Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Noty na klavír

noty na klavír

Pre všetkých, malých či veľkých, ktorí ste sa vydali na dlhú cestu, ktorá vedie k zvládnutiu hry na klavíri, je tu pre vás článok o klavírnych notách.

Či chcete alebo nie, bez nôt to veľmi nepôjde. Iste, dá sa hrať aj z počutia, ale len niečo veľmi jednoduché a maximálne dvojhlasné. No ak sa stretnete so skladbou, v ktorej je desaťhlas, asi ťažko ju nacvičíte len tak z počutia. Tak hor sa do tých nôt.

Klavírne noty od základov

Čítať noty sa učia žiaci minimálne od základnej školy na hudobnej výchove. Samozrejme, pre väčšinu žiakov znamená hudobná výchova voľnú hodinu, na ktorej sa nemusia nič učiť. Tak sa často stáva, že po maximálnom úsilí učiteľky vedia žiaci len to, že je nejakých päť čiar, husľový kľúč a nejaký tón c1.

Tento deficit (ne)znalosti nôt sa dá vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Jedna z možností je samoštúdium nôt, no aj napriek veľmi jednoduchému vysvetleniu je tu riziko, že tomu neporozumiete alebo sa naučíte niečo nesprávne. Ďalšou možnosťou je učiť sa noty online. Vo svete internetu je dnes všetko možné.

noty na kalvír

Najlepšou a najistejšou voľbou je štúdiu na základnej umeleckej škole, kde je samostatný predmet Hudobná náuka. Na tomto predmete sa žiaci učia nielen noty, ale aj stupnice, akordy, intervaly a dejiny hudby a ďalšie. Všetky tieto teoretické poznatky potom žiaci prakticky realizujú aj na nástroji. Na ZUŠ – ke je to teda dva v jednom: viete noty a viete hrať na nástroji. So znalosťou nôt ide hra na nástroji oveľa rýchlejšie a v podstate viete zahrať čokoľvek.

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

muziker
  • Bezplatná výmena do 30 dní
  • Záruka až 3 roky
  • Doprava pri nákupe nad 49 eur ZDARMA
button
melodyshop
  • Poradenstvo – zákaznícka linka
  • Množstvo akcií, výpredaje
  • Doprava pri nákupe nad 49 eur ZDARMA
button

 

Dnes je k dispozícii široká škála klavírnych nôt do rôznych autorov. Sú určené pre rôzne kategórie hráčov s rôznou úrovňou hrania na klavíri od jednoduchých nôt pre úplných začiatočníkov, mierne pokročilých až po pokročilých, ilustrované knihy pre deti či tradičné klavírne školy od klasických klavírnych majstrov.

Noty na klavír môžeme rozdeliť na také, ktoré obsahujú klasické prednesy rôznych období od najstarších melódií upravených pre klavír cez barok, klasicizmus, romantizmus a smerov 20. a už aj 21. storočia.

noty na klavír

Ak potrebujete získať alebo zdokonaliť techniku hrania pravej či ľavej ruky, najlepšou voľbou sú noty, ktoré obsahujú rôzne technické cvičenia a etudy. Tieto sú usporiadané logicky a navzájom na seba nadväzujú, takže sa technika hry rozvíja postupne.

Noty pre všetky uši

Na hru len tak pre radosť pre seba či pre iných sú k dispozícii noty najznámejších melódií. Pre deti sa dajú zohnať jednoduché klavírne noty, ktoré pútajú svojou farebnosťou. Fanúšikovia filmovej hudby si prídu na svoje aj vďaka notám s filmovou tvorbou. Aj pre tých, ktorí obľubujú ľudové piesne a chceli by sa pri spievaní sprevádzať na klavíri sa nájdu noty presne podľa ich gusta. Navyše aj pre jazzmanov sa nájdu jazzové cvičenia a skladby.

noty na klavír

Ak sa vy sami či vaše dieťa chcete učiť hrať na klavíri na základnej umeleckej škole, tam sa začína od úplných začiatkov s klasickými klavírnymi školami a väčšinou sa hra Beethovenových, Mozartových, Bachových a iných diel nesie celým štúdiom. Vôbec to nie je na škodu, pretože aj klasické diela sú nádherné a poctivou drinou vás klasika pripraví na to, že hru iných žánrov budete zvládať bez problémov. Po skončení ZUŠ – ky ste pripravení na to, že naštudovať skladbu zvládnete sami bez učiteľa.

Odkiaľ vziať klavírne noty?

Noty na klavír sa dajú zohnať v online hudobninách alebo aj v kamenných či internetových kníhkupectvách a antikvariátoch, kde sa dajú zohnať kvalitné noty. Mnoho skladieb sa dá nájsť na internete. Vybrali sme pre vás zopár tipov na kvalitné notové zbierky vhodné tak pre začiatočníkov ako aj pokročilých.

Ak by sme to chceli zhrnúť, dnes pozháňate klavírne noty rôznych štýlov od klasiky, jazzovej hudby, populárnej, filmovej, s ľudovými piesňami či vianočnými koledami. Záleží už len na vás, aká je vaša úroveň a čo zvládnete a akému žánru sa chcete venovať. Samozrejme za predpokladu, že noty čítať viete.

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, a Muziker.sk.

 

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*