Aktuálny článok je vhodný pre všetkých gitaristov-začiatočníkov. Ak ste aj vy jedným z tých hudobných nadšencov, ktorí sa práve rozhodli začať učiť na gitare, tak v tomto článku Vám prinesieme všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali o gitarách vedieť a na základe nich sa rozhodnúť, ktorá je tá správna gitara pre začiatočníkov.
Existuje viacero druhov gitár a ak nerozumiete problematike, tak sa Vám môžu zdať na prvý pohľad podobné. Poviete si, veď buď sú elektrické alebo akustické. No ako vo všetkom, tak aj v prípade gitár je nutné rozlišovať pár základných pravidiel, podľa čoho si správnu gitaru vybrať.
Naučte sa hrať na gitaru od profesionála! Prvá lekcia zdarma.
Lekcie gitary cez Skype alebo osobne s profesionálnym gitaristom Lukášom Kyškom
- individuálny štúdijný plán zameraný na potreby študenta
- moderné spôsoby výučby
- dlhoročné skúsenosti a profesionálny prístup
Akú gitaru pre začiatočníkov?
Pred odpoveďou na túto otázku, by ste si mali položiť prinajmenšom dve ďalšie podotázky. Akú formu výuky plánujete realizovať? Akému druhu hudby sa chcete v budúcnosti venovať?
Ak plánujete byť samoukom alebo chcete absolvovať hodiny u súkromného učiteľa a zamerať sa na „pop-music“ – teda hrať známe hity len tak pre seba či zabávať tým svoje okolie na spoločenských akciách, tak je vhodné zvoliť akustickú gitaru-typu dreadnought.
Náš tip na gitaru:
- Typ tela: dreadnought
- Tvar hlavy: Fender ’70s
- Vrchná doska: laminovaný smrek s vrúbkovanou výstužou v tvare písmena “X”
- Zadná doska + boky: laminovaný mahagón
- Krk: mahagón, v tvare “C”
- Hmatník: palisander
Dreadnought gitary sú typické kovovými strunami, väčším telom a užším hmatníkom. Využívajú sa väčšinou ako podklad pod pesničky. Samozrejme využitie nájdu nielen v pop-music, taktiež v rocku, folku a ďalších žánroch.
V prípade, že chcete navštevovať hodiny gitary na základnej umeleckej škole, tak vhodná gitara pre začiatočníkov je jednoznačne klasická gitara-španielka. Klasické gitary sú vhodné rovnako pre deti, pretože u klasických gitár rozlišujeme viacero veľkostí, ktoré si jednotlivci volia podľa veku, výšky, stavby tela.
No ak už od začiatku viete, že sa túžite naučiť hrať gitarové sóla, riffy a všetky „rockové vypaľovačky“, tak určite zvoľte elektrickú gitaru. Musíte však počítať s tým, že pre dosiahnutie Vami vysnívaného zvuku budete potrebovať kombo, prípadne zosilňovač a reproduktory. Elektrická gitara pre začiatočníkov je vhodná napríklad vo forme výhodných gitarových setov, ktoré obsahujú všetko potrebné pre hranie na elektrickej gitare.
Gitara-druhy jednotlivých gitár
Ako už bolo načrtnuté v predošlom texte existuje viacero druhov gitár. Za najzákladnejšie rozdelenie gitár je možné považovať ich roztriedenie na gitary elektrické a akustické.
Elektrické gitary
K tomu, aby vypúšťali pre nich charakteristický zvuk potrebujú elektrické gitary zapojenie do elektriky. Preto okrem gitary potrebujete k plnohodnotnému hraniu ešte zosilňovač a reproduktory. Taktiež je možné pre hranie zvoliť kombo-zariadenie, ktoré zahŕňa obe zložky (zosilňovač a reproduktory) v jednom. Pri hre na elektrickej gitare sa používajú často aj gitarové efekty.
Náš tip na gitaru:
- Krk: GRGM Javor
- Telo: Topoľ
- Hmatník: Palisander
- 24 Medium pražcov
- Snímače: 2x Infinity R (H), Keramické
- Pochrómovaný hardware
- Vrátane púzdra
- Cenovo dostupná – od 212,- € !
