Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ladička na gitaru – povinná výbava gitaristu!

ladicka na gitaru

Ladenie hudobného nástroja je neoddeliteľným rituálom, ktorý je nutný praktizovať pred každým hraním. Existuje viacero vplyvov, ktoré pôsobia na to, že sa nástroj rozladzuje. Môže to byť rozdielna teplota a vlhkosť. Prechod z vonkajšieho do vnútorného prostredia – hlavne v zime spôsobuje, že sa nástroj veľmi rýchlo rozladí. Už len to, že máte gitaru opretú o stenu, môže mierne posunúť ladiace kolíky a gitara je veľmi ľahko rozladená. Ladička na gitaru je prístroj, ktorý by mal mať povinne vo svojej výbave každý gitarista.

Ak je gitara rozladená, tak vychádzajúce tóny z gitary sú falošné a  pre poslucháča neprináša hudba žiaden pôžitok. Správne naladenie gitary je preto veľmi dôležité. Pred každým hraním na gitare by ste si mali skontrolovať či je gitara naladená, a o to viac ak plánujete hrať s viacerými hudobníkmi súčasne. Ak hrá viacero nástrojov dohromady,  je veľmi dôležité, aby boli naladené rovnako.

ladicka na gitaru

Ladenie gitary

Ladenie gitary pozostáva z naladenia šiestich susediacich strún, ktoré gitara obsahuje. Konkrétne sú to struny: E – A – d – g – h – e1, pričom E je označenie pre najhrubšiu strunu a e1  je označenie pre najtenšiu strunu. V prípade, že v gitarovej výbave začiatočníka chýba ladička, tak veľa začiatočníkom má s ladením gitary problém.

Existujú samozrejme aj viaceré alternatívne spôsoby ladenia gitary, bez ladičky, no aj v tomto prípade je potrebné mať naladenú správne aspoň 1 strunu, ak plánujete hrať v správnej tónine. Aj tí najznámejší hudobníci používajú na ladenie svojich nástrojov ladičku a nespoliehajú sa čisto na svoj hudobný sluch.

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

 

Predstavte si, že sa Vám rozladí gitara pred vystúpením alebo počas koncertu. V tomto prípade nemáte čas ladiť gitaru podľa sluchu a ladička bude pre Vás záchranca a pomocník, ktorý vyrieši tento problém za pár sekúnd.

Vyrábajú sa viaceré druhy ladičiek, ktoré môžete využívať na ladenie svojho nástroja a nie je medzi nimi žiaden rozdiel v tom, pre aký gitarový nástroj sú určené. S gitarovou ladičkou je možné naladiť ako akustickú gitaru tak elektrickú gitaru, basgitaru či ukulele.

ladicka na gitaru

Typy gitarových ladičiek

Klasické gitarové ladičky –  sú vybavené mikrofónom, ktorý sníma zvuk akustického nástroja a ďalej ho analyzuje. Do väčšiny klasických ladičiek je zabudovaný aj jackový vstup, slúžiaci pre pripojenie elektrickej gitary alebo basgitary káblom. Klasická ladička je vybavená rovnako displejom, ktorý ukazuje či je struna správne naladená.

Niektoré klasické gitarové ladičky majú istú nevýhodu, ktorá spočíva v tom, že ak máte akustickú gitaru, tak nie je možné použiť na ladenie gitary jackový vstup a ak sa ocitneme v hlučnejšom prostredí, budete mať problém gitaru naladiť. Niektoré modely však obsahujú aj štipec, ktorý tento problém vyrieši.

U klasických gitarových ladičiek je častou súčasťou vybavenia aj metronóm. Metronóm je zariadenie, ktoré udáva tempo hrania. Dá sa na ňom nastaviť rýchlosť tempa v ktorom chcete hrať a toto zariadenie Vás núti dané tempo dodržiavať.

