

 

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*