Akustické gitary
K hraniu na akustickú gitaru nepotrebujete žiadne ďalšie zariadenia. Existujú ale aj elektroakustické gitary, ktoré sa od akustických líšia tým, že ich je možné pomocou jacku zapojiť do elektriky a hrať na reproduktory. Využitie nájdu u všetkých, ktorí plánujú hrať na verejnosti, prípadne nahrávať pesničky a všetky svoje nápady.
Akustické gitary ďalej rozdeľujeme:
- Klasické gitary- španielky
- Westernové gitary
Bližšie predstavenie jednotlivých typov akustických gitár nájdete v článku zameranom čisto na akustické gitary.
„Lacná gitara“ –oplatí sa?
Možno patríte k skupine tých ľudí, ktorí si nie sú istí tým ako to u nich s hrou na gitare dopadne. Láka vás vedieť hrať a chceli by ste byť dobrý ako gitaristi, ktorých ste videli na koncerte či videu, no nie ste si istý tým či budete schopný prejsť celým procesom pravidelného trénovania a cvičenia.
Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!
Pre všetkých, ktorí nechcú investovať príliš veľa do prvej akejsi „pokusnej gitary“ existujú aj varianty v nižších cenových kategóriách. Ich kvalita a zvuk samozrejme nedosahuje kvalít tých najkvalitnejších gitár, avšak úlohu, ktorú má táto gitara zohrávať splňujú nadmieru dostatočne.
Pri kúpe gitary platí pravidlo, že nie každá lacnejšia gitara musí byť nutne horšia v porovnaní s gitarami, ktoré patria do vyššej cenovej kategórie. Stále záleží na konkrétnom modeli. Samozrejme vyššie cenové rozdiely gitár sú spojené s používaním kvalitnejších materiálov a súčiastok.
Gitara pre ľavákov- žiaden problém !
Ak ste ľavákom, tak nevešajte hlavu. Okrem gitár, ktoré sa vyrábajú pre pravákov, existujú aj gitarové varianty pre ľavákov. Výber je oproti klasickým „praváckym“ trochu zúžený, ale to vám nebráni stať sa dobrým a kvalitným gitaristom.
Náš tip na gitaru pre ľavákov:
FENDER SQUIER AFFINITY TELECASTER LH MN
- Elektrická gitara zo série Affinity, ľavoruká
- Telo vyrobené z jelšového dreva
- Skrutkovaný javorový „C“ krk
- 21 Medium Jumbo pražcový javorový hmatník
- Snímače: 2x Infinity R (H), Keramické
- Cenovo dostupná – od 185,- € !
Medzi známych gitaristov „ľavákov“ patria aj gitaristi ako: Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Kurt Cobain, Bob Geldof alebo Dick Dale.
Struny na gitaru
Struny sú neoddeliteľnou súčasťou každej gitary. Rozlišujeme nylonové a kovové struny.
Nylonové struny sa používajú u klasických-španielských gitár a je pre nich charakteristický jemnejší a tichší zvuk. Svoje uplatnenie nachádzajú hlavne v klasickej hudbe, španielskej hudbe, flamencu. Pre nylonové struny je typická vybrnkávacia forma hrania. Ak by ste sa rozhodli na klasickú gitaru natiahnuť kovové struny, mohla by sa vám roztrhnúť kobylka. Gitara pre začiatočníkov je vhodnejšia s nylonovými strunami.
Kovové struny sa používajú u westernových gitár, pri hraní akordov a doprovodov k pesničkám. Ak ste boli zvyknutý na nylonové struny alebo začínate hrať rovno na kovové, tak pre vás môže byť spočiatku hranie na gitare bolestivé. Tieto struny sa používajú u všetkých elektrických gitár a taktiež v prípade akustických westernových gitár. Je pre nich typické hranie s trskákom. Kovové struny majú podstatne silnejší a jasnejší zvuk v porovnaní s nylonovými strunami.