Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Kedy sa oplatí kúpiť kombo na gitaru?

kombo na gitaru

Hlavnou funkciou gitarového komba je zosilniť zvuk gitary. Kombo je zariadenie, ktoré obsahuje zosilňovačreproduktor dokopy v jednej „krabici.“ U elektrických gitár je kombo na gitaru neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého gitaristu. Bez komba elektrickú gitaru nie je takmer počuť a svoj charakteristický zvuk tento typ gitary dosiahne jedine po zapojení jacku do komba, prípadne zosilňovačareproduktora. Avšak kombo svoju rolu nezastáva len v prípade elektrických gitár. Na trhu existujú rovnako kombá pre elektroakustické gitary.

 

Gitarové kombo – podľa čoho vyberať?

Kombo na gitaru je možné vyberať podľa viacerých kritérií. Medzi hlavné kritéria, ktoré by ste mali pri kúpe komba zvážiť je: typ zosilňovača, počet a veľkosť reproduktorov.

kombo na gitaru

 

Tranzistorové kombo

Tranzistorové kombá patria k mladším typom aparátov. Tieto kombá sú ľahšie, spoľahlivejšie a menej náchylné na poškodenie. Čo sa týka výkonu, tak tranzistory sú oproti lampám menej výkonné. Platí, že 15W lampové kombo hrá asi tak hlasno ako 30W tranzistorové.

 

Náš tip na kombo:

gitarové kombo fender champion 100

FENDER CHAMPION 100

 • Tranzistorové gitarové kombo
 • Výkon 100W
 • Dvoj-kanálové, 2x 12“ reproduktory
 • Ovládanie pomocou potenciometrov 1.kanál
 • Možnosť pripojiť slúchadlá

 

button

 

Tranzistorové kombá majú zase oproti lampovým kombám čistejší zvuk. Kúpa tranzistorového komba sa odporúča predovšetkým pre začiatočníkov, ktorí chcú doma trénovať a zatiaľ nehrajú v skúšobni a na pódiách s kapelou. Tento typ komba sa dá zadovážiť v nižších cenových reláciách oproti lampovým kombám.

 

Lampové kombo

Pre lampové kombá je charakteristické, že ich predzosilovačkoncový zosilovač obsahuje sklenené svietiace predmety, ktoré pripomínajú žiarovky – elektrónky. Lampové kompo vydáva oproti tranzistorovému kombu hutnejší, basovejší, konkrétnejší a guľatejší tón. Taktiež u lampového komba môžete počítať s väčšou dynamikou, ktorá hru oživí.

Náš tip na kombo:

vox ac15c1

VOX AC15C1

 • Výkon: 15 W
 • Repro: 1x 12 “
 • Počet kanálov: 2
 • Počet vstupov: 2
 • Ovládanie : 3x Volume, Bass, Treble, Tone Cut, Depth, Speed, Reverb Level

 

button

Lampovému kombu stačí polovičný výkon k tomu, aby dosiahol hlasitosť tranzistorového komba. Tieto kombá patria do vyššej cenovej katégórie a hrajú na nich predovšetkým skúsenejší hudobníci, ktorí chcú dosiahnuť plnohodnotnú farbu zvuku, ktorú na tranzistorovom kombe nie sú schopní dosiahnuť. Základnou súčasťou lampového komba sú elektrónky (lampy), ktoré je treba po určitej dobe vymeniť a servisovať.

kombo na gitaru

Hybridné kombo

U hybridného komba zvyčajne platí, že predzosilovač (preamp) je elektrónkovýkoncový zosilovač (poweramp) je tranzistorový. Lampový preamp zaručuje väčšiu dynamiku zvuku a tranzistorový poweramp zabezpečuje cenovú dostupnosť.

 

Pozrite si testovanie hybridného gitarového komba značky Laney:

 

Modelingové kombo

Tento typ aparátu je väčšinou tranzistorový a je charakteristický tým, že predzosilovač obsahuje digitálny procesor. Digitálny procesor dokáže simulovať rôzne zvuky, skreslenia, typy aparátov. Súčasťou modelingového komba sú často aj modulačné efekty (chorus, echo, tremolo…).

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

 

Akustické kombo

Akustické kombá sú určené pre elektroakustické gitary. Tento typ komba je vybavený aj XLR vstupom, ktorý je určený pre mikrofón. Akustické gitarové kombo je určené predovšetkým pre pesničkárov, ktorí sa doprevádzajú hraním na gitaru.

Náš tip na kombo:

gitarové kombo joyo ac 40

JOYO AC-40

 • Výkon: 40 W
 • Repro: 2x 6,5 “
 • Počet kanálov: 2
 • Počet vstupov: 2
 • Ovládanie : 2x Volume, Bass, Middle, Treble, 2x Reverb, Chorus, Delay

 

button

Počet a veľkosť reproduktorov

Počet a veľkosť reproduktorov ovplyvňuje charakter zvuku. Menšie kombá sú konkrétnejšie vo vyšších frekvenciách, zatiaľ čo pre väčšie kombá sú vhodnejšie basové frekvencie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kombo s väčším reproduktorom alebo s viacerými reproduktormi bude mať plnší zvuk oproti menším kombám.

Priemer reproduktorov sa udáva v palcoch. Štandardná veľkosť je 12-palcový reproduktor 1X12. U menších kómb existuje 1X10 palcový reproduktor a vysoko výkonné kombá majú napríklad 2×12 reproduktory.

kombo na gitaru

 

Kombo – cena

Cena gitarového komba je veľmi odlišná a závisí na vyššie spomínaných parametroch. Predovšetkým na type zosilňovača, počte a veľkosti reproduktorov. Najlacnejšie kombo na gitaru je možné zakúpiť približne od 60 eur.

 

Kombo Marshall

Marshall Amplification je svetoznáma firma, ktorá sa zaoberá výrobou hudobných zosilňovačov. Patrí k najvýznamnejším výrobcom hudobných aparátov. Společnost bola založena bubeníkom Jimmom Marshallom. Medzi najznámejších užívateľov tejto značky patria Eric Clapton, Jimi Hendrix, Slash, Zakk Wylde a ďalší.

Kombo Fender

Firmu Fender môžeme považovať za jednu z najznámejších výrobcov gitár. Okrem výroby gitár sa Fender špecializuje aj na výrobu hudobných aparátov. Vyrába ako lampové, tak tranzistorové a akustické kombá.

Náš tip na kombo:

gitarové kombo fender blues junior IV

FENDER BLUES JUNIOR IV

 • Výkon: 15 W
 • Reproduktor: 1x 12″ Celestion A-Type
 • Počet kanálov: 1
 • Potenciometre: Reverb, Master, Middle, Bass, Treble, FAT Switch, Volume

 

button

Kombo Ibanez

Ibanez je japonská značka, ktorá bola založená Hoshiko Gakkim. Značka vznikla v roku 1929. V 60-tych rokoch firma začala kopírovať Gibson a Fender gitary, no v neskoršom období firma predstavila svoje nové modely. Okrem gitár sa firma špecializuje aj na produkciu gitarových aparátov.

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

 

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*