Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Stepper – čo to je a ako si vybrať ten správny?

stepper

Chcete mať vypracovaný zadok a stehná? Alebo chcete schudnúť, no beh nie je Váš obľúbený šport? Alebo sa chcete udržať vo forme, ale pravidelná návšteva fitness centra Vám nie je po chuti? Zadovážte si svoj vlastný stepper a domácim tréningom získajte vysnívanú postavu.

Zlatá stredná cesta
STEPPER HAMMER CROSS

  • stabilná konštrukcia stroja s odolnou povrchovou úpravou
  • magnetický brzdný systém
  • záťažové koleso v prednej časti
  • 8 stupňov nastavenia záťaže 
  • tichý chod

button

Voľba pre náročných
Stepper inSPORTline Holister

  • domáci stepper s robustnou konštrukciou
  • plne elektronické ovládanie
  • spoľahlivý brzdný systém s dlhou životnosťou
  • bohatá programová vybavenosť
  • elektronicky nastaviteľný odpor
  • jednoduché a intuitívne ovládanie

button

Čo je to stepper?

Stepper je jednoduchý, no veľmi účinný fitness prístroj, ktorý slúži na precvičovanie dolných partií tela. Skvele simuluje stúpanie do schodoch. Vďaka tomu je vhodný na precvičovanie a formovanie zadku a stehien.

stepper

Cvičenie na stepperi je vhodné aj na chudnutie. Využívajú ho ľudia s nadváhu, ktorí s cvičením na fitness prístrojoch nemajú veľké skúsenosti, prípadne s cvičením ešte len začínajú. Pre novopečené mamičky je to tiež výborný nástroj na prinavrátenie ich starej postavy. Okrem chudnutia a formovania sa stepper využíva aj na udržiavanie kondície, čo môžu oceniť aj starší ľudia.

Ako si vybrať ten správny stepper?

Pri výbere steppera by ste mali zohľadniť najmä dĺžku cvičenia. Či chcete používať stepper skôr kratšiu dobu, aby ste nevyšli z cviku a kondície alebo chcete na stepperi cvičiť dlhšie a aktívne formovať postavu. Podľa toho rozlišuje steppery na:

Twist stepper, ktorý je vhodný na kratšie rekreačné cvičenie. Stepper s držadlami na ruky, ktorý je vhodnejší na dlhšie intenzívne cvičenie.

Kvalita za výhodnú cenu
Kvalitné fitness stroje a športové príslušenstvo – Nakupujte na inSPORTline.sk

 

 

 

  • Overení predajca športového príslušenstva a fitness strojov prvotriednej kvality
  • Doprava ZADARMO pri nákupe nad 49,90 €
  • Vernostná zľava až – 10 % na ďalší nákup
  • Nákup na splátky bez navýšenia

button

Steppery sú vybavevené počítačom, ktorý Vám podobne ako pri rôznych iných fitness strojoch poskytuje informácie o čase, ktorý ste strávili cvičením, o počte krokov, spálených kalórií, vyhodnotia srdcovú frekvenciu, rýchlosť či vzdialenosť.

Pri jednoduchších stepperoch, ako napríklad twist stepper, nezapojíte do cvičenia naplno hornú časť tela. Na náročnejších stepperoch sú nainštalované držadlá alebo podporné laná, ktoré Vám umožnia zapojiť do pohybu trup a horné končatiny.

Ďalšie delenie stepperov

Mini steppery – lacné, malé, skladné, prenosné. Ideálne aj na cestovanie, vojdú aj do garzónky.

Klasické steppery – dizajn pedálov je rovnaký ako u mini stepperov, avšak sú navyše vybavené držadlami, ktoré zapájajú do pohybu aj hornú polovicu tela.

Manuálne steppery – lacnejšie, nevýhodou je menšie množstvo funkcií a ťažšie nastaviteľný odpor.

Elektronické steppery – drahšie, majú viac funkcií, kladú menšiu záťaž na členky a kolená.

Aké sú výhody cvičenia na stepperi?

  • Nezaťažujete kĺby.
  • Pravidelným tréningom bojujete proti civilizačným chorobám (cukrovka, vysoký krvný tlak).
  • Znižujete pokojovú tepovú frekvenciu, čo je prospešné pre srdce.
  • Zvyšujete dýchaciu kapacitu.
  • Chudnete.
  • Zlepšujete si dobrú náladu vyplavovaním endorfínov.
  • Šetríte čas a peniaze za posilňovňu.

stepper

Načo je stepper dobrý?

