Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Španielska gitara. Kedy je tou pravou voľbou?

spanielska gitara

Nasledujúci článok Vám ponúka objasnenie problematiky výberu klasickej gitary. Nájdete v ňom všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali pred kúpou tejto gitary vedieť a zvážiť. Dozviete sa aký je rozdiel medzi klasickou gitarou a ostatnými akustickými gitarami. Kedy je ktorý typ gitary vhodný a pre akú hudbu je španielska gitara špecifická. Taktiež v článku nájdete aj naše tipy na kúpu klasickej gitary.

 

Klasická gitara

Klasická gitara, inak nazývaná aj španielska gitara-španielka, má svoj pôvod v južnom Španielsku, odkiaľ pochádza aj jej názov. Na začiatku 20. storočia sa tam nachádzalo hneď niekoľko výrobcov gitár. Najznámejšou firmou z tohto obdobia je firma Raminez, vyrábajúca gitary dodnes.

Náš tip na gitaru – španielku:

Martinez MCG-20

španielska gitara

 • Vrchná doska: smrek
 • Zadná doska/luby:sapeli mahagólia
 • Krk: Magnolia
 • Povrchová úprava: vysoký lesk
 • Hmatník: východoindický palisander
 • Kobylka: východoindický palisander
 • Lemovanie: plast – ABS

 

button

 

Klasická gitara je typická svojimi nylonovými strunami, drobnejším telom, širokým, plochým hmatníkom a hrubším krkom. V krku gitary poväčšine nie je zabudovaná torzná tyč pre korekciu proti – ťahu krku voči ťahu nylonových strún. Kobylka s vložkou býva osadená rovno. Španielska gitara je charakteristická taktiež kruhovým ozvučným otvorom. Svoje uplatnenie nachádza hlavne v klasickej a španielskej hudbe. U španielskej gitary nie je možné používať kovové struny, pretože by túto záťaž nemusela vydržať.

španielska gitara

Klasické gitary sú oproti akustickým gitarám tichšiezvukovo mäkšie. Ich nylonové struny nepredstavujú pre pravú ruku takú záťaž, a preto sú odporúčané pre začiatočníkov. Hra na tejto gitara je stavaná hlavne na vybrnkávanie, ktoré v prípade týchto gitár vynikne. No v prípade, že by ste hrali s niekým kto hrá na akustických gitarách, tak tú vašu nebude dostatočne počuť a budete prehlušení.

 

Náš tip na gitaru – španielku:

španielska gitara

Yamaha C40M

 • Španielska gitara veľkosti 4/4 pre začiatočníkov a mierne pokročilých
 • Nástroj zodpovedá požiadavkám pre všetkých potencionálnych žiakov ZUŠ
 • Predná strana: smrek
 • Zadná strana a luby: meranti
 • Krk: nato
 • Hmatník: palisander
 • Kobylka: palisander
 • Cenovo dostupná – od 110,- € !

 

button

Oproti ostatným druhom akustických gitár má klasická gitara širší krk, teda je u nej ťažšie možné nahmatávať jednotlivé tóny a akordy. Ak sa časom chystáte na prechod k elektrickým gitarám, tak jednoduchšie to je z ostatných akustických gitár (westernových) ako z tej klasickej. Avšak táto gitara je nutnosťou v prípade, že ste sa rozhodli navštevovať hudobnú školu.

V prípade klasických gitár rozlišujeme viaceré veľkosti. Preto sú tieto gitary vhodné aj pre deti. Veľkosti klasických gitár sa dajú rozdeliť do nasledujúcich kategórií. :1/4, 1 /2, 3 /4 , 7/8, a 4/4 –plná veľkosť.

spanielska gitara

Španielska gitara a cena – od čoho sa odvíja?

Cena klasických gitár závisí od druhu a kvality materiálu z ktorej sú gitary vyrábané. Masívna doska má veľmi dobré akustické vlastnosti a ak hľadáte gitaru, ktorá by mala už o niečo lepšie znieť tak si určite zvoľte masív. Cena sa odvíja samozrejme aj od toho ako populárna značka gitaru vyrába. Cena rovnako závisí od kvality ladiacej mechaniky. Existujú ladiace mechaniky plastové, kovové, mazacie.

 

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

 

Na výber je toho spustu, len si treba vybrať čo Vám vyhovuje najviac. Je treba rátať s tým, že tie najznámejšie gitarové značky si nechajú priplácať už len za svoje meno a dlhodobú tradíciu výroby. Svojou kvalitou sa na nich doťahujú aj menej známe firmy a ich cena je potom podstatne dostupnejšia. Ceny klasických gitár sa pohybujú v rozmedzí 50 – niekoľko tisíc eur.

 

Struny na gitaru – španielku

Ako bolo spomínané v úvode tohto článku, tak klasická gitara je charakteristická tým, že ju pokrývajú nylonové struny. Nylonové struny sú omnoho jemnejšie ako kovové struny, a preto sú spočiatku pre začiatočníkov vhodnejšie. Struny sú  príjemné na dotyk, sú taktiež charakteristické tým, že majú jemnejší a slabší zvuk, nie sú vhodné na akordové hranie, ale sú viac – menej určené na vybrnkávanie.

španielska gitara

Nylonové struny sa využívajú na hranie klasickejšpanielskej hudby. Na svete existuje veľké množstvo rôznych výrobcov gitarových strún. Ceny strún sa môžu výrazne líšiť. Je možné zakúpiť struny za 5 eur, ale rovnako existujú aj struny za 30 eur. Záleží na tom ako často gitaru využívate, aký zvuk uprednostňujete. Existujú aj rôzne hrúbky strún od najtenších až po najhrubšie. Pri výbere sa zohľadňuje hrúbka a sila pnutia.

 

Čo ponúka 12 strunová gitara?

Prečo si zakúpiť gitaru s 12 strunami? Gitara je podobná štandardnej 6-strunovej gitare, ale má navyše ďalších 6 strún, ktoré sú ladené unisono. Zhodné struny sú ladené o oktávu vyššie. Zdvojené struny na 12- strunovej gitare spôsobujú to, že sa vytvára prirodzený chorus efekt. Tento efekt sa produkuje vďaka miniatúrnym odchýlkam v tóne medzi jednotlivými strunami. Zvuk je pri hraní na 12-strunovej gitare plnší a viac do priestoru.  V prípade westernových 12 strunových gitár, struny až tak nerežú prsty ako to je v prípade obyčajných 6 strunových gitár.

Náš tip na gitaru:

španielska gitara

ALHAMBRA Z-Nature

 • Povrchová úprava : Pololesk
 • Veľkosť: 4/4
 • Predná doska: Céder-masív
 • Zadná doska: Mahagón
 • Luby a krk : Mahagón
 • Hmatník a kobylka: Palisander

 

španielska gitara

Nakupujte v eshope!

 • Doprava zadarmo
 • Záruka 3 roky
 • Vrátenie do 30 dní
 • Výhodná cena – od 250 € !

 

button

 

12-strunová gitara má bohatší a komplexnejší tón. K známym hráčom, ktorí využívajú 12-strunové gitary patria: Billy Corgan (Smashing Pumpkins), Peter Buck (REM) a Neil Young. Metóda hry na túto gitaru je veľmi podobá hre na klasickú 6-strunovú gitaru, len vyžaduje to, aby hráč stláčal každým prstom dve struny.  Nie je to zložité, pretože struny sú od seba vzdialené len pár milimetrov. Kvôli tomu, že sú o oktávu vyššie, sú aj o čosi tenšie.

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*