Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako vybrať najlepší luster do detskej izby?

luster do detskej izby

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie a to platí pre všetky oblasti života, vrátane materiálneho zabezpečenia a detskej izby. Knihy, stôl, poličky či hračky – to všetko je dôležité, no netreba zabúdať na osvetlenie detskej izby.

Ide o miestnosť kde najmä menšie ratolesti trávia veľa času. Niekedy sú to dokonca aj celé dni. Tento čas strávený v detskej izbe deti venujú predovšetkým činnostiam ako hranie, čítanie kníh alebo štúdium.

Svetlo v detskej izbe preto netreba podceňovať. Bežné detské činnosti ako stavanie lega či vystrihovanie z papiera namáhajú detský zrak a pri nedostatočnom svetle môže dôjsť k poškodeniu zraku.

Na čo nezabudnúť pri výbere lustra do detskej izby

Detská izba je miestnosť, v ktorej sa môžete vyblázniť a povoliť uzdu fantázii. No najmä pri starších ratolestiach, ktoré už vchádzajú do obdobia puberty alebo ním prechádzajú, je potrebné rešpektovať aj ich názor a vkus.

V konečnom dôsledku je to ich izba a najmä deti sa v nej musia cítiť čo najlepšie. Dizajn svietidla alebo lustra v detskej izbe by sa mal držať celkového konceptu, v ktorom je izba ladená. V obchodoch nájdete množstvo rôznych typov lustrov, či už farebnejšie, klasické alebo s rôznymi rozprávkovými motívmi.

Náš tip: Nakupujte výhodne zo špecializovaných a overených e-shopov!

button
button
  button
button

Do úvahy treba brať aj rozmery detskej izby a počet okien, ich orientáciu na dané svetové strany a od nich závislý prísun prirodzeného svetla. Odtieň svietidla je vhodné prispôsobiť farbe stien. Pri svetlejších farbách je to viac-menej jedno, no pri tmavších stenách je vhodné zvoliť svetlejší odtieň svietidla.

V detskej izbe s matným dreveným nábytkom taktiež odporúčame svetlejší odtieň svietidla na rozjasnenie miestnosti. Pozor aj na oranžové a tmavožlté steny, v kombinácii so svietidlom tmavšieho až oranžového odtieňa vzniká tmavý, neprirodzený dojem. LED osvetlenie detskej izby môže byť tým pravým riešením.

Luster do detskej izby je potrebné doplniť stolnou lampou

Samotný luster nestačí na dôkladné presvetlenie celej miestnosti. Najmä ak máte doma študenta, ktorí trávi hodiny čítaním a učením. Vtedy si to pýta pridať k osvetleniu stolovú lampu.

Náš tip na štýlovú lampu pre študenta:

Stolná lampa OFFICE

 • Táto stolová lampa je vyrobená v kombinácii kovu a plastu
 • Obsahuje kolískový vypínač
 • Energetická trieda toho svietidla je A ++ 

button

Vybrať stolnú lampu nie je problém, kvalitné lampy nájdete už za pár eur. Pozor však, aby ste omylom nevybrali lampu určenú na nočný stolík. Ich svietivosť je často omnoho nižšia ako pre stolné či kancelárske lampy.

Osvetlenie detskej izby pre najmenších

Pri batoľatách alebo deťoch do 3 rokov postačí aj tmavšie svetlo s menšou svietivosťou. Pri nočných kŕmeniach alebo prebaľovaní nechcete zbytočne rozžiariť pol bytu. Na tento účel nájdete rôzne nástenné alebo bodové svietidlá.

Náš tip na stolnú lampu pre deti:

Nočná lampa Macko Pu

 

button

Dôležité je umiestnenie svietidla. To by malo byť umiestnené tak, aby osvetľovalo najväčšiu možnú časť miestnosti, no zároveň nesvietilo Vašej ratolesti do očí alebo do postieľky.

Novým hitom detského osvetlenia sú projektory. Ak má Vaša ratolesť problém pri zaspávaní, možno ste práve našli riešenie! Tieto projektory osvetlia detskú izbu príjemným tlmeným svetlom a po stenách premietajú rôzne obrazce alebo postavičky. Nemýľte si ich však s reflektormi určenými pre vonkajšie osvetlenie.

Úspech u detí majú aj farebné nočné lampy v tvare rôznych zvierat alebo obľúbených rozprávkových postáv. Fantázii sa tu medze skutočné nekladú.

Prvoradá je bezpečnosť

Nech už sa Vám zapáčia rôzne dizajnové kúsky, nezabúdajte na najdôležitejší faktor a tým je bezpečnosť! Svietidlá či lustre musia byť mimo dosahu najmenších ratolestí. Stropné svietidlá umiestnené vysoko na strope sú najbezpečnejšou možnosťou.

Pri malých deťoch neodporúčame stolné lampy zapojené v zástrčke, pri ktorých existuje stále riziko, že lampu dieťa stiahne a dôjde k úrazu. Na bezpečnosť treba pri plánovaní a vybavovaní detskej izby klásť dôraz omnoho viac, ako napríklad pri obývačke.

Zhrnutie – 5 bodov, ktorých sa držať pri výbere svietidla do detskej izby

Na záver pre Vás máme zhrnutie piatich hlavných bodov, ktoré boli v článku spomenuté a na ktoré odporúčame myslieť pri výbere svietidla či lustra do detskej izby:

 • Samotný luster zvyčajne nestačí
 • Doplňte ho o stolnú lampu alebo bodové svetlá
 • Dôležitý je počet okien a rozloha miestnosti
 • Spýtajte sa Vašej ratolesti na názor a myslite naň pri výbere
 • Myslite na bezpečnosť
Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch svetsvietidiel.sk, electronic-star.sk, najlampy.sk, a 123led.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*