Chudnutie. Možno to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, ale aj cvičenie na stepperi je aeróbne cvičenie, pri ktorom sa spaľujú kalórie. Nemusíte výhradne len bežať či robiť vysiľujúce kardio cviky.

Stepper na chudnutie je veľmi vhodný pre ľudí, ktorí nemajú čas navštevovať posilňovne, a zároveň nemajú doma dostatok miesta na iné fitness prístroje, ako napríklad bicykel či bežiaci pás. Stepper je veľmi vhodný aj pre obéznych ľudí, ktorí s chudnutím ešte len začínajú. Tiež pre mamičky na materskej dovolenke, ktoré chcú zhodiť nejaké tie popôrodné kilá.

Formovanie postavy. Najmä ženy, ale aj muži túžia po krásne vyformovanom a pevnom pozadí. Stepper je ideálna voľba na tvarovanie zadku a dolných partií tela. Už 20 minút denne Vám vypracuje zadok, za ktorým sa nejedna hlava bude otáčať.

Kondícia. Pravidelným cvičením na stepperi si zlepšujete Vašu kondíciu a prispievate tak k správnemu fungovaniu Vašich kĺbov, posilňujete svaly a zlepšuje sa aj držanie Vášho tela. Cvičenie na stepperi pozitívne pôsobí na Váš kardiovaskulárny systém a zlepšuje sa Váš zdravotný stav, preto je vhodné aj pre starších ľudí.

Vyberte si z najlepších stepperov!

Schody inSPORTline ProfiStair button

Stepper inSPORTline Avalor ST

button

CARDIO HIIT TRAINER PROFORM

button
Mini twist stepper inSPORTline Jungy button

STEPPER SOLE SC200 

button
Stepper inSPORTline Rote button

Parametre výberu steppera

Rovnako, ako pri výbere trenažéra či rotopeda, aj pri výbere vhodného steppera musíme brať do úvahy určité kritéria. Je dôležité zohľadniť váhuvýšku, aby ste si zaobstarali stepper maximálne vyhovujúci a šitý na mieru.

Pred kúpou steppera si odpovedzte na otázku, či chcete stepper využívať na vytrvalostný tréning a spaľovanie kalórií alebo patríte skôr medzi rekreačných športovcov, ktorí chcú stepper využívať menej často, v menšej intenzite, napríklad ako rehabilitáciu či doplnok iného druhu cvičenia.

V prípade, že patríte do prvej skupiny ľudí, odporúčame Vám zaobstarať si stepper s pomocnými držadlami, pomocou ktorých zapojíte do pohybu aj zvyšok tela. Obyčajný mini stepper nie je pre Vás absolútne vhodný a je skôr na škodu ako na úžitok.

Nosnosť rámu

Väčšina stepperov má maximálnu nosnosť v rozmedzí 100 až 130 kg. V prípade, že patríte medzi objemnejší ľudí, dajte si záležať na výbere takého steppera, ktorý má dostatočnú nosnosť aj s patričnou rezervou. Pozornosť venujte aj samotnej konštrukcii steppera. Mala by byť čím robustnejšia a pevnejšia, aby vydržala aj vyššiu záťaž.

Konštrukcia rámu

Z hľadiska konštrukcie sú na trhu mini stepperystojanové steppery. Mini steppery majú najväčšiu výhodou v skladnosti a ich malej veľkosti. Cena steppera nie je vysoká. Nevýhodou je však kratšia životnosťnemožnosť nastavenia rôzneho stupňa záťaže. Ako už bolo spomínané vyššie, tento typ steppera je vhodný na rekreačný typ cvičenia.

Stojanové steppery sú mohutnejšie, majú spravidla vyššiu nosnosť a vydržia dlhšie. Sú však drahšie a zaberú väčší priestor ako ich bezriadidlové mini verzie. Sú vhodné pre aktívnych športovcov, na chudnutie a udržiavanie kondície.

