Každý z nás vo svojom živote, či už pracovnom alebo súkromnom, v športe či na hudobnom nástroji začína od nuly, od úplného začiatku. Pomaly sa, krôčik po krôčiku, v tej našej činnosti zlepšujeme, až sa z nás stanú profesionáli, odborníci vo svojom odbore.
Ako sme už spomenuli, je tomu tak aj v prípade, že sa rozhodneme učiť hrať na nejakom hudobnom nástroji. V úplných začiatkoch je hra nemastná – neslaná, ale postupom času a hlavne vďaka dôslednému cvičeniu a trpezlivosti, už môžeme registrovať čistú hudbu, ktorá blahodarne pôsobí na nás a ľudí okolo nás.
Na prvé údery na klavíri nie je potrebný drahý nástroj. Ešte sa môže stať, že si to pár dňoch rozmyslíte a na krku vám ostane visieť drahý nástroj a otázka čo s ním. Na druhej strane sa neodporúča kúpiť si tú najlacnejšiu skriňu, ktorá dostala názov klavír alebo si od niekoho cez bazár kúpiť klavír, ktorý pamätá časy napoleonských vojen a o ktorý sa nikto poriadne nestaral a nebudete z neho mať žiaden hudobný zážitok. Všetko ale záleží aj od vášho rozpočtu.
Úplnými začiatočníkmi sú väčšinou deti, ale aj dospelých vie tento nástroj očariť. Záleží od veku dieťaťa, no ak máte doma troj či štvorročnú ratolesť, ideálnym je klavír pre deti, ktorý slúži dvojakému cieľu. Dieťa sa na ňom vlastne hrá, ale rozvíja pri tom aj hudobné schopnosti, pamäť, sluch, zmysel pre rytmus.
Tieto skôr detské hračky sú farebne pútavé a pre dieťa veľmi zábavné, no pre starších sú lepšou voľbou skôr detské keyboardy. Ide o malé keyboardy s rôznym počtom klávesov (32 – 44), so stovkou zvukových registrov, niekoľko desiatkov rytmov, demo skladieb, polyfóniou, LCD displejom, reproduktormi a malou hmotnosťou.
Náš tip na detský klavír:
- Digitálne piano pre deti s 25 miniatúrnymi klávesm
- 25 zvukov od klasického grand piana, elektrického piana, orgánu až po zvuk zvončekov a rôznych detských zvukov
- Nástroj ponúka 50 demo skladieb
- Mini jack vstup pre slúchadlá
- Rozmery: 383 x 258 x 282 mm, Hmotnosť: 4,7 kg
- Farebné prevedenia Pink, Black, Red, White
Ak si však myslíte, že máte doma malého Mozarta, lepšou voľbou bude ozajstný klavír.
Na výber sú rôzne typy klavíra, od akustického klavírneho krídla či pianína až po digitálne krídla či pianína alebo keyboardy. Tiež záleží aj na tom, či dieťa má o klavír vážny záujem alebo len tak z rozmaru chce mať doma tento nástroj.
Ak začiatočník nasmeruje svoje kroky na základnú umeleckú školu, rozhodnúť by sa mal pre klavír s kladivkovou mechanikou. Tú majú samozrejme klasické klavíry, ale s vývojom rôznych technológii sa aj digitálne klavíry snažia napodobniť mechaniku tých klasických. Na umeleckých školách sa väčšinou používajú klasické klavíry, a preto je vhodné, aby aj pri cvičení doma mal žiak rovnaký pocit pri hraní. Predíde sa tak mnohým problémom.
Klavírne krídla sú dosť drahé, preto vhodnejšou voľbou sú pianína. Tie sú lacnejšie, zaberajú menej miesta, je s nimi ľahšia manipulácia a pre začiatočníka ako stvorené. Nevýhodou je to, že o akustické pianíno sa treba starať, aby tých niekoľko desaťročí slúžilo ako má. Pravidelná starostlivosť zahŕňa pravidelné ladenie, nastavovanie mechaniky, mazanie a udržiavanie správnej izbovej teploty a vlhkosti vzduchu.
