Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Klavírne krídlo – ušľachtilá elegancia s krásnym zvukom

klavírne krídlo

V tomto článku si povieme niečo bližšie o klavírnom krídle. Ide o pomerne rozmerný nástroj, ktorý sa nevmestí len tak hocikomu do obývačky. Tento nástroj stojaci na troch nohách je možné vidieť v koncertných sieňach či v divadlách. Slúži ako sólový nástroj či k sprievodu. Tento typ sa samozrejme vyznačuje aj kvalitným zvukom, takže hra na ňom je zážitok.

Keďže je to dosť veľký hudobný nástroj, jeho prenášanie a uskladňovanie je zložitejšie. Ďalšou položkou je cena. Kvôli kvalitným materiálom a precíznej práci sa cena šplhá až do výšky niekoľko tisíc, ba až desiatok tisíc eur.

Táto cena však zodpovedá kvalite spracovania tohto hudobného nástroja. Ide síce o drahú záležitosť, no nie je nutne určený len profesionálnym hráčom. Veľkoleposť klavírneho krídla ho povyšuje nad obyčajný hudobný nástroj. Ide o hudobný nástroj, ktorý vdýchne vašemu príbytku dušu a to nie len ľubozvučnými tónmi ale aj ušľachtilým vzhľadom.

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

V článku sa tiež dozviete:

 • Rozdiel medzi klavírnym krídlom a pianínom
 • Ako sa o klavír starať
 • Vhodná alternatíva veľkého klavírneho krídla

Klavírne krídlo alebo pianíno?

Mnoho ľudí si zamieňa klavírne krídlo s pianínom. Klavírne krídlo sa od pianína líši v tom, že v skrini krídla sú struny natiahnuté vodorovne, teda paralelne s podlahou. Pianíno je podstatne menší nástroj, v ktorom sú struny vedené zvisle, a preto je možné ho uložiť k stene vašej obývačky. Cenovo je pianíno dostupnejšie, aj vhodnejšie pre začiatočníkov. No ak ste už rozhodnutí pre klavírne krídlo, ďalej sa dozviete viac informácií.

Údržba klavírneho krídla

Z hľadiska údržby platia podobné pravidlá pre klavírne krídlo a pianíno. V miestnosti, kde sa klavír nachádza, sa musí udržiavať rovnaká teplota a vlhkosť vzduchu. Prečo? Klavíri sú vyrobené z prírodných materiálov, ktoré majú vlastnosť nasávať okolitú vlhkosť. Ak je v miestnosti nerovnováha teploty vzduchu a vlhkosti, môže sa poškodiť konštrukcia klavíra, nastať oneskorený chod klávesu či tlmený zvuk, a rovnako aj hrdzavenie strún.

Sucho v miestnosti spôsobuje rýchle zoschnutie drevených, plstených a kožených súčastí. Preto najlepšie je umiestniť klavír pri vnútornej stene bytu alebo domu, aby sa čo najviac eliminovalo nasávanie vlhkosti z stien. Pomôcť sa dá aj klimatizačnou jednotkou, ktorá udržiava v miestnosti požadovanú teplotu a vlhkosť alebo zariadenie, ktoré sa montuje priamo do klavíra, a udržiava požadovanú klímu  priamo v ňom.

Náš tip na klavírne krídlo:

klavírne krídloklavírne krídlo

PETROF P173 Breeze Demichippendale Mahogany

 • Akustické krídlo zo série Art Collection
 • Rezonančná doska: smrek (radiálne rezaný), aktívna plocha 1,3m²
 • Liatinový rám
 • Kostra klavíru a kobylka: buk/masívny javor
 • Klaviatúra: tangenciálne rezaný smrek (kladivka Renner), vyvážená olovom
 • Prevedenie: lesklé mahagónové
 • Rozmery: 1730 x 1525 x 1025mm
 • Hmotnosť: 320kg
 • Dostupné aj v prevedení Chippendale Mahogany

 

button

Klavír je dôležité aj správne umiestniť. Vhodná je pevná a rovná podlaha, ktorá zvládne uniesť veľkú váhu klavírneho krídla. Najlepšie je ho umiestniť čo najďalej od okna, radiátora či pece.