Regulácia záťaže

Poznáme viacero variant nastavovania a regulácie záťaže. Prvým typom je magnetická brzda. Tieto steppery sa najčastejšie nachádzajú v posilňovniach, pretože sú veľmi sofistikované, výkonné a v neposlednom rade aj drahé. Systém permanentného magnetu spočíva v približovaní a odďaľovaní od brzdového prvku a tým sa reguluje odpor.

Steppery regulované otáčaním tlmiča sú ďalším variantom. Ich princíp je jednoduchý. Obsahujú otočný tlmič so stupnicou, pomocou ktorého si nastavíte záťaž, s akou chcete práve cvičiť. Tieto typy stepperov sú najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Pozor si treba dať na lacnejšie verzie, ktoré môžu mať nižšiu životnosť.

Mini steppery možnosť regulácie záťaže väčšinou nemajú. Preto s tým pri kúpe mini steppera treba počítať a zhodnotiť si cieľ našich tréningov.

Meranie tepovej frekvencie

Tie najlepšie steppery sú vybavené veľmi citlivými senzormi na zaznamenávanie vašej tepovej frekvencie. Môžete používať aj hrudný pás, ktorý potom bezdrôtovo prenáša informácie z pásu do počítača a vyhodnocuje Vám ich. To ocenia najmä nároční používatelia, ktorí si dajú záležať na správnej technike a efektivite cvičenia.

Lacnejšie modely ponúkajú možnosť merania tepovej frekvencie pomocou dotykových či ušných snímačov. Tie nie sú veľmi presné, slúžia skôr na orientačné určovanie tepu, ale na domáce cvičenia pre nenáročných sú vyhovujúce a dostačujúce.

Náš tip
Twist stepper inSPORTline Skeleton

  • stabilná oceľová konštrukcia s unikátnou povrchovou úpravou
  • 2 hydraulické tlmiče, 12 stupňov záťaže 
  • patentový systém nastavenia záťaže umožňuje meniť odpor tlmičov
  • tichý chod
  • fľaška aj držiak na fľašu súčasťou balenia
  • veľký prehľadný displej
  • computer zobrazuje: čas, rýchlosť, vzdialenosť, spálené kalórie, tepovú frekvenciu,

 

button

Ako cvičiť na stepperi?

Aj keď sa zdá byť cvičenie na stepperi veľmi jednoduché, predsa len nie je na škodu pripomenúť si základné pravidlá správneho a efektívneho cvičenia. Na stepper sa postavte vždy celou plochou chodidiel. Možno budete mať nutkanie dvíhať päty a prepínať špičky, ale je to nesprávne. Snažte sa kontrolovať a chodidlá zo steppera nedvíhať.

Rozloženie tlaku by malo byť rovnomerné. Na obe nohy by sme mali zatláčať rovnakou silou a snažiť sa vyvíjať rovnaký tlak. V opačnom prípade môže byť jedna strana zaťažená viac a prejaví sa to na bolestivosti kĺbov či bedra na jednej strane.

Vzpriamené držanie tela. Snažte sa pri cvičení na stepperi o vzpriamený postoj. Paže by sa vám mali  prirodzene pohybovať pozdĺž tela, ako keď kráčate.

Pre formovanie postavy je vhodnejšie silové šliapanie. Zvoľte si teda vyšší odpor šliapania a menšiu frekvenciu krokov. Ak je vaším cieľom primárne chudnúť, vtedy voľte opačnú variantu – nižší odporväčšia frekvencia krokov.

Kedy je najvhodnejšia doba na cvičenie?

V prípade, že chcete schudnúť, tak najideálnejšie je cvičiť vždy ránonalačno. Pokiaľ s cvičením ešte len začínate, dĺžku tréningu predlžujte postupne. Pre čo najefektívnejšie chudnutie by ste mali cvičiť aspoň 30 minút, optimálne 3x do týždňa.

Ak si pomocou steppera postavu formujete, vtedy nie je dôležité cvičiť ráno. Pokojne môžete cvičiť kedykoľvek počas dňa. Odporúčame si dať stepper pred televíziu a cvičiť pri obľúbenom filme či programe. Vaša myseľ tak nebude zamestnaná cvičením a myšlienkami nato, že už nevládze a Vy tak spojíte príjemné s užitočným.

Rozcvička – áno či nie?

