Čo si predstavíte pri slove ukulele? Pre mňa je to synonymum pre teplo,relax, more, letné poflakovanie a pohodové hudobné tóny a rytmy. Nie nadarmo je tento hudobný nástroj považovaný za havajský nástroj, no svoj pôvod má v Portugalsku. Po zakotvení portugalských lodí na Havajských ostrovoch si Havajčania ukulele veľmi obľúbili a čoskoro sa stalo miesntym hitom.
Ukulele patrí ku gitarovým – strunovým nástrojom a je preňho typické, že má narozdiel od gitary len 4 struny. Od gitary sa okrem počtu strún líši aj veľkosťou a ladením. Struny gitary sú ladené odlišne ako struny ukulele, takže ak poznáte nejaké gitarové akordy, tak pri hre na ukulele vám pravdepodobne nebudú sedieť alebo rovnaký prstoklad bude predstavovať iný akord u ukulele a iný akord u gitary. Pri kúpe ukulele je vždy možnosť získať zľavu alebo zľavový kupón na nákup, stačí pogoogliť.
Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!
Ako sa naučiť hrať na ukulele?
Ukulele je hudobný nástroj, na ktorom sa dá naučiť hrať pomerne ľahko a rýchlo. Je malé – tým pádom sa akordy budú chytať omnoho jednoduchšie ako na gitare a jeho kompaktnosť je taktiež využiteľná pri cestovaní a prenášaní.
Ukulele je jeden z nástrojov na ktorý sa dá naučiť hrať aj bez učiteľa. Či už prostredníctvom schém akordov dostupných na webe alebo pomocou video tutoriálov. V prípade, že viete hrať na gitare, tak ukulele bude pre Vás hračka, jediné čo sa budete musieť naučiť sú iné prstoklady akordov.
Ladenie ukulele – ako ho správne naladiť ?
V prípade ukulele existujú viaceré možné ladenia. Najčastejšie používané ladenie, ktoré sa používa u sopránového ukulele je – od vrchnej struny: G, C, E, A, taktiež je však možné ukulele naladiť: A, D, F#, H.
V tabuľke môžete vidieť jednotlivé typy ladenia, ktoré sa dajú využiť v prípade ďalších druhov.
Koncertné |
G4-C4-E4-A4, A4-D4-F#4-H4, G3-C4-E4-A4 |
Tenorové |
G3-C4-E4-A4, G4-C4-E4-A4, A4-D4-F#4-H4, D4-G3-B3-E4 |
Barytonové |
D3-G3-B3-E4 |
Sopránové, koncertné, tenorové či barytonové ukulele – ako sa v nich vyznať?
Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou a zvukom. Rozlišujeme štyri základné veľkosti ukulele. Od najmenšieho sopránového ukulele cez koncertné, tenorové až po najväčšie barytonové ukulele.
Sopránové ukulele
Zo všetkých druhov ukulele je sopránové najmenšie a je preňho charakteristický vysoký a tenký zvuk. Pražce má blízko u seba, čo je dôvodom, že je vhodné hlavne pre deti a ľudí s útlejšími prstami. Dva pražce u tohto ukulele by sa zmestili do prvého pražca u westernovej gitary.
Náš tip na ukulele:
Fender Venice Soprano Ukulele Natural
- Typ: Sopránové ukulele
- Úzky krk v tvare písmena “C”
- Vrchná doska a hlava typu 4-in-line Tele
- Telo – laminovaná zmes tvrdých drevín
- Vrchná doska – laminované lipové drevo
Koncertné ukulele
Koncertné ukulele je najlepšou voľbou pre najväčší rozsah záujemcov o hru na ukulele. Má o niečo väčšie telo, hlasnejší a plnší tón. Vďaka väčším rozmerom sa bude v priemere tento typ ukulele lepšie držať. Väčšie rozostupy medzi pražcami umožňujú, že sa dá pohodlne dostať aj do vyšších polôh na hmatníku.
Náš tip na ukulele:
- Predná doska: Smrek
- Zadná doska: Mahagón
- Luby: Mahagón
- Krk : Mahagon
- Hmatník: Palisander
- Počet pražcov : 18
Tenorové ukulele
Tenorové ukulele bude pre Vás vhodné v prípade, že hľadáte o niečo väčší nástroj a plánujete sa v hre zlepšovať. Oproti predošlým druhom z neho dostanete širší a pevnejší tón. Hmatník je vhodný pre “širšie ruky.”