Náš tip na klavír pre začiatočníkov:
- Digitálne piano
- 88 kláves s Graded Hammer Standard (GHS) mechanikou
- Max. polyfónia: 64 hlasov
- AWM (stereo samplovanie zuvkov), ktoré využíva reálne digitálne zaznamenané zvuky pián a iných nástrojov
- 3 pedále (damper, sostenuto, soft)
- Výkon reproduktorov: 2 x 6W
Lacnejšou voľbou môže byť digitálne pianíno. K dispozícii je celý rad digitálnych pián pre začiatočníkov. Digitálny klavír ponúka okrem hrania aj mnoho ďalších funkcií a čím ich je viac a čím je kvalitnejšie, tým priamo úmerne rastie aj jeho cena. Začiatočník určite všetky funkcie nevyužije, preto nie je potrebné siahnuť hneď po tom najdrahšom.
Pri digitálnom klavíri odpadá aj potreba pravidelného ladenia, pravidelnej údržby okrem utierania od prachu. Ak s digitálnym klavírom nemáte absolútne žiadne skúsenosti, vezmite so sebou do obchodu niekoho, kto sa v ňom vyzná a bude vedieť hodnotiť najmä to:
- Či klávesy čo najlepšie napodobňujú kladivkovú mechaniku, aby bol pocit pri hraní čo najautentickejší v porovnaní s klasickým klavírom. Ale pozor, čím dokonalejšia je použitá technológia, tým drahší digitálny klavír.
- Či zvuk čo najlepšie napodobňuje originál, čo úzko súvisí aj s kvalitou reproduktorov a či je zvuk dobrý aj pri hraní či počúvaní cez slúchadlá.
- Či aj pedál ku klavíru dokonale napodobňuje pocit, ktorý klavirista má pri klasickom klavíri. S pedálom je spojená aj polyfónia, teda koľko tónov zaznie po stlačení pedálu. Štandardom je 32 tónov naraz, ale sú digitálne klavíry so 128 a viac hlasmi.
- Či je ovládanie jasné a pre začiatočníka zrozumiteľné a ovládacie prvky usporiadané logicky.
Náš tip na klavír pre začiatočníkov:
- Klaviatúra: Korg RH3 (88 kláves)
- 5 nastaviteľných úrovní odozvy
- Max. polyfónia: 120 hlasov
- Zvuky: 29 piano zvukov + 3 x basové zvuky (generované pomocou PMC)
- Vstavané efekty: Brillance, Reverb, Chorus
- Vstavaný dvojstopový rekordér (pamäť 45 000 nôt) a metronóm
- Trojpedál (Damper, Soft a Sostenuto)
Každé digitálne piano disponuje určitým počtom klávesov, väčšinou je ich 88. Disponuje aj spomínanou polyfóniou s rôznym počtom hlasov a pedálmi. Taktiež sú k dispozícii rôzne zvuky pián, ale aj sláčikových nástrojov, dychových a organu. Samozrejmosťou sú reproduktory, USB vstupy, vstupy pre slúchadlá. Niektoré ponúkajú aj možnosť nahrávania a ukladania skladieb alebo už obsahujú skladby a tiež aj možnosť rozdeliť klaviatúru na dve nezávislé, čo je vynikajúcou pomôckou pre učiteľa a žiaka. Veľkou výhodou je aj samostatný výučbový systém, ktorý je ideálny najmä pre samoukov.
Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!
S prvými údermi na klavíri úzko súvisia aj noty pre začiatočníkov respektíve klavírne školy. Týchto škôl je celá hromada, do úplne jednoduchých, farebných s ilustráciami určených hlavne pre deti až po tie menej farebné, štandardné pre serióznych hráčov.
Klavírne školy pre začiatočníkov učia ako čítať noty a ako na klavíri hrať, uvádzajú nové pojmy s následným praktizovaním na nejakej skladbičke, skladby sú usporiadané logicky a nadväzne, od najjednoduchších po najťažšie, pridané sú rôzne ľudové piesne či koledy. Po zvládnutí základov sa klavirista môže pustiť aj do niečoho modernejšieho, súčasného. Hlavne nech je hra na klavíri radosťou a nie nútenou drinou.
Ak pre nedostatok času alebo z iného dôvodu nenavštevujete hudobnú školu a ste samouk, pri výbere klavíra platia podobné pravidlá ako pre začiatočníka. Ideálny klavír pre samoukov je elektrický (digitálny) klavír. Notového materiálu je neúrekom a k dispozícii sú aj online videá ako sa naučiť hrať na klavíri.