Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Máte podráždenú pokožku, objavili sa u vás vyrážky a cítite svrbenie? Pozor, môže to byť vážne

Existuje niekoľko chorôb, ktoré sa prejavujú výraznými zmenami našej pokožky. Môže ísť o rôzne zafarbenia, výrazne odlišné od bežnej farby, prípadne očividné zmeny povrchu našej kože. V niektorých prípadoch sa jedná o príznaky inej choroby, no poznáme ochorenia, ktoré sa týkajú priamo pokožky a tie rozhodne netreba podceňovať.

Pásový opar je nepríjemný, takéto má príčiny

Varicella zoster vírus, alebo aj ľudský herpes vírus, je pôvodcom pásového oparu, ktorý zostáva v ľudskom tele ako nepríjemná „spomienka“ na prekonané ovčie kiahne najmä v detskom období. V našom tele môže prežívať niekoľko rokov bez akýchkoľvek príznakov.

Treba pripomenúť, že sa nejedná o ochorenie spôsobené novým vírusom, ale o reaktiváciu toho pôvodného. Takáto recidíva sa našťastie vyskytuje asi len u 10 % pôvodne nakazených. Či sa prejaví, záleží na viacerých okolnostiach, predovšetkým od kvality imunitného systému. Preto sa táto choroba často vyskytuje u starších ľudí, ktorí ju mávajú oslabenú.

Dôležitým rozdielom je priebeh ochorenia a jeho dopad na človeka. Kým v prípade ovčích kiahní je zasiahnuté celé telo, pásový opar sa vyskytuje predovšetkým lokálne.

Pásový opar môže v niektorých prípadoch znamenať aj to, že bojujete s inou chorobou. Preto by ste sa mali tiež podrobiť vyšetreniam na niektoré ďalšie možné ochorenia. Samotnú liečbu netreba podceňovať a určite sa s ňou obráťte na odborného lekára. Aj v tomto prípade sa oplatí začať s liečbou čím skôr, vaše vyhliadky na vyliečenie tak budú omnoho vyššie.

Predchádzať pásovému oparu môžete predovšetkým pravidelným posilňovaním vášho imunitného systému. To znamená mať vyváženú a kvalitnú stravu, dostatok pohybu a zdravý spánok. Ak máte viac ako 50 rokov, môžete sa dať preventívne zaočkovať.

Aké príznaky majú ovčie kiahne a ako sa liečia?

Ovčie kiahne voláme aj detskou chorobou, keďže postihuje predovšetkým deti. V súčasnej dobe si s ňou v tomto veku vieme poradiť, kiahne sú však stále nebezpečné pre novorodencov a pre starších ľudí, u ktorých sa však vyskytujú len minimálne.

Inkubačná doba je 14 až 21 dní, najznámejším príznakom sú typické vyrážky, spočiatku nenápadné, no postupne prechádzajúce viacerými štádiami. Časom sa menia na malé vriedky, ktoré sú plné tekutiny, po prasknutí sa premieňajú na chrasty. Skôr ako sa však vyrážka objaví, predchádzajú jej iné príznaky, na prvý pohľad s chorobou nesúvisiace.

Je to predovšetkým únava, neskôr horúčka sprevádzajúca bolesť hlavy. Väčšinou sa pridáva aj nechuť do jedla alebo nevoľnosť.

Liečba spočíva v podávaní liekov proti horúčkam a bolesti. Väčšinou sú používané aj antihistaminiká, ktoré utlmujú svrbenie. Dôležitá je starostlivosť o vyrážky. Tieto sa môžu opatrne dezinfikovať, napríklad krátkym hypermangánovým kúpeľom. Po uplynutí prvých dvoch dní môže nasledovať krátky kúpeľ a následné vysušenie prikladaním uteráka.

Určite sa neutierajte klasickým šúchaním a ovčie kiahne, respektíve vyrážky, nenatierajte tekutými púdrami alebo masťami. Dôležitou súčasťou liečby je dostatočný prísun tekutín a vitamínov, treba mať tiež dostatok pokoja a kvalitný spánok.

Atopický ekzém môže byť u detí aj u dospelých

Atopický ekzém, ktorý poznáme aj ako atopickú dermatitídu, radíme medzi najbežnejšie formy ekzémov. Vyskytuje sa predovšetkým u detí, ale nie je žiadnym prekvapením ani u dospelých. Celkovo ho môže mať až tretina populácie!

Toto ochorenie je celoživotným ochorením, pričom sa striedajú obdobia pokoja a vzplanutia. Chvíľku sa s ním trápite a potom máte zase na určitý čas pokoj. Prvým príznakom sú drobné červené a šupinaté nálezy, ktoré svrbia. To je veľký problém, pretože človek si postihnuté miesta škriabe, čím sa však infekcia dostáva do kože a celkový stav sa len zhoršuje.

Ekzém sa niekedy „naštartuje“ aj vďaka pôsobeniu niektorých prvkov. Môžu to byť niektoré potraviny, kozmetické výrobky, ale aj pot, slnenie či hormonálne pôsobenie.

Pri liečbe je najdôležitejšia starostlivosť o pokožku. Treba ju pravidelne premasťovať na to vhodnými prostriedkami. Treba si však dávať pozor na to, čo obsahujú. Vhodná je krátka sprcha v nie príliš horúcej vode a následné rýchle, ale opatrné ošetrenie kože.

Liečbe tiež pomáha kvalitná strava a časté vetranie, keď by ste mali dbať o čo najväčšiu bezprašnosť. Dôležité je aj nedráždivé oblečenie. Atopický ekzém zhoršujú infekčné ochorenia, prašné prostredie, roztoče, stres a tiež nevhodná strava. Opatrní tiež buďte pri kontakte s chemikáliami!

Zdroj obrázku: xkitzcorner / Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*