Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Trápia vás pigmentové škvrny? Zbavte sa ich raz a navždy

Zjednotená pleť bez nedokonalostí je snom každej ženy. Realita je však často odlišná a nás trápia nielen vyrážky, ale často aj pigmentové škvrny, ktoré sa objavujú najmä po letnom slnení. Ako si s nimi poradiť, aby ste opäť získali krásny a mladistvý vzhľad?

Pigmentové škvrny sa netvoria iba s pribúdajúcim vekom, ale aj následkom vystavenia pokožky slnečnému žiareniu alebo po akné. Tieto faktory majú vplyv na tvorbu melanínu v pokožke a jeho následnú distribúciu. Melanín je totiž zodpovedný za farbu našej pokožky a jeho nerovnomerné rozloženie a zvýšená tvorba vedú k tvorbe pigmentových škvŕn. Ako si s nimi ľahko poradíte?

Predchádzajte ich tvorbe

V boji s pigmentovými škvrnami je zo všetkého najlepšia prevencia. Snažte sa preto vyhýbať nadmernému vystaveniu slnku, najmä bez akejkoľvek ochrany, a keď už na slniečko idete, používajte prípravky s SPF minimálne 30, v lete pokojne aj 50. Veľmi často sa pigmentové škvrny objavujú vplyvom hormonálnych zmien či v súvislosti s užívaním antikoncepcie, tu pomôže napríklad zmena medikácie. Tiež s vekom môžeme pozorovať zvýšený výskyt pigmentových škvŕn, čomu sa dá predchádzať pravidelným používaním krému proti vráskam.

Zbavte sa pigmentových škvŕn

Pigmentových škvŕn sa môžete zbaviť alebo ich zmierniť. Ako zložité to bude, závisí od ich veľkosti a intenzity farby. K dispozícii dnes máte množstvo najrôznejších kozmetických produktov, ktoré pôsobia proti pigmentovým škvrnám.

 

  • Krém proti pigmentovým škvrnám alebo rozjasňovací krém je ideálny na svetlejšie pigmentové škvrny. Tieto krémy často obsahujú tiamidol, ktorý redukuje nadmernú tvorbu melanínu, a tým aj výskyt pigmentových škvŕn.
  • Séra s vitamínom C sú skvelé na zjednotenie tónu pleti. Vitamín C pôsobí ako antioxidant a podporuje spevnenie pokožky a stimuluje produkciu kolagénu, takže si poradí aj s nedokonalosťami, ako sú jazvičky po akné. Navyše tiež prispieva k regenerácii pleti.
  • Séra s vitamínom A alebo retinoidy sú pre korekciu tónu pleti a pigmentových škvŕn tiež vhodné, pretože napomáhajú k obnove kožnej bariéry, vďaka čomu je pleť rozjasnená a pôsobí mladistvo a pružne.
  • CC krém je tiež možným variantom, ako na pigmentové škvrny. Obsahuje totiž látky, ktoré zjednocujú pleť, a poradia si tak so začervenaním, pigmentovými škvrnami aj nejednotným tónom pleti.

Exfoliujte pleť pravidelne

Tiež exfoliácia pleti napomáha ku korekcii jej tónu. Dôležitá je pravidelnosť, ale nesmiete to preháňať. Pravidelné čistenie pleti pomocou produktov s obsahom AHA a BHA kyselín odstráni vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek a urýchli tak proces zjednocovania. Vyberajte si ale jemné peelingy a exfolianty bez veľkých čiastočiek, inak by ste si pleť mohli zbytočne podráždiť.

Stavte na odbornú pomoc

Pokiaľ domáca liečba nezaberá, je čas na odbornú pomoc. V takýchto prípadoch sa pigmentové škvrny ošetrujú laserom, chemickým peelingom alebo hydrochinónom. Laserová terapia funguje podobne ako chemický peeling, len je presnejšia a môžete ju zacieliť na konkrétne problematické miesta. Hydrochinón je už liek priamo určený na pigmentové škvrny. Je účinný, ale nie je pre každého, pretože môže pleť dráždiť, preto pokiaľ máte citlivú pleť, tejto variante sa radšej vyhnite.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*