O joge počujeme tu, tam – takmer z každej strany. Prečo si ju vlastne ľudia tak veľmi obľúbili? Pomáha nás zbavovať stresu, zlepšovať imunitný systém…a vlastne, je to čas, kedy sa nesústredíme na nič iné, len na seba. Odkiaľ k nám prišla a ako ju vlastne správne cvičiť, si povieme v riadkoch nižšie.
Cvičenie jogy má množstvo blahodarných účinkov
Počiatky jogy pochádzajú z indickej filozofie. Išlo vlastne o prepojenia tela a ducha. Budhisti a hinduisti verili, že joga ich dokáže priviesť na vyšší level premýšľania, oslobodia sa ňou od materiálnych vecí (resp. hmotnej existencie) a dokážu ňou poznať tzv. najvyššiu pravdu. V dnešnom svete pri vyslovení slova „joga“ si mnohí z nás predstavia skôr cvičenie, žiadnu filozofiu. V súčasnosti patrí joga medzi najobľúbenejší druh nie len domáceho cvičenia.
Zdraviu prospešné účinky jogy:
- eliminuje stres – tým, že je to cvičenie, pri ktorom sa musíte sústrediť na svoje dýchanie, nás núti vnímať svoje telo o čosi viac, a tým sa naše telo doslova upokojí
- koncentrujete sa viac – pri cvičení jogy sa naučíte správne dýchať. Ak Vás postrehnú nečakané problémy v práci, viete „ako na“ dýchanie, a teda sa viete koncentrovať viac. Hravo zvládnete aj starosti.
- zlozvyky – veľa ľudí vo svete sa vďaka joge zbavilo svojich zlozvykov či závislostí. Vyskúšajte ju tiež!
- joga dáva sebadôveru a prináša sebarealizáciu
- joga pre telesné zdravie – cvičením jogy zostáva Vaše telo zdravé a vitálne. Sami na sebe budete cítiť, že po nejakom čase ste dokonca flexibilnejší.
- joga pre duševné zdravie – v obrovskej miere joga pomáha našej psychike. Jej cvičením viete zmeniť svoj negatívny prístup na pozitívny, a to v mnohých oblastiach. Na problémy sa už nebudete pozerať, ako na niečo zlé, ale budete sa snažiť z nich vyťažiť to najlepšie pre Vás.
Ako cvičiť jogu – stručne a jednoducho
Joga má však aj svoje pravidlá. Tie by sme mali poznať a preto uvádzame stručný prehľad:
- Do rozcvičky je vhodné zaradiť cviky, ktoré uvoľňujú kĺby, posilňujú svaly, precvičujú dýchanie
- Kĺby sa rozcvičujú postupne – najprv rozhýbanie prstov, krúženie zápästia, pohyb lakťov, krúženie v ramennom kĺbe
- Postupné uvoľnenie svalstva – najprv telo rozhýbať v prednom a zadnom smere, potom úklonmi v bok
- V konečných polohách je možné chvíľu ostať a „predýchať“ cvik
- Pripraviť telo na cvičenie – realizácia predkonových a záklonových cvikov, uvoľnenie kĺbov rotačnými pohybmi
- Vytvorenie vlastnej zostavy cvikov jogy, cviky prispôsobiť „na seba“
- Cvičenie stále zladiť s dychom
- Každý cvik cvičiť 5-10 krát
- Telo zaťažovať cvikmi postupne
Chystáte sa cvičiť jogu doma? Tieto pomôcky by sa Vám mohli hodiť
Jóga set inSPORTline Basic | ![]() |
![]() |
Joga valec inSPORTline Evar |
![]() |
![]() |
DÁMSKE BEZŠVOVÉ TIELKO NA DYNAMICKÚ JOGU |
![]() |
![]() |
DÁMSKE LEGÍNY NA FITNESS S POTLAČOU RUŽOVÉ ADIDAS |
![]() |
![]() |
Joga súprava inSPORTline Complete |
![]() |
![]() |
Joga pre začiatočníkov
Ako to býva pri všetkých cvičeniach, aj pri joge nájdete množstvo cvikov. Kým jedny sú vhodné pre začiatočníkov, iné sú vhodné pre pokročilejších a podobne. Avšak medzi základné pozície každého človeka, ktorý sa joge venuje patria tieto:
- postavte sa chodidlami na podložku, ruky dajte vedľa tela, dýchajte plynule – vyťahujte sa ako keby smerom nahor, vnímajte ako sa Vám predlžuje chrbtica (pozícia Hora)
- ak ste v pozícii Hora, zodvihnite ruky nad seba a pomaly si ako keby sadajte na stoličku, pričom váhu nechajte na pätách (pozícia Stolička)
- ak ste v pozícii Hora, mierne rozkročte nohy na šírku Vašich ramien, pomaly dajte jednu nohu dozadu a oprite sa o špičku chodidla, ruky zodvihnite nad hlavu podobne ako pri Stoličke (pozícia Bojovník)
Vybavenie na jogu
Ak ste sa rozhodli skúsiť jogu, možno Vám hneď napadla otázka, či na to potrebujete nejaké špeciálne pomôcky či oblečenie. Prvá rada na úvod znie, cvičte v tom, v čom sa cítite naozaj pohodlne. Čo sa týka pomôcok na cvičenie, určite budete potrebovať podložku na cvičenie alebo karimatku. Pri joge tiež využijete aj tzv. joga valec, ktorý okrem iného viete využiť aj pri iných fitness cvičeniach. Pri cvičení jogy nezabúdajte ani na multifunkčný pás na jógu, ktorým jednoducho zvládnete aj náročnejšie pozície.
Joga a chudnutie
Joga sa od iných druhov cvičení odlišuje v tom, aké svaly sú pri jej vykonávaní zapájané. Je ťažko povedať, ktorý typ jogy naštartuje na chudnutie práve Vaše telo. Pokiaľ sa rozhodnete cvičiť najmä preto, že chcete schudnúť, odporúčame cvičenie jogy spojiť napríklad s behaním. Avšak. Doposiaľ najúčinnejším typom, ktorý priniesol výsledky aj v chudnutí je tzv. silová joga (alebo ang. power yoga). Ide v nej o cvičenie s vlastnou váhou, podobne ako pri workoute.