Rozcvička je základ cvičenia. To majte na pamäti vždy, keď sa chystáte zapojiť svoje telo do akejkoľvek pohybovej aktivity. Rozcvička Vám pomôže rozprúdiť krv, zahriať dostatočne svaly pred cvičením. Zabránite vzniku svalovej horúčky a vaše telo sa tým cíti byť pripravené na záťaž.

Náš tip
Twist stepper inSPORTline Big

stepper

  • computer zobrazuje: čas cvičenia, počet krokov, spotrebu kalórií, scan
  • maximálna výška používateľa: bez obmedzenia
  • nosnosť: 100 kg, hmotnosť: 9 kg
  • rozmery: d.48  ×  š.42 × v.21 cm
  • kategória HC (podľa normy EN957): vhodné pre domáce využitie

button

Najvhodnejšia rozcvička je rozcvička celého tela. Začnite pekne postupne od hlavy po päty. Krúživými pohybmi precvičte krk, ramenné kĺby, zápästia. Postupujte smerom nadol k bedrovým kĺbom. Krúžte bokmi a panvou, kolennými kĺbmi a nevynechajte ani členky. Tie sa Vám pri cvičení na stepperi zapájajú naplno.

Po tejto rozcvičke si dajte krátke zahriatie – tzv. warm-up. Veľmi účinné je skákanie, jumping jacks, zopár klikov či dvihov na hrazde. Skrátka nejaké aktivita, ktorá vás za pár okamihov rýchlo zahreje. Budete sa tak cítiť pripravenejší a zároveň sa týmto nabudíte na cvičenie.

Stepper na bazoši

Ekonomicky výhodným aspektom je kúpiť si používaný lacný stepper na rôznych bazároch či facebookových skupinách. Šetrí to vašu peňaženku, ale nie všetko, čo je ekonomicky výhodné, v skutočnosti aj výhodné je.

Treba si dať pozor najmä aj steppery, ktoré sú už používané dlhšiu dobu a ich životnosť sa teda blíži ku koncu. Takto môžete skôr prerobiť, ako zarobiť. Vždy je lepšie si kúpiť nový stepper alebo stepper, ktorý bol používaný minimálne, ako kúpiť stepper za zlomok ceny, ktorý Vám vydrží možno pár týždňov.

Tipy na domácu údržbu

Stepper je z hľadiska údržby veľmi jednoduchý fitness prístroj a jeho údržbu zvládne bez problémov aj každá žena. K dlhoročnej funkčnosti môžete prispieť dodržiavaním týchto jednoduchých zásad:

  • Minimálne raz týždenne utrite zo stepper pot a prach jemnou handričkou.
  • Raz za mesiac podoťahujte všetky skrutky a vyskúšajte stepper pri cvičení. Povysávajte alebo zmyte podlahu pod stepperom.
  • Dvakrát do roka utrite aj vnútro steppera, naolejujte pohyblivé časti a skontrolujte trecí pás.

Recenzie a skúsenosti na stepper

V nasledujúcich odsekoch Vám prinášame stručnú charakteristiku a recenzie na najčastejšie používané typy stepperov inSPORTline.

Recenzia Twist stepper inSPORTline big

Twist stepper inSPORTline big je u používateľov veľmi obľúbený a dokonca získal ocenenie produkt roka 2017. nastaviteľnú záťaž, tichý chod, bočný nášľap, gumové úchytky. Ďalej má posuvné pedále, ktoré určite oceníte. Twist stepper sa veľmi šikovne pohybuje do strán a pomôže Vám zapracovať na problémových partiách. Jeho maximálna nosnosť je 100 kg. Počítač zobrazuje čas cvičenia, počet krokov, spálené kalórie, scan.

 

stepper

 

Recenzia Mini stepper inSPORTline Cylina

Tento Mini stepper od značky inSPORTline spadá do kategórie základnej triedy.nastaviteľnú výšku kroku, počítač, tichý chod. Vďaka hydraulickým tlmičom je cvičenie na stepperi šetrné k Vašim kĺbom. Počítač zobrazuje základné parametre ako čas, kroky, kalórie, scan. Jeho nosnosť dosahuje 100 kg.

Veríme, že sme Vám pomohli zorientovať sa a s pomocou nadobudnutých informácií bude pre Vás hračkou vybrať si správny stepper do Vašej domácnosti!

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených e-shopoch inSPORTline.sk a eFitness.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*