Aby zvuk klavíra čo najlepšie vynikol, miestnosť musí byť aj akusticky vhodne zariadená. Mala by to byť väčšia miestnosť s pravidelnými plochami a mali by byť v nej predmety, ktoré nepohlcujú zvuk. Vďaka tomu nič nebráni tomu, aby sa časť zvuk klavíra dostala k poslucháčovi priamo z klavíra a časť sa odrazila od stien.

klavírne krídlo

Ľudia zvyknú ozdobovať klavír rôznymi vázami s kvetmi či rodinnými fotografiami, avšak takéto ozdoby nie sú vhodné. Môže sa totiž poškodiť lak a farba dreva a v neposlednom rade to ovplyvňuje výsledný zvuk. O klavír sa treba aj pravidelne starať, čo zahŕňa pravidelné ladenie aspoň raz – dvakrát ročne, premazávanie a čistenie, nastavenie mechaniky a čistenie vhodnými prostriedkami. Každodenná údržba zahŕňa pretretie klávesov navlhčenou mäkkou bavlnenou látkou. Nie sú vhodné prostriedky, ktoré obsahujú alkohol alebo rozpúšťadlo, mastné prípravky, leštenky či napustené čistiace utierky.

Náš tip na klavírne krídlo:

Pearl River GP148 Baby Grand Ebony Polish

 • Akustické klavírne krídlo zo série Designer Baby Grand
 • Rezonančná doska a rebrá nástroja sú vyrobené z masívneho smreku
 • Klávesy sú vyrobené z masívneho smrekového dreva
 • Struny sú vyrobené z drôtu German Röslau
 • Nástroj disponuje trojicou mosadzných pedálov
 • Rozmery: 150,5 x 148,6 x 99,2 cm. Hmotnosť 280 kg

Nakupujte cez eshop!

 • Doprava zadarmo
 • Záruka 3 roky
 • Vrátenie do 30 dní

 

button

Vďaka pravidelnej údržbe sa vám klavírne krídlo odvďačí kvalitným zvukom a výdržou až niekoľko desiatok rokov.

Akustické klavírne krídlo vs digitálne klavírne krídlo

V súčasnosti je možné mať doma klavírne krídlo aj u bežného smrteľníka, ktoré je cenovo dostupnejšie a vďaka svojim menším rozmerom sa pohodlne zmestí do obývačky. Na trhu sú totiž aj menšie akustické klavírne krídla, ktoré ponúkajú rovnako kvalitný zvuk a dynamický rozsah ako veľké klavírne krídla. Sú vyrobené z kvalitných materiálov.

Klavírne krídlo

Manipulácia s nimi je omnoho jednoduchšia, pretože vďaka malým rozmerom majú aj nízku hmotnosť. Tieto klavíri sú vhodné pre základné umelecké školy, menšie koncertné miestnostiobývačky domov či bytov. Hodia sa pre začiatočníkov, no najmä pokročilejším klaviristom. O vysokej kvalite týchto klavírnych krídel sa môžte presvedčiť aj v nasledujúcom videu:

Podobnú konštrukciu majú aj digitálne klavírne krídla. Od tých akustických sa líšia tým, že nemajú klasické struny a kladivká, ale moderné snímacie technológie, ktoré nahrádzajú kladivkovú mechaniku a zvuk originálneho klavíra podobne ako pri digitálnych pián z iného článku. Ani tieto nástroje po zvukovej stránke nezaostávajú za svojimi staršími príbuznými.

Klavírne krídlo môže byť vhodné aj ako typ investície, pričom tento typ investície je podobný napríklad investovaniu do umenia. Viac o tejto téme si môžete prečítať v tomto článku.

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*