Loading...
Zdravie

Fitlopta pomáha správnemu držaniu tela a spevňuje chrbát

fitlopta
Rate this post

Fitlopta alebo gymnastická lopta je Vám určite dobre známa. Pred pár rokmi táto primárne cvičebná pomôcka zaznamenala veľký boom a jej popularita ešte stále rastie. Prečo vlastne a aké sú jej využitia sa dočítate v tomto článku. Tiež sa dozviete, čím sa riadiť pri výbere fitlopty.

Fitlopta ako cvičebná pomôcka alebo stolička?

Využitie fitlopty siaha za hranice fitness centra či posilňovne. Často sa s ňou stretnete aj na návšteve u fyzioterapeuta alebo dokonca aj v kanceláriách. Ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a za počítačom pravidelne trávia veľkú časť dňa využívajú fit loptu namiesto stoličky.

Takáto náhrada pohodlného kancelárskeho kresla vám môže zachrániť chrbticu. Síce fitlopta neponúka rovnaký komfort, ale za to ste na nej nútení udržiavať rovnováhu a vzpriamenú chrbticu. Sedením na fitlopte zapájate hlboké chrbtové svaly, podobne ako pri rôznych športoch – napríklad beh alebo plávanie.

Náš tip na fitloptu:

Gymnastická lopta inSPORTline Top Ball 55 cm

 

button

Hlavným využitím fitlopty však ostáva cvičenie. Využiť sa dá na širokú škálu cvikov. Pomôže vám pri svalovom tréningu a vhodná je aj pre ľudí snažiacich sa o štíhlejšiu figúru. Dôležitý je výber správnej fitlopty. Takisto existuje množstvo cvikov na fitlopte pre ženy v ranných či pokročilejších štádiách tehotenstva.

Toto video je príklad, ako efektívne cvičiť na filopte

Čim sa riadiť pri výbere fitlopty?

Na prvý pohľad ide o banálnu záležitosť, no výber fitlopty netreba podceňovať. Hlavným parametrom je priemer. Zvyčajne sa stretnete s 6 rôznymi priemermi: 44, 55, 65, 75 , 85 a 95 cm. Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší človek, tým väčší priemer fitlopty potrebuje. Najmenší priemer je vhodný najmä pre deti s výškou 150cm a menej, zatiaľ čo ten najvyšší ocenia vysokí muži nad 195 cm.

Pred kúpu fitlopty je dobré si ju niekde vyskúšať, či už vo fitness centre alebo športovom obchode. Tak sa uistíte, že vám vybraný priemer sadne a vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Na trhu je tiež viac druhov gymnastických lôpt. Poznáme klasické fitlopty, ktorých využitie je najuniverzálnejšie. Ich jednoduché prevedenie umožňuje cvičenie aj náhradu stoličky. Ide o najlacnejší a najdostupnejší typ.

Ak však chcete gymnastickú loptu využívať primárne na sedenie, vhodnejšou voľbou je pre vás niektorá zo špeciálnych typov balónovej stoličky. Ide o fitloptu vloženú do konštrukcie s operadlom a posúvacími kolieskami, teda získate plnohodnotnú náhradu stoličky, ktorá vám pomôže udržať vašu chrbticu rovnú a bez ujmy aj pri dlhých hodinách strávených v sede.

Cena fitlopty

V závislosti od prevedenia a druhu nájdete fitlopty v cenovej relácii od 8 € až po sumu blížiacu sa 100 €. Už základná fitlopta bez akýchkoľvek prídavných vylepšení vám ponúka jednoduchú a dostupnú možnosť ako spraviť niečo pre seba a svoje zdravie.

Náš tip na fitloptu:

GYMNASTICKÁ LOPTA PROFI FIT BALL JORDAN 55 CM ČERVENÁ

 

button

Jedna lastovička leto nerobí

Fitlopta je skutočne skvelá gymnastická pomôcka, vhodná pre ľudí v každom veku. Pomáha spevniť chrbát a upraviť držanie tela. No ak chcete byť skutočne fit, musíte tomu obetovať viac, ako zopár hodín sedenia či cvičenia na fitlopte.

Vhodnou kombináciou je šport, ktorý Vám rozprúdi krv v žilách, keďže aj pri cvičení na fitlopte stále „len“ sedíte. Plávanie, cvičenie, či beh – výber je len na Vás. Ak pridáte k fitlopte jednu z týchto aktivít, výsledky sa dostavia skôr a intenzívnejšie, ako by ste možno očakávali.

V prípade, že ste skôr „domased“ a chodenie do fitka či na plaváreň Vám už na prvé počutie príde odpudzujúce, máme pre Vás dobrú správu! Nemusíte nikam chodiť. Doma si síce nezaplávate, no stačí žinenka a zopár ľahkých „jednoručiek“, a razom máte domáce fitness centrum.

Náš tip na jednoručky pre dámy:

Jednoručky na aerobic Laubr 2x1kg

 

button

Naozaj stačí tak málo a bez problémov si doma odcvičíte celé telo. Internet je plný video návodov na domáce cvičenia s vlastnou váhou alebo jednoručnými činkami, s ktorými precvičíte množstvo partií a cvikov. Platí staré známe: „kto chce hľadá spôsoby, kto nie dôvody“.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch insportline.sk, efitness.sk. 
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Náš výber
Klavír pre začiatočníkov
ladicka na gitaru
klavír
gitara