Barytonové ukulele
Svojou veľkosťou pripomína menšiu gitaru. Má hlbší zvuk a ladenie odpovedá prvým 4 strunám na gitare. Gitaristi sa na ňom naučia ľahko hrať, no v prípade, že hľadáte klasický tón ukulele, tak je lepšie vybrať niektoré z predošlých druhov.
Ostatné druhy ukulele – Basové ukulele
Tvarom pripomína ukulele, no pokrývajú ho hrubé struny, ktoré umožňujú hrať hráčovi v basgitarovom ladení: E, A, D, G.
Ukulele pre začiatočníkov
Tradičnou voľbou pre začiatočníkov je sopránové ukulele. Hlavný dôvod jeho výberu predstavuje fakt, že je na trhu veľmi rozšírené a je k nemu najjednoduchšie nájsť výukové materiály.
Pre začiatočníkov je však rovnako vhodné aj koncertné a tenorové ukulele. V prípade týchto dvoch typov ukulele je väčšia možnosť pohybovania sa po hmatníku.
Náš tip na ukulele:
- Predná doska: Smrek
- Zadná doska: Mahagón
- Luby: Mahagón
- Krk : Mahagon
- Hmatník: Palisander
- Kobylka: Palisander
- Počet pražcov : 18
Nástroje Ortega patria v rámci svojej kategórií k tomu najlepšiemu čo je možné kúpiť!
Čo sa týka značky, ktorá je vhodná pre začiatočníkov, tak najlepšou voľbou bude určite značka s nejakou tradíciu, medzi ktoré patria výrobcovia ako Fender, Ibanez, Ortega a Ohana.
Ukulele cena – koľko asi bude stáť?
Ukulele sa dá zohnať už od 30 eur. Tie najlacnejšie kúsky však určite neodporúčam. V budúcnosti môže prísť problém s konštrukciou, s ladením nástroja a zvuk sám o sebe taktiež za veľa nestojí. Ak zvolíte to najlacnejšie ukulele, môže sa stať, že Vás to od hrania akurát odradí. Ak chcete ukulele, ktoré bude disponovať lepším zvukom, tak je lepšie si naňho vyčleniť približne 60 – 70 eur.
Ukulele – struny
Struny majú veľký vplyv na zvuk ukulele. Zvuk aj najdrahšieho ukulele sa dá zničiť zlými strunami, no ak je ukulele samo o sebe zlé, tak lepšie struny ho zvyčajne nezachránia.
Pri nákupe strún je dôležité vedieť, ktorý typ ukulele vlastníte, pretože pre každý typ ukulele sa vyrábajú iné struny – rôznej dĺžky a sily.
Najznámejšie značky strún na ukulele sú Aquila a D’Addario.
Guitalele vs gitara. Aký je medzi nimi rozdiel?
Guitalele je strunový nástroj, ktorý je populárny hlavne kvôli svojej veľkosti. Tým, že je menší ako gitara je vhodný na cestovanie. Zvukovo ho je možné zaradiť medzi ukulele a klasickú gitaru. Je vhodnou voľbou pre všetkých, ktorým sa nechce učiť nové akordy, no radi by dosiahli zvuk, ktorý je podobný ukulele.
Guitalele sa dá naladiť rovnako ako gitara, no základné gitarové ladenie nie je u guitalele doporučované, pretože nástroj má oveľa krajší zvuk ak je naladený v postupnosti tónov: A, d, g, c, e, a. Prstoklady u guitalele sú rovnaké ako v prípade gitary, až na to, že všetko je hrané o kvartu vyššie.
Okrem akustického guitalele sa dá kúpiť aj elektroakustické guitalele, na ktorom je možné hrať po zapojení do elektriky aj pre širšie obecenstvo.
Guitalele cena
Cena guitalele sa pohybuje od 60 eur až po niekoľko stovák eur. Lepšie je zvoliť guitalele, ktoré nepatrí do najnižšej cenovej kategórie, pretože tie najlacnejšie kúsky nebudú pravdepodobne disponovať kvalitným zvukom.