Náš tip na ladičku:

JOYO JMT-9000B

ladička na gitaru

 • Typ: klasická ladička s metronómom
 • 4 módy ladenia (chromatic, guitar, bass, violin)
 • 3 spôsoby ladenia: káblom, klipovým snímačov alebo integrovaným mikrofónom
 • Zabudovaný metronóm so sluchátkovým výstupom
 • Rozsah tempa: 30 – 250 bpm

 

button

 

Klipové gitarové ladičky –  u tohto typu ladičiek, nie je problém s naladením gitary v akomkoľvek hlučnom prostredí. Klipové ladičky sú veľmi kompaktné. Ladenie prebieha tak, že si ladičku pripnete na hlavu gitary a môžete ju tam nechať po celú dobu hrania. V prípade rozladenia gitary ju máte ihneď k dispozícií. Klipová ladička sníma vibrácie nástroja, a preto ani v prípade elektrických gitárbasgitár nepotrebujete k naladeniu gitary kábel. Klipové ladičky sú veľmi praktickévšestranne využiteľné.

Náš tip na ladičku:

Fender FCT-2 Pro Color Clip-On Tuner

ladička na gitaru

 • Typ: klipová ladička
 • podsvietený LCD displej
 • určená pre gitary a basgitary
 • napájaná 3 V batériou typu CR2032
 • Presnosť ladenia: + / – 1 cent

 

 

 

button

 

Pedálové ladičky – sú určené hlavne pre elektrické gitarybasgitary. Veľkosťou odpovedajú zväčša nejakému gitarovému efektu a hráč ju má poväčšine umiestnenú na podlahe, medzi nimi. Tento typ ladičky je vhodný predovšetkým na koncertovanie. Počas koncertu nemusíte nič odpájať. Šliapnete na spínač ladičky, čím ju aktivujete, a po naladení môžete bez problémov hrať ďalej. Pedálové ladičky sú vybavené podsvieteným displejom, ktorého účel spočíva v tom, že je možné gitaru naladiť či už v tmavom hudobnom klube alebo na priamom slnku počas festivalu.

Náš tip na ladičku:

ladička na gitaru

Ibanez BIGMINI

 • Typ: Pedálová
 • Univerzálna
 • Rozsah: A0 – C8
 • Frekvencia: 435 – 445 Hz
 • Napájanie: 9V Adaptér

 

button

 

Ladička na gitaru – online

Na ladenie gitary existujú aj rôzne „online tunery.“ Fungujú tak, že po  kliknutí na názov struny, ktorú hodláte naladiť, vydá aplikácia tón, podľa ktorého by ste mali byť schopný naladiť zodpovedajúcu strunu Vašej gitary. Samozrejme tak, aby to súhlasilo s vydaným zvukom z počítača.

Či už online tuner alebo stiahnutá aplikácia na ladenie gitary v smartfóne má rovnakú nevýhodu ako klasická gitarová ladička o to viac, že žiaden typ gitary nie je možné pripojiť do Vášho mobilu jackom, a teda musíte rátať s tým, že vo väčšom hluku svoju gitaru tak ľahko nenaladíte.

Aplikácie na ladenie gitary taktiež občas sekajú, môže sa Vám vybiť mobil, a preto sa nie je dobré spoliehať na tieto aplikácie na 100 %. Ak už však smarfónom disponujete, tak si aplikáciu určite stiahnite a môžete ju mať ako poistku v prípade zlyhanie skutočnej ladičky.

ladicka na gitaru

Ladička na gitaru – aká je jej cena?

Ceny ladičiek sú rôzne od najlacnejších fúkacích ladičiek, ktoré však nie sú veľmi praktické až po tie najdrahšie ladičky, ktoré dokážu naladiť gitaru do absolútnej presnosti. Ladička na gitaru v priemernej cenovej kategórií, Vás bude stáť približne 10 eur.

 

Struny na gitaru

Struny sú súčasťou každej gitary. Rozlišujeme dva typy gitarových strún: nylonovékovové struny.

Nylonové struny sa používajú u klasických-španielských gitár. Využitie nájdu v klasickej hudbe a španielskej hudbe-flamencu. Je pre nich typické vybrnkávanie.

Kovové struny sa používajú zase v prípade westernových gitár. Svoje využitie nájdu pri hraní akordov a v doprovodoch k pesničkám. Hranie na kovové struny je spočiatku pre začiatočníkov “bolestivé”, pretože mäkké brušká na prstoch nie sú zvyknuté na takúto formu záťaže. Avšak po pár týžďňoch pravidelného hrania koža na prstoch stvrdne a hranie bude pre Vás bezproblémové. Tento typ strún sa používa okrem westernových gitár aj u elektrických gitár. Je pre nich typické hranie s trskákom.

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

 

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*