Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Elektrický klavír

elektrický klavír

V tomto článku sa budeme podrobnejšie venovať elektrickému klavíru, alebo ak chcete digitálnemu. Môžeme hovoriť o elektrickom krídle alebo o elektrickom piane. Ich rozdiel spočíva hlavne v konštrukcii a vedení strún, o čom sme písali v predchádzajúcom článku. Najprv povieme čo – to o elektrickom piane.

Digitálne piano má množstvo výhod. Je praktické, jeho prenášanie a uskladňovanie je jednoduchšie a odpadá aj nutnosť pravidelného ladenia. Tou najlepšou výhodou je cenová dostupnosť.

Ak vám nezáleží na tom, aby bol pocit pri hraní rovnaký ako pri akustickom klavíri, digitálny klavír je tou správnou voľbou, hoci vďaka novým technológiám je pocit z hry na digitálnom piane takmer totožný s tým akustickým. Toto je dôležité hlavne vtedy, ak kupujete digitálne piano pre dieťa, ktoré navštevuje základnú umeleckú školu.

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

Rozdiel v pocite pri hraní na akustickom klavíri v škole a pri hre na tom digitálnom doma by mal byť čo najmenší. Môže sa totiž stať, že žiakovi, navyknutému v škole na odpor klávesu voči prstu, budú prsty pri hre na piane bez mechaniky odskakovať.

Digitálne piana majú aj množstvo ďalších vymožeností, napríklad systém výučby či možnosť aranžovať si vlastné skladby.

elektrický klavír

Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo elektrických pián s rôznymi vlastnosťami a vymoženosťami. Pri výbere je potrebné dať pozor na niekoľko faktorov.

Každý výrobca sa snaží o to, aby to jeho digitálne piano malo čo najautentickejší zvuk, preto ponúkajú množstvo zvukov na výber, avšak podstatný je osobný pocit z hrania. Preto nejde o kvantitu, ale skôr o kvalitu zvuku. Túto kvalitu ponúkajú hlavne značky Yamaha, Roland či Korg.

Náš tip na elektrický klavír:

YAMAHA YDP-103R

  • Digitálne piano
  • 88 kláves s Graded Hammer Standard (GHS) mechanikou
  • Max. polyfónia: 64 hlasov
  • AWM (stereo samplovanie zuvkov), ktoré využíva reálne digitálne zaznamenané zvuky pián a iných nástrojov
  • 3 pedále (damper, sostenuto, soft)
  • Výkon reproduktorov: 2 x 6W

 

button

Druhým faktorom je klaviatúra. Tá má veľký vplyv na celkový pocit z hrania, hlavne jej povrchová úprava a vyváženie kláves. Vyváženie znamená odpoveď klávesu na tlačenie prsta, respektíve odpor klávesu voči prstu.  Digitálne klavíry nedisponujú kladivkovou mechanikou, ako je to pri akustických klavíroch. Preto sú digitálne klavíry vybavené rôznymi technológiami, ktoré tento odpor nahrádzajú. Kvalita mechaniky a odporu priamo úmerne narastá aj s cenou a digitálne piana v tej najvyššej cene ponúkajú takmer rovnaký pocit pri hre ako pri akustických klavíroch.

elektrický klavír

Tretím faktorom je polyfónia, ktorá znamená schopnosť hrať súčasne niekoľko zvukov. Väčšina digitálnych pián má 48 hlasov, ale sú piana so s 64, 128 alebo 264 hlasmi. Čím viac hlasov, tým je väčšia možnosť hrať komplexné melódie, a pri používaní sprievodných štýlov je hra takmer bez obmedzení.

Ste začiatočník alebo pokročilý? Ako začiatočník pravdepodobne nevyužijete všetky výhody, ktoré drahé piano ponúka. Avšak čím lepšie technické parametre dané digitálne piano má, tým sa viac podoba tomu akustickému, a skúsenosť a celkový pocit pri hraní tak môže byť takmer autentické, čo je pre začiatočníka veľkou výhodou.

Pokročilému klaviristovi samozrejme bude viac vyhovovať kvalitnejšie piano, kde cena je samozrejme už vyššia.

Na výber sú teda digitálne piana nižšej, strednej a vyššej triedy. Každé digitálne piano disponuje vstavaným audio systémom, adaptérompedálmi. Dokúpiť je potom potrebné stoličku ku klavíru a slúchadlá, hoci dajú sa kúpiť sety, ktoré obsahujú aj tieto dva komponenty.

Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na digitálne piano aj s ich konkrétnymi parametrami.

ROLAND HP603-CR

Piano, ktoré prinesie zvuk koncertného nástroja priamo do vašej obývačky.

Náš tip na elektrický klavír:

ROLAND HP603-CR

  • Farba: Palisandr
  • Klaviatúra: PHA-50, Escapement
  • Typ klaviatúry: Kladívková, plastová
  • Povrch klaviatúry: Syntetická slonovina
  • Počet klávesov: 88

 

 

 

button

Klaviatúra je vyrobená z dreva a ďalších materiálov, ktoré nevyžadujú pravidelnú starostlivosť a zaručujú dlhú trvanlivosť. Zvuk je bohatý, v slúchadlách prirodzený a realistický. Piano ponúka autentický pocit pri dotyku kláves, možnosť zapojenia tabletu alebo smartphonu. Obsahuje veľký výber zvukov sláčikových a dychových nástrojov a organu a nechýba ani možnosť ukladania obľúbených nastavení.

 

 YAMAHA YDP 143 Arius RW

Kompletný set, ktorý obsahuje piano, slúchadlástoličku.

Náš tip na elektrický klavír:

klavír

Yamaha YDP 143 Arius RW SET

  • Digitálne piano s klaviatúrou GHS
  • Tónový generátor Pure CF Sound
  • Piano ponúka 10 hlasov, 192 hlasovú polyfóniu a nový vylepšený reverb
  • Možnosť nahrávania a ukladania skladieb do sekvenceru na 2 stopy

 

button

Piano je vhodné pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých. Ponúka autentický zvuk, zdokonalený reverb a damper resonance, vstavanú knižnicu s 10 skladbami a spevníkom s 50 piano skladbami a možnosť vytvorenia dvoch nezávislých klaviatúr. Slúchadlá tlmia okolitý hluk, majú vyrovnaný zvuk, odolnú konštrukciu, sú pohodlné. Stolička je pohodlná vďaka čalúneniu, je výškovo nastaviteľná, sedadlo a nožičky sa dajú odmontovať.

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*